فهرست
این همه واقعیت نیست
این همه واقعیت نیست

این همه واقعیت نیست

آی‌اسپورت- وب‌سایت AFC در ادامه نظرسنجی‌های جنجالی‌اش این‌بار قرار است بهترین بازیکن آسیایی تاریخ جام‌جهانی را انتخاب کند و طبیعی است که وقتی صحبت از نظرسنجی اینترنتی در میان باشد، حتما در یک طرف ماجرا یک گزینه ایرانی هم حضور دارد. حالا هم در میان 5 گزینه نهایی این انتخابات نام علیرضا بیرانوند در کنار نام‌هایی چون پارک جی سونگ کره‌ای، سامی جابر عربستانی، تیم کیهیل استرالیایی و کیسوکه هوندا ژاپنی قرار گرفته. قرار گرفتن نام بیرانوند در میان ۵ گزینه نهایی بهترین‌های جام جهانی کمی جای سوال دارد. فقط کافی است نگاهی به کارنامه سایر رقبای بیرانوند بیندازیم.

بیرانوند با یک تجربه جام‌جهانی به واسطه مهار پنالتی کریستیانو رونالدو در میان ایرانی‌ها محبوبیت فراوانی دارد. او در این جام دوباره دروازه‌اش باز شد و در نهایت هم نتوانست به همراه تیم ملی از دور گروهی بالاتر برود.

شاید این سوال پیش بیاید که در میان بازیکنان ایرانی دیگرانی بودند که از بیرانوند کارنامه درخشان‌تری برای حضور در این لیست داشتند ولی اگر نگاهی به کارنامه ۳۰ سال گذشته ایران در جام جهانی بیندازیم به نام‌هایی چون مسعود شجاعی و علی دایی می‌رسیم که ۳ و ۲ بار سابقه حضور در جام جهانی را دارند ولی هیچ کدام نه گلی به ثمر رساندند و نه کار خاصی انجام داده‌اند. در واقع ایران در تاریخ جام جهانی موفقیتی نداشته که به واسطه آن نام کسی هم لیاقت حضور در صف بهترین‌ها را داشته باشد.

در این ۳ دهه چند گلزن داریم که به واسطه عملکرد ضعیف تیم ملی در جام جهانی کسی گل‌هایشان را هم به خاطر ندارد. حداقل در ۳ دوره اخیر جام جهانی ۵ گل زدیم ولی مثلا کسی گل سهراب بختیاری‌زاده به آنگولا یا یحیی گل‌محمدی با مکزیک یادش نیست. خاطره‌انگیز‌ترین گلی که در چند سال اخیر به ثمر رسید، همان گل به خودی مراکشی‌ها بود که غیر از اسم سامان قدوس و احسان حاج صفی که بانی ضربه ایستگاهی منجر به گل بودند، نام دیگری را به خاطرمان نمی‌آورد.

پرواضح است که با این تاریخ درخشان حضور در جام جهانی باید کلا‌همان را هم بالا بیندازیم که بیرانوند به مدد رای هواداران ایرانی و حضور پرشورشان در فضای مجازی در جمع ۵ گزینه نهایی قرار گرفت و بعید نیست که با حضور همیشه پرشور ایرانی‌ها در این دست نظرسنجی‌ها بیرانوند حتی به عنوان نفر برتر نظرسنجی هم انتخاب شود ولی باید بدانیم که این واقعیت فوتبال ما نیست.

واقعیت فوتبال ما چند حضور شکست‌خورده و از سر ترس در جام جهانی است. حقیقت فوتبال ما همین است که می‌بینیم. همین که بهترین بازیکنمان در جام جهانی کسی است که فقط پنالتی رونالدو را گرفته وگرنه رقبای دیرین ما مثل کره و ژاپن سال‌هاست که لیگ خود را از ما جدا کرده‌اند. صعود کردن از دور گروهی جام جهانی برای ما یک آرزوست و برای آنها یک وظیفه. برای همین باید بدانیم که اگر حتی در این نظرسنجی هم بهترین شدیم، فقط در فضای مجازی است. حقایق در دنیای واقعی چیز دیگری است.

ایران ورزشی

۷    
آی اسپورت
2020-04-06 17:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر