فهرست
ساق‌های خسته، قدرتی نامعلوم
ساق‌های خسته، قدرتی نامعلوم

ساق‌های خسته، قدرتی نامعلوم

آی‌اسپورت – جدا از تمام شور و شوقی که به پا شده بد نیست یک لحظه آرام شویم و به این فکر کنیم که انگلیس در راه رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی تنها تونس و پاناما و سوئد را در 90 دقیقه شکست داده است. البته فراموش نکنیم انگلیسی که به نیمه نهایی 90 هم رسید تنها مصر را در 90 دقیقه برده بود.

این البته به هیچ وجه تقصیر گرت ساوتگیت نیست. برعکس باید از تصمیم او برای بازی ندادن به تیم اصلی مقابل بلژیک و قرار گرفتن در سمت ساده‌تر جدول تقدیر هم کرد. اما مسئله اینجاست که دقیقا مطمئن نیستیم قدرت این تیم چقدر است.

آنچه در مورد این انگلیس اما شکی درباره‌اش نداریم قدرت آن‌ها در استفاده از ضربات آزاد است. انگلیس تا این مرحله از جام پنج گل روی چنین ضرباتی زده و دو پنالتی هم از روی کرنرها گرفته. مشخصا ساوتگیت نقطه قدرت تیمش را تشخیص داده و رویش کار کرده تا تفاوت در بازی‌ها را از این راه ایجاد کند. استفاده از وار در جام جهانی هم به این انگلیس در موثرتر شدن برنامه‌اش کمک کرده، چون داوران حالا راحت‌تر برخوردهای درون باکس را پنالتی می‌گیرند.

در نقطه مقابل کرواسی ضعف اصلی‌اش روی دفاع ضربات آزاد و توپ‌های بلند است، نکته‌ای که مقابل ایسلند و دانمارک دیدیم و به خصوص روسیه دیدیم. پس از این منظر دست بالا با انگلیس است. در ضمن کروات‌ها هر دو بازی قبلی‌شان را هم برای رسیدن به نیمه نهایی در ضربات پنالتی بردند و قطعا ساق‌های خسته‌تری نسبت به انگلیسی‌هایی دارند که حداقل بازی یک چهارم را در 90 دقیقه تمام کردند.

جدال کلیدی این بازی می‌تواند در سمت راست انگلیس و چپ کرواسی باشد. کروات‌ها 44 درصد از حملات‌شان را از بال چپ‌شان طرح‌ریزی کرده‌اند، جایی که مهره خطرناکشان ایوان پریسیچ فعالیت می‌کند. تکیه بیشتر کرواسی به این سمت، نسبت به سمتی که آنته ربیچ بازی می‌کند، باعث می‌شود تا فشار بیشتری روی کیران تریپیه بیاید.

تریپیه در بعد هجومی بهترین فولبک / وینگ‌بک تورنمنت بوده. شانس تریپیه در جدال با پریسیچ اینجاست که او کایل واکر را پشت سرش دارد. واکر که به صورت طبیعی یک مدافع راست است می‌تواند پوشش مناسبی برای همبازی سابقش در تاتنهام مقابل وینگر اینتر فراهم کند. در این صورت تریپیه می‌تواند با بالا بردن تمرکزش روی بعد هجومی و ترکیب با جسی لینگارد، دلی علی و یا رحیم استرلینگ فشار زیادی روی ایوان استرینیچ، مدافع چپ کرواسی بیاورد.

در جدالِ بال‌ها غیبت سیم ورسالیکو و عوض شدن جای دوماگوی ویدا و قرار گرفتن وردان چورلوکا در ترکیب اصلی هم می‌تواند به سود انگلیس باشد.

در چند روز اخیر انتقادات زیادی از بازی استرلینگ مقابل سوئد، به خصوص بابت فرصت‌های گلی که از دست داد شد. این درست است که تصمیم‌گیری استرلینگ روی زدن ضربات آخر هنوز جای پیشرفت زیادی دارد، اما دوندگی بی‌امان او مقابل سوئد خط دفاعی این تیم را به دردسرهای بسیاری انداخت و فضای زیادی برای دیگر مهره‌های هجومی انگلیس ساخت.

شاید مقابل کرواسی، تیمی که بیشتر با مهره‌های خلاق در میانه زمین بازی می‌کند تا هافبک‌ دفاعی‌هایی تخریبی، چنین فضایی برای استرلینگ بازتر هم بشود. در واقع در تمام این تورنمنت کرواسی اولین تیمی است که قصد ندارد با کمال میل توپ را به انگلیس بدهد و با عمق کم دفاع کند. از این منظر سرعت لینگارد و استرلینگ و علی روی ضدحمله‌ها هم می‌تواند راه دیگری برای رسیدن به فینال باشد.

۵ ۱  
آی اسپورت
2018-07-11 14:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
محسن
چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۳۱
ود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر