فهرست
مصدومیت مسی و فرصت والورده
مصدومیت مسی و فرصت والورده

مصدومیت مسی و فرصت والورده

آی‌اسپورت – بارسلونا تک‌خالش را از دست داده، بازیکنی که تکنیک و خلاقیتش به تنهایی برای به هم ریختن دقیق‌ترین تاکتیک‌ها و استراتژی‌ها کافیست. لیونل مسی که در سال‌های اخیر بارها و بارها یک‌تنه تیمش را نجات داده با شکستگی دستش حالا حداقل سه هفته قادر به بازی کردن نخواهد بود.

بارسا در این سه هفته‌یِ بدون مسی در چمپیونز لیگ میزبان اینتر خواهد بود (و حتی شاید مسی به بازی برگشت در سن سیرو هم نرسد) و در لا لیگا به زمین رایو وایکانو خواهد رفت. و البته یکشنبه آینده هم ال کلاسیکو را پیش رو می‌بیند. هنوز برای اینکه بگوییم این بازی‌ها سرنوشت فصل بارسا را رقم می‌زنند خیلی زود است، اما این سه هفته برای ارنستو والورده اهمیت زیادی دارد، مربی‌ای که باید نشان دهد بدون مسی هم می‌تواند تیمی برنده به زمین بفرستد.

البته بارسا این فصل حتی با مسی هم روزهای خوبی را پشت سر نمی‌گذاشت. شاگردان والورده این هفته در حالی به جدال با سویا رفتند که در پنج بازی قبلی‌شان تنها یک بار پیروز شده بودند، آن هم مقابل تاتنهامی که بسیاری از مهره‌های اصلی‌اش را نداشت و البته باز هم با اتکا به درخشش فوق‌العاده مسی.

مسی مقابل سویا هم در 26 دقیقه‌ای که در زمین بود ستاره اول نوکمپ بود. او پاس گل اول را به لوئیس سوارز داد و بعد خودش گل دوم را زد، 12اُمین گلش در این فصل. اما بعد از مصدومیت مسی و بیرون رفتنش سویا خیلی زود بدل به تیم برتر زمین شد. بله، استفاده از ضدحمله‌ها با استفاده از سرعت ازومان دمبله و فیلیپه کوتینیو تاکتیکی منطقی است، به شرطی که تیم قادر به دفاع کردن و بسته نگه داشتن دروازه‌اش زیر فشار حریف باشد، کاری که بارسا این فصل در انجامش موفق نبوده.

خط دفاعی بارسلونا از ماه آگوست به این سو کلین‌شیت نداشته. بعد از بیرون رفتن مسی بارسا دو گل دیگر هم زد، یکی از روی نقطه پنالتی و دیگری شوت از راه دور ایوان راکیتیچ. اما سویا در این دقایق فرصت‌های گلزنی بسیاری داشت و اگر شاهد یکی از درخشان‌ترین نمایش‌های یک دروازه‌بان در سال‌های اخیر نبودیم (با تشکر از مارک آندره تراشتگن) بارسا این بازی را که در نهایت با نتیجه 2-4 برد را خیلی راحت می‌توانست ببازد.

شاید ساده‌انگارانه باشد که تنها دلیل مشکلات خط دفاعی بارسلونا را صرفا بازی‌های ضعیف جرارد پیکه و کلمان لانگله بدانیم، با اینکه فرم پیکه در این هفته‌های اخیر واقعا بد بوده. تیمی که مدام در خانه، در حالیکه با دو گل پیش افتاده به حریف فرصت صد در صد گلزنی می‌دهد یعنی نظام دفاعی‌اش ایراد دارد، نه فقط مدافعین مرکزی‌اش. رفع این مشکل بزرگ و پیدا کردن راه حلی برای استحکام بخشیدن به خط دفاعی وظیفه اول والورده در دوران بدون مسی است.

در خط حمله اما بدون مسی چه می‌شود کرد؟ قطعا هیچکس نمی‌تواند جانشین مستقیم او باشد، اما شاید غیبت او باعث شود کوتینیو آزادی عمل بیشتری در زمین پیدا کند و بتواند از خلاقیت خودش بیشتر بهره ببرد و تاثیر بیشتری روی بازی تیمش بگذارد. دمبله هم با اینکه هنوز در بارسا به تداوم لازم نرسیده، با سرعت و تکنیک بالای خودش اگر در روز خوبش باشد می‌تواند هر خط دفاعی‌ای را به دردسر بیندازد.

در این میان شاید در غیبت مسی بیشترین نگاه‌ها به لوئیس سوارز باشد، مهاجمی که از ماه می تا امروز فقط دو بار در جریان بازی گل زده. سوارز در غیبت مسی باید بدل به ستاره اول تیمش شود و این بار مسئولیت را قبول کند.

تمام این اتفاقات فقط در شرایطی برای بارسا رخ خواهد داد که والورده بتواند قطعات پازل بدون مسی‌اش را درست کنار هم بچیند و راهی برای بدون او بردن پیدا کند. بنابراین سه هفته آینده شاید تصویر درست‌تر و دقیق‌تری از توانایی‌های مربی بارسا بهمان نشان دهد.

۵    
آی اسپورت
2018-10-23 10:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر