فهرست
فوتبال  پربیننده‌ترین نمایش تاریخ
فوتبال پربیننده‌ترین نمایش تاریخ

فوتبال پربیننده‌ترین نمایش تاریخ

آی اسپورت – فوتبال نمایشی خیره کننده در عرصه‌های اجتماعی دارد  و بی گمان نمی‌توان به سادگی از وسعت نفوذ این پدیده اجتماعی  در بین جوامع گذشت. امروزه فوتبال تنها یک بازی و یا سر گرمی و یا ورزش ...نیست. ابعاد نمایشی فوتبال آنقدر زیاد است که بی گمان سیاست نمی‌توانست از آن غافل باشد.

به خوبی می‌دانیم که قهرمانی‌های اولیه تیم ملی ایتالیا در جام‌های جهانی 1934 و 1938 به علت آن حس‌های فرا عادی دیکتاتور حاکم بر ایتالیا یعنی موسیلینی بود که با تئوری هدف وسیله را توجیه می‌کند  توانست بسیاری از آرژانتینی تبارها را به زور در قالب تیم ملی ایتالیا بگذارد تا حادثه المپیک برلن 1936 رخ ندهد و بزرگ مردی چون جسی اوونس نتواند تئوری‌های مضحک نژاد برتر را زیر سوال ببرد.

دوران دیکتاتوری ژنرال‌ها در آرژانیتن را به یاد می‌آوریم که آنها با تمامی مشکلات اقتصادی آن روزگار آرژانتین از حربه میزبان جام جهانی استفاده کردند تا در زیر سایه قهرمان جام جهانی و حضور درخشان بزرگ مردانی چون پاسارلا و کمپس و دیاز و آردیلز و فیلول ... به  رهبری سرمربی خوش قیافه خود «سزار منوتی» به دوران سیاه دیکتاتوری خود ادامه دهند. قصه‌های سیاسی جام جهانی بی شمارند و یکی از مهم‌ترین این قصه‌ها بازی قرن ایران و آمریکا در جام جهانی 1998 فرانسه بود که بازیکنان در آغاز بازی  دست در گردن هم نمایشی از قدرت فراتر فوتبال نسبت به هر مذاکره سیاسی را نشان دادند.

 قدرت فوتبال سیاسی را در ایران بی شمار دیده‌ایم. قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های آسیا 1968  که  با پیروزی در برابر تیم اسرائیل حاصل شد و یا قهرمانی در بازی‌های آسیائی 1974 تهران که در فینال ایران توانست تیم ملی اسرائیل را شکست دهد و یا در مقدماتی جام جهانی 2002 آن مسابقه مشهور ایران و عراق در خاک بغداد و... از یاد نبرده‌ایم که از آن‌ها تنها بعنوان یک پیروزی و یا قهرمانی ورزشی یاد نمی‌شود.

این روزها قدرت فوتبال سیاسی را بیش از پیش حس می‌کنیم حتی در جائی که تیم ملی فوتبال ما حضور ندارد. در بازی رفت پلی آف آسیا بین سوریه و استرالیا شاهد بودیم که علیرضا فغانی گله دارد که اعلام پنالتی به نفع سوریه او را با طوفانی از انتقادهای دوستانه و غیر دوستانه عمدتا از داخل ایران مواجه کرده است.

آخرین خبر فوتبالی و سیاسی مربوط می‌شود به انتخاب ژرژ وه‌آ مرد سال فوتبال جهان و اروپا و ستاره بی چون و چرای سال‌های دهه نود تیم میلاد به عنوان رئیس جمهور کشور لیبریا است. او جانشین اولین بانوی لیبریائی رئیس جمهور و برنده جایزه صلح نوبل شد. وقتی به رقابت انتخاباتی لیبریا می‌نگریم می‌بینیم توپ طلائی ژرژ وه‌آ چقدر درخشان‌تر از نوبل خود نمائی کرده است.

باید گفت که فوتبال و سیاست بی گمان قرابتی غیر قابل انکار دارند و چون حکایت‌های المپیک‌های امروز  که کمتر جایگاهی از افکار بارون دوکوبرتن را در آنها می‌بینیم در فوتبال هم کمتر از اهداف ژول ریمه فرانسوی بنیان گذار جام جهانی فوتبال یاد می‌شود.

فوتبال  است که می‌تواند رسوائی‌های بزرگ چون فساد مالی فیفا را برای تایید قطر به عنوان میزبان جام جهانی بسازد! این فوتبال است که کشوری چون پاناما بعد از نوریگا دیکتاتور سابقش را یاد ما می‌آورد. این فوتبال است که معتقد است ممکن است در منطقه کونکاکاف همه تیم‌ها دست به دست هم بدهند تا  ایالات متحده آمریکا حذف شود و...

 بی گمان «فوتبال پر بیننده ترین نمایش تاریخ است.»

۷    
آی اسپورت
2017-10-13 13:47:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر