فهرست
آیا رفتار رئال و زیدان با بیل درست است؟
آیا رفتار رئال و زیدان با بیل درست است؟

آیا رفتار رئال و زیدان با بیل درست است؟

آی اسپورت - در هر باشگاه دیگری در جهان، با گرت بیل به مانند یک اسطوره رفتار می‌شد. حضور به عنوان یکی از اصلی‌ترین ارکان کسب 4 لیگ قهرمانان اروپا و لالیگا. با آن گل به یاد ماندنی در فینال جام حذفی مقابل بارسلونا، و گل آکروباتیک استثنایی مقابل لیورپول که قهرمانی چمپیونزلیگ را به ارمغان آورد. اما به نظر دوران او در برنابئو بیشتر با مشکلات او به یاد آورده می‌شود تا نمایش های درخشان او در بازی های مهم.

این بازیکن تیم ملی ولز نیز به مانند بسیاری از بازیکنان بزرگ دیگر، از انتظارات فراوان هواداران برای وفاداری به لوس بلانکوس در امان نماند، تیمی که به داشتن ناسپاس‌ترین هواداران در اروپا معروف است. از سال 2013 که او به رئال مادرید پیوست بیشتر از تمام هم‌تیمی های خود مورد هجمه هواداران قرار گرفته است. چه به صورت هو شدن در سانتیاگو برنابئو، حمله به خودرو گرت بیل و حمله به او در فضای مجازی، هیچ‌گاه رابطه بین هواداران و گرت بیل آرام و مساعد نبوده است.

شکی نیست که میراث او در مادرید بسیار متفاوت از بقیه بازیکنانی است که محبوبیت یکسانی با او داشته اند. اما این مهاجم سابق تاتنهام تا چه اندازه در به وجود آمدن این شرایط مقصر است؟ آیا هواداران رئال مستحق سرزنش هستند یا خود بیل در این رابطه مقصر است؟ در این مقاله از هر دو زاویه دید به این مشاجره نگاه می‌کنیم.

چرا گرت بیل مقصر است؟

این بازیکن 30 ساله در پیش آمدن این فضاحت اصلاً بی‌گناه نیست، امضا کردن قرارداد با بزرگترین باشگاه جهان، شروع با بالاترین سطح انتظارات. اما متأسفانه این انتظارات تنها به داخل زمین فوتبال محدود نمی‌شوند، برای حضور موفق در باشگاهی در این سطح باید خود را با فرهنگ تیم و هواداران یکپارچه کرد.

عدم تمایل یا عدم توانایی در یاد‌گیری زبان اسپانیایی پس از 6 سال همان اندازه که مورد انتقاد هواداران است، مورد تعجب و پرسش رسانه ها نیز واقع شده است. درست است که یادگیری زبان تضمین کننده موفقیت نیست، اما کاربرد آن بیشتر از مصاحبه بعد از بازی با رسانه ها است. زبان، کلید ارتباط با هم‌تیمی ها در تمرین ها، در زمین مسابقه و ارتباط با مربی تیم است. در حالیکه هم‌ بازی او در تیم ملی ولز، آرون رمزی بلافاصله پس از پیوستن به یوونتوس اعلام کرده تلاش زیادی برای یادگیری زبان ایتالیایی کرده است. در حقیقت او پس از 6 سال زندگی در اسپانیا، حداقل باید پایه این زبان را یاد می‌گرفت.

همانگونه که پیشتر گفتیم فواید یادگیری زبان فراتر از توانایی مصاحبه با رسانه های اسپانیایی است. تیبو کورتوا در اوایل امسال گفته بود چگونه بیل همچنان با فرهنگ زندگی در اسپانیا هماهنگ نشده است، هرچند تیبو کورتوا پس از نمایش های متزلزل خود در این فصل در جایگاهی نیست که از هم‌تیمی خود انتقادی کند. هرچند زود به تخت خواب رفتن و عدم ارتباط برقرار کردن با هم‌تیمی ها به معنی آخر دنیا برای یک فوتبالیست نیست، و هر کسی آزاد است که چگونه اوقات فراغت خود را سپری بکند.

اما این مسائل دست به دست هم داده و باعث کمتر شدن یکپارچگی در رختکن رئال شده‌اند. البته مثال نقض هایی در این رابطه هم وجود دارد، از بازیکنانی که بدون توانایی ایجاد ارتباط با هم‌تیمی های خود عملکرد خوبی را از خود ارائه داده‌اند، به طور مثال کول و شرینگهام. اما خب، اینکه تنها بمانید و تنهایی مشغول به بازی کردن گلف باشید قطعاً نتیجه خوبی در پی نخواهد داشت. زمانی که او عملکرد قابل قبولی در زمین دارد هواداران به این مسائل توجهی نمی‌کنند، اما در زمان های سخت هواداران از این مسائل به عنوان ابزاری برای انتقاد از بیل استفاده می‌کنند. بیل باید به اهمیت این مسائل بیشتر از این توجه کند و حتی اگر علاقه‌ای هم ندارد، بیشتر برای بهبود روابط اجتماعی و توانایی برقراری ارتباط خود تلاش کند.

مارسلو درباره نحوه برقراری ارتباط با گرت بیل گفته بود: «بیل زبان اسپانیایی را بلد نیست و تنها به زبان انگلیسی صحبت می‌کند و ما برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر از زبان ایما و اشاره استفاده می‌کنیم.»

چرا گرت بیل مقصر نیست؟

در حال حاضر یک نظریه در این رابطه رواج یافته است که اتفاقاً نظر خود من نیز هست، حداقل می‌توان گفت انتقادات از این محصول سابق آکادمی ساوتهمپتون منصفانه نیست. او گل های بی‌شمار فوق‌العاده‌ای را با لباس رئال مادرید به ثمر رسانده است، انتخاب به عنوان بهترین بازیکن زمین برای او بدل به یک اتفاق معمولی شده بود و در نهایت او نقش بسیار مهمی را در دوره طلایی رئال مادرید در موفقیت های پیاپی اروپایی ایفا کرده است. بسیار عجیب است که هواداران لوس بلانکوس این ها را می‌بینند و همچنان به خاطر هر چیز پیش پا افتاده به گرت بیل حمله می‌کنند.

بر فرض، هواداران از دست مصدومیت های پرتعداد بیل خسته شده‌اند، او بازی های بسیار زیادی را در طی این سال ها از دست داده است، اما خب این تقصیر بیل نیست که بدن او مستعد مصدومیت است. با این حال هواداران او را به خاطر گلف بازی کردن ملامت می‎کنند، به خاطر اینکه او در روز های مرخصی این کار را انجام می‌دهد. در حالیکه که اگر این کار برای او مشکلی ایجاد می‌کرد قطعاً باشگاه گلف را برای او ممنوع می‌کرد.

و بعد مشکل زبان اسپانیایی و برقراری ارتباط. آیا واقعاً شما می‌خواهید بازیکنی را تخریب کنید که شب ها دیر وقت شام نمی‌خورد، نصف شب ها قهوه مصرف نمی‌کند و با یک ضربه آکروباتیک استثنایی جام قهرمانی چمپیونزلیگ را به ارمغان می‌آورد؟ مشکل زبان اسپانیایی و عدم تطبیق با فرهنگ اسپانیا بیشتر به راهی برای قربانی کردن گرت بیل شبیه است، آن هم زمانی که کل تیم ضعیف‌تر از حد انتظار ظاهر می‌شوند. اینکه کسی را که با بقیه متفاوت است را به زیر اتوبوس پرت کنید زمانی منطقی است که او در زمین فوتبال عملکرد بدی داشته باشد.

راه‌‌حل چیست؟

شما با خواندن این مقاله می‌توانید حدس بزنید که من فکر می‌کنم نحوه رفتار رئال مادرید با یکی از اسطوره هایش بیشتر به یک جوک شبیه است. لحظاتی که او خلق کرده است، گل هایی که او به ثمر رسانده است و پیروزی هایی که او با لباس رئال به دست آورده است، این ها به مراتب سنگین‌تر از نکات منفی در کارنامه اوست. البته من نمی‌خواهم تمام هواداران رئال مادرید را قضاوت کنم، تنها آنهایی را که فکر می‌کنند به همین راحتی می‌توانند به یک فوتبالیست فوق‌العاده توهین کنند، آنهم بعد از کارهایی که او در مادرید انجام داده است.

آیا گرت بیل در قبال تصویری که هم‌تیمی ها و هواداران از او دارند مسئول است؟ احتمالاً او در این قبال مسئولیت دارد. تماشا کردن به شبکه های تلویزیونی اسپانیایی زبان و خواندن چند کتاب اسپانیایی به او ضرری نمی‌زند. اما مهمتر از تمام این ها او یک فوتبالیست حرفه‌ای است و اتفاقاً یک فوتبالیست فوق‌العاده. تنها به او اندکی احترام بگذارید.

طرفداری

۱    
آی اسپورت
2019-11-12 22:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر