فهرست
این دیگر کار خود «یحیی» بود
این دیگر کار خود «یحیی» بود

این دیگر کار خود «یحیی» بود

آی اسپورت – حتی قهرمانی پرسپولیس در لیگ پانزدهم هم برخی تردیدها را درباره توانایی‌های یحیی گل‌محمدی از بین نبرد. منتقدان یحیی می‌گفتند او تیمی را در اختیار دارد که فوندانسیون آن را برانکو ایوانکوویچ در ۴ فصل ریخته و تازه زحمت دوره انتقال از برانکو به یحیی را هم گابریل کالدرون کشیده است. البته که حرف بیراهی نبود اما نادیده گرفتن یحیی در این پروسه هم ظلم بزرگی بود. به هر حال حفظ همان تیمی که برانکو ساخته بود هم کار آسانی نبود. ضمن این که او توانست خودش را به بازیکنان بقبولاند. این کار سختی بود. برای بازیکنانی که چند سال زیر نظر برانکو و نیم فصل با کالدرون تمرین کرده بودند دشوار بود بپذیرند زیر نظر یک مربی ایرانی کار کنند. اما در همان نیم فصل هم می‌شد روند تغییرات مثبت پرسپولیس را دید. گرچه پرسپولیس در هفته‌های پایانی لیگ برتر و بعد از مسجل شدن قهرمانی‌اش چند بار لغزید و در دربی جام حذفی هم در ضربات پنالتی مغلوب شد اما اهل فن و آنها که پرسپولیس را ریزبینانه‌تر رصد می‌کردند ادعا می‌کردند که این پرسپولیس دیگر «پرسپولیس برانکو» نیست و ندیدن امضای یحیی پای بازی‌هایش بی‌انصافی است. یحیی اما لیگ قهرمانان آسیا را برای ثابت کردن خودش انتخاب کرد. رساندن تیمی با تغییر حدود ۵۰ درصدی در ترکیب اصلی‌اش به فینال آسیا دیگر کار خودِ خودِ «یحیی» است 

از استعفا تا فینال

روز ۱۶ شهریور در حاشیه تمرین پرسپولیس یحیی گل محمدی از وضعیت تیمش در آستانه اعزام به لیگ قهرمانان آسیا گلایه و بلافاصله تهدید به استعفا کرد. این اتفاق در حالی رخ داد که پرسپولیس روز ۲۵ شهریور یعنی ۹ روز بعد از این مصاحبه باید با التعاون عربستان روبرو می‌شد! یحیی آن روز گفت: «رقیبان ما بازیکنان برزیلی گرفته‌اند. باید رقابت کنیم. یکسری مشکلات پیش پا افتاده داریم که هنوز حل نشده است. تنها چیزی هم که در این مدت شنیده‌ام دروغ بوده است. فردا هم نامه عدم همکاری خودم را به باشگاه ارائه می‌دهم و بعد از لیگ قهرمانان آسیا احتمالاً از این تیم جدا می‌شوم. بخاطر هواداران می‌روم. واقعاً خودم از این همه دروغ خسته شده‌ام.» دلخوری یحیی از این بود که بازیکنان جدید پرسپولیس بدون این که هیچ مبلغی از این باشگاه به عنوان پیش پرداخت کنند با این تیم قرارداد بستند و یحیی به آنها قول داده بود بعد از اولین تمرین پول به حساب‌شان واریز خواهد شد. اما این افتاق نیفتاده بود و بازیکنان قدیمی‌تر هم مدت زیادی بود دریافتی نداشتند. علی علیپور و مهدی ترابی هم از تیم رفته بودند. بهترین گلزن و بهترین گلساز فصل تیم! این تلنگر یحیی جواب داد و فردای آن روز بخشی از قرارداد بازیکنان به حساب شان واریز شد. مشکل بشار رسن حل و این بازیکن به تمرینات اضافه شد. همه بازیکنان جدید هم به تمرینات اضافه شدند و پرسپولیس به سر و سامان نسبی رسید.

یک نیمه کافی بود

بازیکنان جدید پرسپولیس فقط به یک نیمه بازی رسمی نیاز داشتند تا با بقیه به هماهنگی برسند و کیفیت بالای خودشان را نشان بدهند. این اتفاق در نیمه اول بازی اول مقابل التعاون رخ داد که در همان نیمه هم حامد لک منجی پرسپولیس شد و در لحظات سخت به داد پرسپولیس رسید. از نیمه دوم آن بازی پرسپولیس زیرورو شد و چهره تازه و واقعی خودش را نشان داد. بازیکنان تازه وارد بازی به بازی بهتر شدند و به هماهنگی بیشتری رسیدند. اگر کسی نمی‌دانست که 5 بازیکن این تیم فقط یک هفته با بقیه تمرین داشته‌اند حتما فکر می‌کرد این بازیکنان سال‌هاست در پرسپولیس بازی می‌کنند. حامد لک در همان نیمه اول بازی اول با التعاون میخش را محکم کوبید و اطمینان همه را جلب کرد. سعید آقایی هر بازی بهتر از بازی قبل بود و چند پاس گل هم ارسال کرد. میلاد سرلک آنقدر خوب بود که یحیی را مجبور کرد از ۳ هافبک دفاعی‌اش (سرلک و نوراللهی و کامیابی‌نیا) به صورت چرخشی استفاده کنید. احسان پهلوان طوری بازی کرد که کمتر کسی جای خالی مهدی ترابی را حس کرد. او توانست موازنه سمت چپ را با سمت راست یعنی جایی که بشار رسن بازی می‌کرد برقرار کند. عیسی آل کثیر هم دیگر نیازی به تعریف و تمجید ندارد. او آنقدر درخشان و برای رقبا ترسناک ظاهر شد که ناچار شدند برای مهارش به حرکات ناجوانمردانه، دسیسه چینی و در نهایت حذف او رو بیاورند.

عبور از موانع غیرمنتظره

پرسپولیس از همان بازی‌های مرحله گروهی و قبل از بازی با الدحیل طعم نابرابری و بی‌عدالتی را چشید. این داستان تا بازی با النصر هم ادامه پیدا کرد. دو ساعت قبل از بازی با الدحیل AFC محرومیت مهدی بن عطیه اصلی‌ترین عنصر دفاعی الدحیل را بخشید و او مقابل پرسپولیس بازی کرد. درست است که AFC چند روز بعد، اخراج اشتباه سیامک نعمتی در بازی مقابل السد لغو کرد اما شک نکنید اگر بن عطیه را نمی‌بخشیدند سیامک هم بخشیده نمی‌شد. پرسپولیس اما با استراتژی درستی که یحیی انتخاب کرده بود به عنوان صدرنشین از گروهش صعود کرد. در بازی مقابل السد با ارائه یک نمایش درخشان با گل زیبای آل کثیر پیروز شد و در بازی مقابل پاختاکور با دبل همین بازیکن به برتری رسید. AFC که انگار انتظار نداشت پرسپولیس به این مرحله برسد شادی گل همیشگی آل کثیر را بهانه و آن حرکت را توهین نژادپرستانه تلقی کرد. در حالی که آل کثیر بارها درتیم قبلی اش هم همین شادی را انجام داد بود. آن هم به خاطر قول و قراری که با برادرزاده کوچکش به نام میکائیل داشت. راز آن شادی چشم‌های کوچک میکائیل بود اما AFC تصمیمش را گرفته بود و سه ساعت مانده بازی نیمه نهایی مقابل النصر او را محروم کرد! این تصمیم برای ساعتی اردوی پرسپولیس را به هم ریخت اما یحیی و همکارانش توانستند از این مساله استفاده کنند و انگیزه بیشتری به تیم بدهند. جالب این که جانشین آل کثیر یعنی مهدی عبدی توانست گل تساوی پرسپولیس را در جریان بازی بزند.

شکایت النصر؛ این بازی به جایی نمی‌رسد

وقتی عیسی آل کثیر به آن شکل ناجوانمردانه قبل از بازی با النصر محروم شد فکر می‌کردیم این آخرین تیر حریف است. اما النصر عربستان بعد از شکست مقابل پرسپولیس یک پروژه جدید را استارت زد. پروژه‌ای که مثل چند پروژه قبلی خوراکش از داخل ایران به AFC و باشگاه النصر فرستاده شد. ماجرا این است که عده‌ای از کاربران فضای مجازی و هواداران منتسب به استقلال قبل از شروع بازی به سایت و اینستاگرام AFC و باشگاه النصر رفتند و در کامنت‌هایی مشابه مدعی شدند که قرارداد بازیکنان جدید پرسپولیس غیر قانونی ثبت شده است! این عده ادعا کردند که پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در زمان ثبت قرارداد بازیکنان جدید به خاطر شکایت برانکو ایوانکوویچ بسته بوده! اما ادعای باشگاه پرسپولیس کاملا قانونی و درست به نظر می‌رسد. درست است که بعد از جدایی برانکو ایوانکوویچ و محکومیت پرسپولیس در کمیته انضباطی فیفا، این باشگاه در مهلت مقرر مبلغ حکم را پرداخت نکرد و در نتیجه پنجره نقل و انتقالاتی این تیم بسته شد اما باشگاه پرسپولیس پیش از خاتمه مهلت ۳۰ روزه توسط فیفا، با بازیکنان جدید قرارداد منعقد کرد و قراردادها را در سازمان لیگ به ثبت رساند. تصمیم فیفا ۱۶مرداد صادر و ۲۲ مرداد به باشگاه پرسپولیس ابلاغ شده است. بنابراین باشگاه پرسپولیس تا انتهای زمان اداری ۲۱ شهریورماه فرصت برای پرداخت داشته و پس از آن، پنجره‌ نقل و انتقالاتی‌اش به‌صورت اتوماتیک بسته شده است. با توجه به مطالبی که بیان شد، پنجره باشگاه پرسپولیس تا ۲۱ شهریورماه باز بوده و این باشگاه حق ثبت قرارداد بازیکنان جدید را داشته است. پس از این تاریخ پنجره باشگاه بسته شده و حق ثبت هیچ قرارداد جدیدی را نداشته‌اند. اما پرسپولیس قرارداد همه بازیکنان جدیدش را قبل از این تاریخ و پیش از بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی ثبت کرده است.

 

 سازندگی 

 

۱۳ ۴  
آی اسپورت
2020-10-05 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
يك متوهم
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹، ۲۱:۳۷
خيلي بي چشم و روييد
اينهمه بابايي واستون زحمت كشيد
از تركوندن ٥ ساله رقيب گرفته با فراري دادن سرمربي و بازيكن و ...
تا سرقت مربي تيم شهرستاني ا
از جعل و .. بگير تا ....
اينه دستمزدش
حتما بايد بياد گل بزنه تا اسمشو بياريد
۱
اقلیت تاس
سه شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹، ۰۹:۵۳
از تو غار دوباره دراومدی؟؟؟ بیا بخواب لحاف سرد شد
۲
متخصص عاسیا
يكشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹، ۲۰:۲۰
پاپا محمود احمدی نژادتون نیست نه:)))
متخصص عاسیا
يكشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹، ۲۰:۲۰
پاپا محمود احمدی نژادتون نیست نه:)))
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر