فهرست
گزارش ویژه؛ پرسپولیس برانکو بالا، بالا بالاتر!
گزارش ویژه؛ پرسپولیس برانکو بالا، بالا بالاتر!

گزارش ویژه؛ پرسپولیس برانکو بالا، بالا بالاتر!

آی اسپورت - آیا «پرسپولیسِ» برانکو بهترین تیم در تاریخ  لیگ‌‌برتر است؟ سوال سختی است و پاسخ به ‌آن سخت‌تر. نه اینکه دلیل و سند و مدرکی برایش وجود نداشته باشد اما فاکتورهای زیادی هست که باید برای جواب این سوال روی آن‌ها انگشت گذاشت. با این وجود تعداد کسانی که پاسخ‌شان به این سوال مثبت است زیاد است. آمارها گویاتر از آن هستند که بشود شکی در آن‌ها ایجاد کرد. پرسپولیس برانکو در لیگ شانزدهم رکوردهای زیادی را شکست؛ اعدادی را در مجموعه رکوردهای فوتبال ایران ثبت کرد که سال‌ها بود دست نخورده ماند بودند. در پایان لیگ شانزدهم، شکست دوباره این رکوردها رویاپردازانه بود اما تیم برانکو در لیگ هفدهم تقریبا همه رکوردهایی را که در لیگ شانزدهم شکسته بود با هم تغییر داد! هنوز پنج هفته به پایان لیگ برتر مانده و پرسپولیس قهرمانی‌اش را در این فصل هم قطعی کرده. تیم برانکو برای فتح لیگ هفدهم دیگر نیازی به امتیاز ندارد. اگر ذوبآهن در پنج بازی باقی مانده‌ فقط و فقط یک امتیاز از دست بدهد قهرمانی پرسپولیس قطعی خواهد شد! پرسپولیس برانکو به قدری قدرتمند ظاهر شده که باخت خفیف در دربی، هواداران این تیم را به شدت رنجیده خاطر می‌کند. هواداران این تیم که سال‌ها در عطش قهرمانی لیگ می‌سوختند حالا دو سالی است که عرصه را برای خودشان کوچک می‌بینند و دغدغه‌های بزرگ‌تری پیدا کرده‌اند. مثلا لیگ قهرمانان آسیا. جایی که در اولین حضورشان با برانکو به نیمه نهایی‌اش هم رسیدند و حالا امسال دیگر این هم راضی‌شان نمی‌کند.

تداوم، ثبات، خلاقیت

در مقام مقایسه اما این ادعا مخالفانی هم دارد. مثلا عده‌ای معتقدند سپاهان یا ذوب آهنی که به فینال لیگ قهرمانان آسیا رفتند تیم‌های بهتری بودند. باز هم عده‌ای سپاهانی را که سه دوره متوالی قهرمان لیگ برتر شد بهترین تیم تاریخ باشگاهی ایران می‌دانند. اما نگاهی به جدول رده بندی آن دوره‌ها نشان می‌دهد که سپاهان برتری قابل ملاحظه‌ای نسبت به رقیبانش نداشته است. سپاهان در لیگ نهم با اختلافی 6 امتیازی نسبت به ذوب آهن قهرمان شد. در لیگ‌های دهم و یازدهم فقط یک امتیاز بیشتر از تیم دوم کسب کرد. این یعنی اگر سپاهان فقط در یکی از بازی‌هایش می‌لغزید عملا قهرمانی را از دست می‌داد. اما قهرمانی پرسپولیس در لیگ شانزدهم با اختلافی 9 امتیازی نسبت به تیم دوم و در فاصله 3 هفته به پایان رقابت‌ها به دست آمد. امسال اوضاع از این هم بهتر است! تازه به این‌ها باید نایب قهرمانی تلخ لیگ پانزدهم را هم باید اضافه کرد. جایی که پرسپولیس در روز آخر و فقط به خاطر تفاضل گل قهرمانی را به استقلال خوزستان واگذار کرد. در این فصل البته هواداران پرسپولیس از داوری هم لطمه خورد. ضمن اینکه ماجرای فوت هادی نوروزی هم پیش آمد که همه را شوکه کرد. هر چند که گذشت زمان نشان داد این اتفاق انگیزه پرسپولیس را بیشتر کرده بود.

احیای پرسپولیس زلزله

تا قبل از برانکو سال‌ها در لیگ خبری از «پرسپولیس زلزله» نبود. پرسپولیسی که هجومی بازی می‌کرد و بیشتری تعداد گل زده در هر فصل را داشت. آخرین بار در لیگ هفتم با افشین قطبی بود که پرسپولیس با 55 گل زده عنوان بهترین خط حمله لیگ را به دست آورد. بعد از آن پرسپولیس یک بار هم در سیزدهم و با هدایت علی دایی تا آستانه قهرمانی لیگ پیش رفت اما در آن سال بردهای پرسپولیس بیشتر ناپلئونی بود! پرسپولیس که در این فصل نایب قهرمان شد در 30 بازی فقط 34 گل زد! حداقل 5 تیم دیگر در این فصل بیشتر از پرسپولیس گل زدند. اما از لیگ پانزدهم به بعد و با هدایت برانکو پرسپولیس دوباره همانی شد که هوادارانش می‌خواستند. در لیگ پانزدهم پرسپولیس 50 گل در یک فصل زد اما به دلیل ضعف شدید در دروازه و خط دفاع به خاطر تفاضل گل کمتر نایب قهرمان شد. در لیگ شانزدهم پرسپولیس 46 گل زد و باز هم عنوان بهترین خط حمله را به دست آورد. در هر دو فصل هم مهدی طارمی آقای گل مسابقات شد. در لیگ هفدهم هم تا پایان هفته بیست و پنجم پرسپولیس 41 گل زده و هنوز 5 بازی تا پایان فصل در پیش دارد. در این فصل هم علی علیپور با اختلاف زیادی آقای گل است. آخرین آقای گل پرسپولیسی لیگ قبل از برانکو محسن خلیلی بود که در لیگ هفدهم با 18 گل آقای گل شده بود.

عبور تاریخی از سپاهان؛ بیخ گوش استقلال

پرسپولیس برانکو در 3 فصل گذشته از رکوردهای منفی‌اش عبور کرده. نتایج ضعیف پرسپولیس بعد از قهرمانی در لیگ هفتم که با افشین قطبی به دست آمد باعث شدت بود این تیم در جدول رده بندی کلی لیگ برتر بعد از استقلال و سپاهان در رده سوم قرار بگیرد. تا قبل از شروع لیگ هفدهم استقلال با 875 امتیاز اول بود. سپاهان با 824 امتیاز دوم و پرسپولیس با 803 امتیاز سوم بودند. حالا اما پرسپولیس از سپاهان عبور کرده و به استقلال نزدیک‌تر شده است. حالا استقلال تا پایان هفته بیست و پنجم لیگ هفدهم 916 دارد و پرسپولیس 860 امتیازی شده و از سپاهان که 851 امتیاز دارد عبور کرده. این گذشته از سپاهان علاوه بر امتیاز گیری خوب پرسپولیس در سه دوره اخیر به افت سپاهان هم مربوط می‌شود. در واقع اوج گیری پرسپولیس با برانکو دقیقا با نزول سپاهان همزمان شده و همین باعث شده که تیم زردپوش اصفهانی در جدول کلی لیگ برتر از پرسپولیس عقب بماند. البته به لحاظ افتخار در لیگ سپاهانی‌ها هنوز اولند. آن‌ها 5 قهرمانی، یک نایب قهرمانی و یک سومی در لیگ برتر در کارنامه دارند. پرسپولیس هم با قهرمانی ِ تقریبا قطعی‌اش در لیگ هفدهم به چهارمین قهرمانی در لیگ برتر رسیده و از این لحاظ از استقلال عبور کرده است. پرسپولیس با احتساب قهرمانی در لیگ هفدهم در مجموع 4 قهرمانی، دو نایب قهرمانی و دو مقام سومی دارد. جالب اینکه دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی این تیم با برانکو به دست آمده است. یعنی برانکو به تنهایی بیشتر از بقیه مربیان پرسپولیس در کل تاریخ لیگ برتر افتخار کسب کرده. آن هم در 3 فصل! 

قربانیانِ محبوبِ دیسیپلینِ برانکو

دیسیپلینی که برانکو از همان ابتدای حضورش در پرسپولیس از خودش نشان داد برای هواداران پرسپولیس تازگی داشت. طرفداران پرسپولیس مدت‌ها بود چنین فضایی را در تیم‌شان ندیده بودند. آخرین نفر قبل از برانکو که شاهکاری بود برای خودش. حمید درخشان در پرسپولیس طوری رفتار کرده بود که یکی مثل سوشا مکانی هم برایش خط و نشان می‌کشید. پیام صادقیان برای زیر سوال بردن شخصیت درخشان در تمرین پشت سر هم خمیازه می‌کشید. فرناندو گابریل هر وقت می‌خواست سر تمرین می‌آمد و هز وقت نمی‌خواست نمی‌آمد. اما برانکو با هیچ کدام از این رفتارها کنار نیامد. او پیام و گابریل را در همان انتهای لیگ چهاردهم کنار گذاشت. سوشا در آخر لیگ پانزدهم از پرسپولیس رفت. اما این‌ها در مقابل قربانیان بعدی دیسیپلین پروفسور کسی نبودند. برانکو در طول فعالیتش در پرسپولیس بازیکنانی مثل رامین رضاییان و مهدی طارمی را کنار گذاشت. او هر از گاهی محسن مسلمان و کمال کامیابی‌نیا را هم با نیمکت نشینی جریمه می‌کرد. نتیجه این رفتارها این بود که همه بازیکن‌ها یادشان آمد که از پرسپولیس بزرگ‌تر  مهم‌تر نیستند!

 

روزنامه سازندگی

۱۹ ۹  
آی اسپورت
2018-03-09 14:11:00
نظر دهید

۹ نظر
تیم حکومتی لنگ
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۴۸
اسم سایتتونو بذارین لنگ اسپرت
ahvaaz
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۵۲
همين، تيم حکومتی شما رو گرانقیمت ترین تیم تاریخ لیگ برتر کرده
حالا انتظار گلزنی هم از دولت نداشته باشی
حالا خودتون برای اوردن علیمنصور روزشماری نکرده بودی و همین دولت منصوریان رو سرمربی تون کرد و با این همه ستاره گرانقیمت
حالا خودتون ک دروازه خالی رو ببرون زدی مقصر حکومت نبست داداش باشعور حکومتی
این همه بازیکن تاپ دارید سرمربی که دارید گرانقیمت ترین تیم ایران و چهارمین تیم گرانقیمت غرب اسیا در لیگ قهرمانان اسیا هم هستی
اگه می توانید قهرمان بشوی بسم الله...
ما حسود نیستیم قهرمان شدن در این دوسه سال اخیر عادت شده برای برانکو
و الان دیگه هواداران از قهرمان شدن در لیگ برتر خوشحال وقانع نمی شوند
شماها که پول و زمین تمرین خوبی که بعد از امدن شفر گرفتی باید قهرمان بشویی
اگه می تونید بسم الله
ahmad
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۲۹
در تکمیل صحبتهای ahvaz. تازه با تمام اینکارها و هزینه ها نمیتونن پرسپولیس رو توی زمین ببرن و دست به دامان وزیر ورزش میشن
۹
معین
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۵:۰۰
احسنت به این میگن یک رپورتاژ آگهی عالی واسه تبلیغ پروفسور و چرب تر شدن قرارداد جنابش همزمان به شکل کاملا تصادفی همزمان با شایعه قلابی پیشنهاد ازبکستان ماشالا به این همه تصادف ...
علی زارع
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۸:۲۲
کدومش واقعیت نیست؟
۳
وقاحت تا چه حد آخه؟
جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶، ۱۷:۵۵
يعنی دقيقا جيره خوريتون تابلو هستا! از يه طرف مقاله تخيلی پيشنهاد از چين تا کلمبيا
برای دلال پرفسور، از يه طرف اون مقالهٔ کذائی راجع به برتری قلعه نويی نسبت به شفر
در گروه مرگ آسيا:) همش هم برای ماستمالی افتضاح دربی که بدجوری عيار اين کروات موش مرده
رو معلوم کرد. جالب اينجاست که با وقاحت تمام همين هفته از گزارشگر تلويزيون ايراد ميگرفتين
که چرا در مسابقه بين تيم ايرانی و خارجی از تيم ايرانی طرفداری ميکنه! اقلا از اون سايتهای
خارجی که زرت و زرت ازشون مطلب ترجمه ميکنيد ياد بگيرين که هرگز علاقات باشگاهيشون رو اينجوری
در هر نوشته و مقاله جار نميزنن. واقعاً حاليتون نيست که اين سايتتون با روزنامهٔ
پيروزی فوقش ده درصد بيشتر تفاوت نداره؟؟


۲ ۲
ششتقلالی بودن جرم نیست بیماری است
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۰۳:۳۶
برای بهبودی بیماران دعا کنیم❤❤
۳
+
شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۳۶
میدونم قبول واقعیت چقدر واستون سخته؛ گرون ترین تیم لیگ رو واسه کیسه بستن هنوز دارین دنبال سهمیه میدویین
برلیوز
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۲۲:۰۹
بیمزه ترین قهرمانی لیگ
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر