فهرست
نشانی از آینده نیست؛ تفاوت کلوپ و مورینیو
نشانی از آینده نیست؛ تفاوت کلوپ و مورینیو

نشانی از آینده نیست؛ تفاوت کلوپ و مورینیو

آی‌اسپورت- پروژه کلوپ ۸ ماه زودتر از پروژه مورینیو آغازشد؛ درست زمانی که راجرز بعد از فروختن سوارز دیگر یکه‌تاز نبود وآن طرف هم کلوپ با دورتموند به بن‌بست رسید. وظیفه کلوپ به قول هوادارن «پاک‌سازی» بود. لوکاس برزیلی، کوین استوارت، مارتین اسکرتل به همراه ساخو درقلب خط دفاع یادآور تیم‌های دسته دومی انگلیس بودند و هیچ نشانی از لیورپول زهردار فصل قبل نبود. کلوپ هرچند آهسته اما سرانجام موفق شد تیمش را بعد از یک سال حضور در آنفیلد راهی فینال لیگ اروپا کند.

منچستر اما برخلاف لیورپول پروژه ساخت شیاطین سرخ پس از فرگوسن را با کندی پیش برد. مویس و فن‌خال معمار مناسبی نبودند چراکه درکی درست از بازسازی یونایتدی نداشتند. فن‌خال بعد از ساختن هلند در جام جهانی برزیل تنها دو ماه فرصت یافت تا شرایط یونایتد را زیر نظر بگیرد. قبل‌تر مویس که تنها موفقیت بزرگش حضور در لیگ اروپا بود چه طور می‌توانست بزرگی یونایتد را درک کند؟ چه طور می‌توانست از زیر سایه فرگوسن خارج شود و نامش را در اولدترافورد جاودانه کند؟ زمانی که نام مورینیو برای ساختن یونایتد برده شد عده‌ای چنین چیزی را قابل درک توصیف نمی‌کردند، پل اسکولز از واژه‌های شبیه جاسوس لندنی برای تشبیه آقای خاص استفاده کرد؛ او حذف شدن مقابل پورتو را با چشمانش دیده بود. همین طور جدال‌های نفس گیر با چلسی مورینیو. آیا انتخاب مورینیو درست بود؟

ژوزه هیچ وقت ادامه دهنده راه مربیان قبلی نبوده؛ برای او این نکته اهمیت دارد که شاگردانش در راهی که او مهندسی کرده قدم بردارند. مورینیو، آبراموویچ را وادار به خرج کردن کرد جایی که گفت : «برای ساختن به ابزار نیاز دارم که رایگان نیستند.» او اد وودوارد را مجبور به تغییر نگرش کرد. درخواست مورینیو واضح بود: «بازیکن‌ها بر اساس نظر من خواهند بود نه توصیه استعدادیاب ها.» تغییراتی که به وضوح دربازی امروز قابل درک بود.

راشفورد از ابتدا در ترکیب قرار گرفت. چه چیز لیورپول را غافل گیر‌کرد؟ غیبت پوگبا؟ خیر سرعت راشفورد! آن طرف لیورپول بدون کوتینیو هم یادآور راجرز بدون سوارز است. هرچند آنها از پس حذف کردن پورتو در لیگ قهرمانان بر آمدند اما سرعت پیشرفت به خوبی قبل نیست؛ درلحظاتی از بازی ساز خط حمله چنان ناکوک است که عواقبش دربازی با تاتنهام و پیش تر با سویا یقه کلوپ را گرفته. قصه بازی امروز اما متفاوت بود.

دو گل برای کشتن مردان کلوپ کافی بود؛ دوگل برای این‌که ثابت کند تیم کلوپ هنوز راهی برای برآورده کردن آرزوهای لیورپول پیدا نکرده. آن چه که مهم بود درخشش راشفورد بود. گل اول و آن توی سر توپ دیدنی که یادآور اولین بازی‌های کریستیانو رونالدو برای منچستر بود. چه قدر زود قصه نبرد دوتیم به اتمام رسیده بود؛ همان نیمه اول نسخه پیچیده شده بود. کلافگی کلوپ از بازیکنانش و دندان روی هم گذاشتن‌های همیشگی، ایراد تیم را نشان داد.

نقص تیم کجا بود؟ همان حفره‌ای که بین الکساندر آرنولد و لاورن شکل گرفت. مورینیو در غیاب مارسیال روی به راشفورد آورد. سرعت بالای راشفورد جوان همین طور نزدیک بودن لوکاکو کمک زیادی کرد تا یونایتدها نهایت استفاده را از شکاف ایجاد شده بین بازیکنان خط دفاع لیورپول ببرند. برخلاف دفاع لیورپول، شاگردان مورینیو به خوبی راه کنترل کردن محمد صلاح و همین‌طور فرمینیو را پیدا کردند. نکته کلیدی هم همین بود؛ در اکثر دقایق صلاح بیرون هجده قدم بود. دوری او از دروازه راه کنترل کردنش را هم هموار می‌کرد. توقع ندارید که لیورپول بدون صلاح بدرخشد؟ لیورپول بدون سوارز در عصر براندون راجرز هم همین‌گونه بود؛ انگار قصه این تیم بدون کمک ستاره نوشته نخواهد شد.

درست برعکس لیورپول، مورینیو به کیفیت کاری ندارد؛ چندین سال پیش رینوس میشل گفت: «بردن بدون کیفیت و برتری به دست نخواهد آمد.» اما عصر حاضر فرمول حل هر مسئله را می‌داند. برد امروز یونایتد و لغزش دوباره لیورپول تفاوت‌های اساسی دو مربی را به رخ می‌کشد. کلوپ که همواره دنبال ارائه کیفیت و دیکته کردن آن به حریف بوده است، و مورینیو تنها نقطه پایانی را معنی دار می داند؛ «برد».

هر لغزش لیورپول جمله کنی داگلیش را بیشتر مفهوم می‌بخشد: «نشانی از آینده نیست.»

۱۶ ۵  
آی اسپورت
2018-03-11 00:05:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
محمد
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۵
درود بر ژوزه مورینیو...دوباره داره مثه قبل میشه..همون‌ جنگجوی دوست داشتنی
۷
داود
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۵
توی تیم یورگن کلوپ هر کی ستاره میشه رو راحت میفروشن
دیدید چقد زود کوتینیو قید لیورپول رو زد
فصل بعد هم مطمئن باشید محمد صلاح میره
فیرمینیو هم یه روز جدا میشه
یورگن کلوپ هم دست کمی از بقیه مربیان سرشناس فوتبال نداره
اما اصل تیم لیورپوله
۲
داود
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۰۱:۲۸
هر کسی توی تیم لیورپول بدرخشه زودی تیم های سرشناس اقدام به خرید اون بازیکن میکنن نمونه ش همین کوتینیو بود
الان ببینید محمد صلاح هم میره شاید هم فیرمینیو هم بره
هر چی باشه یورگن کلوپ و لیورپول از برترین های فوتبال جزیره هستن
اما متاسفانه پولدار نیستن که نزارن این ستاره ها برن
بی نام
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۰۹:۲۸
زنده باد منچستر یونایتد
Shervin
يكشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۳۳
شهبد پورصفر، حمیدرضا صدر جدید فوتبال
دمت گرم خیلی خوب بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر