فهرست
بحران داوری یا بحران اعتراض به داوری؟
بحران داوری یا بحران اعتراض به داوری؟

بحران داوری یا بحران اعتراض به داوری؟

آی‌اسپورت- بازی‌های روز گذشته لیگ برتر یک بار دیگر تحت تاثیر اشتباهات داوری قرار گرفت. سایپا برای دومین هفته متوالی با یک گل مشکوک به سه امتیاز رسید. تیمی که در ۱۷ هفته قبل فقط دو بار برنده شده بود، در دو بازی آخرش به دو برد متوالی رسید تا ناگهان از منطقه خطر فاصله بگیرد. پرسپولیس هم با دو گل دقایق آخر صبا را شکست داد، ولی به نظر می‌رسد داور گل نیمه اول میزبان را که از درون دروازه برگشت داده شد، تشخیص نداده است.

جنجالی‌ترین بازی اما در اهواز بود. خداداد که احساس می‌کرد حق تیمش برای دومین هفته متوالی پایمال شده، در اعتراض به پنالتی دقایق آخر فولاد تصمیم گرفت تیمش را از زمین خارج کند. سعداوی، سرمربی حریف که متوجه شده بود این پنالتی منصفانه نیست از ساسان انصاری خواست که توپ را بیرون بزند و بعد از مقاومت اولیه این بازیکن از داور خواست که تصمیمش را برگرداند.

اشتباهات مهم داوری در این هفته‌ها زیاد شده و پذیرفتن آنها در بازی‌های حساس نیم‌فصل دوم که حکم مرگ و زندگی را دارد، برای مربیان بسیار دشوار است. آنها فقط به بی‌عدالتی‌ها اعتراض ندارند و در لابه‌لای حرف‌های‌شان می‌توان بی‌اعتمادی را هم احساس کرد. کار به جایی رسیده که انتقادات در کنفرانس بعد از بازی جایش را به پرخاش در کنار زمین داده و مربیان تلاش می‌کنند به طور مستقیم روی قضاوت داوران تاثیر بگذارند.

اتفاقات این هفته هشداری جدی است تا چینش داوران در هفته‌های باقی‌مانده با دقت بیشتری باشد. از طرفی داوران هم باید مراقب باشند که از اشتباهات عجیبی که این هفته‌ها رخ داده اجتناب کنند.

با تمام این تمهیدات بازگشت آرامش به لیگ برتر بدون همکاری تیم‌ها ممکن نخواهد بود. حمله به داوران در کنار زمین یا کنفرانس مطبوعاتی بهترین راه برای خروج از این بحران نیست. رفتار روز گذشته سعداوی نشان داد که برد همیشه گرفتن سه امتیاز نیست و گاهی با صرفنظر از پیروزی می‌توان به پیشرفت فوتبال و برقراری آرامش کمک کرد.

این اولین بار نیست که تیمی حاضر شده از اشتباه داور به نفع خودش چشم بپوشد و آن را به نفع تیم مقابل جبران کند، ولی در فوتبال ایران به ندرت دیده بودیم که یک مربی بخواهد سه امتیاز را فدای عدالت کند. حرکت سعداوی هرچند با اعتراض هواداران فولاد روبرو شد و او با ناراحتی تصمیم به استعفا گرفت، ولی باید از رفتار جوانمردانه این مربی دفاع و برای فراگیر شدن آن تلاش کرد.

از طرفی کمیته انضباطی هم باید با اعتراضات خارج از عرف و انتقاداتی که می‌تواند تمامیت لیگ را زیر سوال ببرد، به تندی برخورد کند. هفته گذشته ونگر به خاطر اخراج از زمین و مشاجره با داور چهار جلسه محروم شد. مربی فرانسوی که به خوش‌رفتاری شهرت دارد و تیمش در کورس قهرمانی است، بدون مماشات از سوی اتحادیه فوتبال انگلیس محروم شد و در بازی حساس با چلسی نمی‌تواند روی نیمکت بنشیند. در فوتبال ایران اما عبور از کنار اعتراضات، مدیریت مسابقات را در آینده غیرممکن خواهد کرد.

۲ ۵  
آی اسپورت
2017-01-29 13:32:00
نظر دهید

۵ نظر
علی
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۴۴
معلوم نیس کمیته انظباطی چرا مربیای متخلف محروم نمیکنه
۳
یوسف
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۳:۵۹
لیگ ایران که پیش لیگ انگلستان محلاتی بیش نیست! جریمه اونجا رو با اینجا مقایسه میکنین؟ از اینکه از مافیا حمایت میکنین باید شرم کنین!
۱
حمید
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۴:۳۹
کمیته انظباتی تو خوابه دارن تمرکز داورا رو با اعتراض بهم میزنه
۲
پرسپولیس واقعی
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۱۹
استاد!

شما چطور تشخیص دادی توپ صبا گل شده است. داخل آن توپ بودی !؟

بحران یعنی همین ! قضاوت چیزی که در آن قطعیت وجود ندارد.
۴
امید
يكشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۳۴
جالبه کارشناسای داوری همه گفتند توپ صبا گل نشده بعد شما دارید جو میدید. خوب همینه که هفته بعد صبا مدعی میشه و اعتراض میکنه. ما اگه گفتیم اشتباه داوری به ضرر پرسپولیس حرف کارشناسان داوری بود. از خودمون درنیاوردیم
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر