فهرست
فوتبالیستی که به اتهام «شیشه» تمام شد!
فوتبالیستی که به اتهام «شیشه» تمام شد!

فوتبالیستی که به اتهام «شیشه» تمام شد!

آی اسپورت- زمانی بهترین چپ‌پای فوتبال ایران بود. می‌توانست یکی از بزرگترین فوتبالیست‌های دورانش لقب بگیرد. این چیزی بود که می‌توانست به آن برسد اما نرسید و به بدترین و ناراحت‌کننده‌ترین شکل ممکن در روزهایی که می‌توانست اوج فوتبال او باشد،‌ همه چیز تمام شد. گفت‌وگوی او با روزنام شهروند را از دست ندهید.
 

  میثم منیعی در ٣٥سالگی هنوز هم می‌توانست بازی کند اما الان چند سالی می‌شود که شاهد محوشدنش از فوتبال ایران هستیم!
من همه جا گفته‌ام و باز هم می‌گویم که عادل فردوسی‌پور باعث نابودی فوتبال من شد. درست است که خودم هم قطعا در زندگی اشتباهاتی داشته‌ام اما با کارهایی که عادل در برنامه نود کرد، باعث شد از فوتبال‌زده و خیلی زود از فوتبال دور شوم.

  اتفاقات مس کرمان و شاهین‌بوشهر چقدر در این حواشی که برای تو به وجود آمد، نقش داشت؟
 اشتباه بزرگ من این بود که از استقلال جدا شدم و به مس کرمان رفتم. من نباید از استقلال تحت هیچ شرایطی جدا می‌شدم اما مشاوره‌های بد باعث اتخاذ این تصمیم غلط شد. من ٤‌سال از فوتبال دور بودم. به قدری سختی کشیدم و تهمت‌ها به اندازه‌ای بد بود که حتی حاضر نبودم تا چند‌ سال فوتبال را از تلویزیون نگاه کنم. از طرفی چندین‌بار عمل جراحی روی کتف خود انجام دادم.

  در شاهین‌بوشهر که شایعات عجیب و غریبی درباره دلالی شما در رسانه‌ها منتشر شد.
من با تراکتورسازی قرارداد داشتم و دوستانم برای حضور در بوشهر راه درستی به من نشان ندادند. من در این فوتبال نه باج دادم و نه باج گرفتم. برای شاهین‌بوشهر شایعه درست کردند که منیعی تیم را بسته است و از بازیکنان مختلف پول گرفته است. آن حرف و حدیث‌ها خیلی من را اذیت کرد، چون حتی برای کمکی که به تیم کردم، حتی یک ریال هم از بازیکنی پول نگرفتم. شایعات و دروغ‌ها را افرادی برای من درست کردند که حاضر نشدم به آنها باج بدهم. آنهایی که جلوی پول درآوردنشان از شاهین‌بوشهر را گرفتم، وقتی به منافع خود نرسیدند، به آن شکل من را زدند. انصافا قدرت زیادی هم داشتند و در برنامه نود هم اخبار و اطلاع غیرواقعی به مردم دادند و نگذاشتند از خودم دفاع کنم.

یعنی عادل فردوسی‌پور این قدرت را دارد که فوتبال یک بازیکن را تمام کند؟
عادل فردوسی‌پور خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید، قدرت دارد و الان بزرگترین و تاثیرگذارترین قطب در فوتبال ایران به حساب می‌آید. برنامه‌اش پربیننده‌ترین برنامه رسانه ملی است که تمام مردم و رسانه‌ها به آن می‌پردازند.  البته آن محرومیت جنجالی به خاطر ادرار کنار زمین تأثیر منفی زیادی روی وجهه و نام میثم منیعی در فوتبال ایران داشت.
آن اتفاق بدترین اشتباه زندگی فوتبالی من بود. البته حرکت مورد نظر را من انجام ندادم. آن‌قدر بی‌تجربه و کج‌فهم نبودم که خودم آن کار را انجام بدهم. منتهی فاصله رختکن و شرایط اضطراری مهدی کیانی به شکلی بود که مجبور شد کارش را در همان کنار زمین انجام بدهد و من هم مجبور شدم جلوی او بایستم که کارش را بکند. قبول دارم که اشتباه زشت و بدی بود.
 
در مدتی که از فوتبال دور شدی هم، شایعات زیادی درباره تو در رسانه و محافل ورزشی به وجود آمد.
ببینید! در ایران اگر بخواهند یک‌نفر را زمین بزنند، سه نوع شایعه برایش درست می‌کنند یا می‌گویند مشکل اخلاقی و روابط نامشروع دارد. یا می‌گویند دزد است یا اتهام اعتیاد به او می‌زنند. درباره من هم شایعه کردند که معتاد به شیشه شده‌ام. من کسانی که این خبرهای دروغ را منتشر کردم، به خدا واگذار می‌کنم. این افراد بویی از انسانیت نبرده بودند و شایعات هم از طریق آنهایی رسانه‌ای شد که به آنها همان‌طور که گفتم، باج نداده بودم. آنهایی که با میثم منیعی دشمنی داشتند، برای زمین‌زدنش به هر دروغی متوسل شدند، چون نتوانسته بودند از او باج بگیرند. من به چشم دیده‌ام که چهره‌های صاحبنام این فوتبال بعضی مواقع به این جریان‌ها باج داده‌اند. مطمئن باشید اگر من اهل باج‌دادن بودم، هنوز هم در این فوتبال حضور داشتم، اما دیدید که چقدر زود فوتبالم تمام شد.
 
 الان چه کار می‌کنی؟
در این مدت چند ماه در خارج از کشور بودم که بیشتر شایعات از همان زمان درست شد. وقتی برگشتم هم تا مدت‌ها از فوتبال زده شده بودم اما درنهایت تصمیم گرفتم در کلاس‌های مربیگری ثبت‌نام کنم. حالا هم تلاش می‌کنم با بالابردن دانش خودم و گرفتن مدارک حرفه‌ای مربیگری به این عرصه وارد شوم. قطعا سعی می‌کنم تمام قدم‌ها را با برنامه و اصولی بردارم تا بتوانم به هدف‌هایی که دارم، برسم
 
 میثم منیعی می‌توانست هم از نظر فنی و هم اقتصادی شرایط بهتری داشته باشد اما چرا این اتفاق نیفتاده؟
من کاری به دریافتی بازیکنان امروزی ندارم؛ اما واقعا رفتار بعضی بازیکنان زور دارد. اگر اینها یک‌میلیارد و دو‌میلیارد و سه‌میلیارد می‌گیرند، بازیکنان زمان ما باید ١٠‌میلیارد قرارداد امضا می‌کردند. این مسأله ناراحت‌کننده است که بازیکن وارد استقلال شده و نمی‌داند پیراهن چه تیمی را بر تن می‌کند. یکی با دمپایی به تمرین می‌رود یکی بعد از باخت دربی می‌خندد!
 
 پس از دربی در پستی اینستاگرامی واکنش تندی به بازیکنان استقلال نشان دادی که بازتاب زیادی در محافل ورزشی داشت. این‌که نوشتی: «استقلال همون سگ‌دونی نیست که از اونجا واردش شدید» خیلی خیلی تند و توهین‌آمیز بود.
بازیکنان استقلال از دست من ناراحت نشوند. اگر نقدی می‌کنیم به خاطر این است که دلمان می‌سوزد. شاید بیانم بد بود اما سر حرفم هستم. پیراهن استقلال حق‌الناس است و هر کسی آن را می‌پوشد، باید به فکر مردمی باشد که زندگی‌شان این تیم است و با یک پیروزی استقلال تمام‌ مشکلات خود را فراموش می‌کنند؛ اما باخت تیم یک هفته زندگی را برایشان سخت‌تر می‌کند. علیرضا منصوریان امسال واقعا تیم بدی ساخت. خریدهای بدی انجام داد که تمامش برای نقش‌بازی کردن بود و نه برنامه‌ریزی فوتبالی! او پشت بازیکنان بزرگ تیم خود را خالی کرد؛ اشتباهات زیادی کرد و استقلال را به این روز انداخت. پارسال با جوان‌ها نیم‌فصل دوم نتیجه گرفت و امسال شروع کرد به جذب بازیکنان مسن! اصلا خودش هم نمی‌دانست چه کار دارد می‌کند. او استقلالی ساخت که امسال بعید می‌دانم حتی جزو ٥ تیم برتر لیگ هم باشد.
 
 از وقتی مهدی قائدی به استقلال آمده است، صحبت‌های زیادی درباره او وجود دارد. خیلی‌ها اعتقاددارند اگر او قدر خودش را نداند با سرنوشتی مشابه سایر ستاره‌های جوانی که به خاطر حاشیه فوتبالشان تباه شد، مواجه می‌شود.
استقلال تیم بزرگی است. داستان این تیم و پرسپولیس با سایر تیم‌ها متفاوت است. شما قدم به قدمی که در این دو تیم بردارید، مورد توجه و زیر ذره‌بین قرار دارید. یک روز امیر قلعه‌نوعی به من گفت که در این فوتبال خیلی زود‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کنی، دیر می‌شود! من به این حرف ایشان رسیدم. مهدی قائدی استعداد زیادی دارد؛ اما این کافی نیست. او و حتی چند بازیکن جوان دیگر استقلال باید جنبه خود را بالا ببرند. شما وقتی در استقلال و پرسپولیس هستید، افراد زیادی دور و بر شما می‌آیند. پیشنهادهای مختلفی می‌دهند. تفریحات و مسائل گوناگونی در زندگی شخصی‌تان می‌تواند به وجود بیاید که اگر حرفه‌ای نباشید و گاف بدهید، فوتبالتان نابود می‌شود. باید به قدری حواس جمع باشید که بتوانید خیلی از کارها را انجام ندهید و فقط در این صورت است که بزرگ می‌شوید و بزرگ می‌مانید.
 
خودت این مسائل را رعایت کردی؟
من اشتباهات زیادی داشتم. نباید خیلی‌ کارها را می‌کردم. خیلی جاها نباید می‌رفتم. نباید به بعضی‌ها اعتماد می‌کردم و با خیلی‌ها نشست و برخاست می‌کردم. باید حرفه‌ای‌تر زندگی می‌کردم و چون اشتباهاتی داشتم تاوانش را هم با زود تمام‌شدن فوتبالم دادم. البته همان‌طور که گفتم خیلی‌ها ناعادلانه و ناجوانمردانه با دامن‌زدن به ابهامات و شایعات دروغ فوتبالم را خراب کردند. به مهدی قائدی و فوتبالیست‌های جوان استقلال می‌گویم که حواس خود را جمع کنند؛ وگرنه با سر به زمین می‌خورند.
 
 
 
۵۴ ۵  
آی اسپورت
2017-11-18 16:19:00
نظر دهید

۵ نظر
احمد
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۱۶:۳۶
یه سوال از نویسنده مطلب دارم.ایشون دقیقا چه زمانی بهترین چپ پای ایران بودند؟اصلا بازی ملی به کنار چند تا بازی در استقلال انجام دادند؟دیگه ملت رو اینقدر کم حافظه فرض نکنید
رضا
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۰۰
یه جور میگه بازیکنان زمان ما انگار ده سال پیش نسلشون چی بوده بزرگ ترین کار نسل شما باخت به عربستان در آزادی بود ماشالله قراردادتان هم حداقل 300 400 میلیون بود که به نسبت تورم هم یکی دو میلیارد الان میشه
....
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۵۷
ایشون اگه حتی روبرتو کارلوس یا مالدینی هم بودند با این بی شخصیتی واقعا قرار بوده بیان تو فوتبال و بیاد تو تیم ملی!ما نیاز به امثال کیروش داریم که محکم حتی به قیمت از دست دادن حام جهانی وایساد ولی به چند بازیکن بی ظرفیت باج نداد.اقا چه با افتخار میگه من پناه کردم تا کیانی ادرار کنه اونم تو زمین فوتبال.اصلا این اقا چطور رویی داره که به خودش احازه میده بیاد مصاحبه هم بکنه و گناه رو بندازه گردن فردوسی پور.مگه قراره هر که گندی بالا میاره براش لاپوشانی کنن.تف تو این فوتبال کثیف بیاد که هر جاش بازبشه بوی گندش عالم گیره
یوسف
يكشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۰۰:۲۳
یادمه یه بار که تو پاس بود بنده خدا سعید دقیقی که اون موقع تو پیکان بود رو تهدید کرده بود که بعد بازی سرتو میبرم! اونم با یه استرسی داشت با دوربین نود حرف میزد بنده خدا جدی گرفته بود بدجورم ترسیده بود
احسان
يكشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۴۵
این اقا یه کلاش و کلاهبرداره
که با کلاه برداریش زندگیه رفیق منو نابود کرد
الانم پولشو نمیده
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر