فهرست
نتیجه قهرمانی لیورپول؛ سبقت آلمان از انگلیس!
نتیجه قهرمانی لیورپول؛ سبقت آلمان از انگلیس!

نتیجه قهرمانی لیورپول؛ سبقت آلمان از انگلیس!

آی اسپورت - فینال فصل ۲۰۱۸ لیگ قهرمانان با برتری ۲-۰ لیورپول بر تاتنهام همراه بود تا یورگن کلوپ ۶ سال بعد از ناکامی در فینال ومبلی، اولین قهرمانی خود در لیگ قهرمانان را تجربه کرده و نام خود را در بین مربیان برنده این عنوان قرار دهد. اما قهرمانی کلوپ به همراه تیمی انگلیسی، شاید از زاویه ای دیگر چندان به مذاق جامعه مربیان انگلیسی خوش نیامده باشد، چرا که با این قهرمانی، تعداد قهرمانی های مربیان آلمانی در رقابت های جام باشگاه ها/لیگ قهرمانان اروپا از مربیان انگلیسی پیشی گرفت.

تا پیش از امسال، مربیان آلمانی و انگلیسی مشترکا با ۷ قهرمانی، سومین گروه مربیان پرافتخار این مسابقات بعد از مربیان ایتالیایی (۱۱قهرمانی) و اسپانیایی (۱۰ قهرمانی) بودند. اما با قهرمانی یورگن کلوپ، آلمان با ۸ قهرمانی از انگلیس سبقت گرفت و به تنهایی، سومین کشور پرافتخار این مسابقات لقب گرفت.

پیش از بورگن کلوپ، آخرین قهرمانی یک مربی آلمانی در این جام به سال ۲۰۱۳ بازمی‌گشت؛ زمانی که یوپ هاینکس با بایرن مونیخ در فینال ومبلی با غلبه بر همین یورگن کلوپ به دومین قهرمانی اروپایی خود دست یافت. ضمن آن که به جز کلوپ، هاینکس تنها مربی آلمانی است که توانسته به همراه یک تیم غیرآلمانی، قهرمانی در این مسابقات را تجربه کند؛ رئال مادرید، ۱۹۹۸)

در دوره های نخستین شکل گیری رقابت های جام باشگاه های اروپا، خبری از مربیان آلمانی در بین برندگان این جایزه نبود و در سال ۱۹۷۴، ۱۸ سال بعد از شروع رقابت ها، بالاخره یک مربی و یک تیم آلمانی موفق به کسب قهرمانی در این مسابقات شدند؛ زمانی که اودو لاتک موفق می‌شد اولین قهرمانی از قهرمانی های متوالی بایرن مونیخ را به ارمغان آورد.

بایرن در سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۶ هم از قهرمانی های خود دفاع کرد که در این سال ها، دتمار کرامر هدایت باواریایی ها را به دست داشت. اما بعد از این سال ها، مربیان آلمانی ۲۱ سال صبر کردند تا دوباره طعم قهرمانی اروپا را بچشند. در این فاصله البته هامبورگ یک بار در سال ۱۹۸۳ به قهرمانی اروپا رسید که هدایت این تیم را ارنست هاپل اتریشی به عهده داشت.

در سال ۱۹۹۷، اوتمار هیتسفلد به همراه بوروسیا دورتموند بر بام اروپا ایستاد و یک سال بعد، یوپ هاینکس توانست طلسم ۳۲ ساله رئال مادرید در اروپا را شکسته و در آمستردام جشن قهرمانی بگیرد. در سال ۲۰۰۱ اوتمار هیتسفلد بعد از دو فصل ناکامی با بایرن مونیخ (یک شکست در فینال و یک شکست در نیمه نهایی) بالاخره توانست تیمش را به قهرمانی در اروپا برساند.

بعد از ۳ قهرمانی در فاصله ۵ فصل، دوباره مربیان آلمانی در سایه رفتند و تا سال ۲۰۱۳ خبری از مربیان آلمانی در بین برندگان نبود. اما در این بین مربیان انگلیسی نیز نتوانستند قهرمانی را تجربه کنند تا قهرمانی یورگن کلوپ، بالاخره نام آلمان را بالاتر از انگلیس قرار دهد.

نام مربیان انگلیسی با ۷ قهرمانی در حالی هنوز در رده چهارم حضور دارد که به شکل حیرت انگیزی، از آخرین قهرمانی یک مربی انگلیسی در این مسابقات، ۳۵ سال می‌گذرد! مربیان انگلیسی که تا سال ۱۹۷۷ هرگز قهرمان اروپا نشده بودند در بین سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ و در ۸ دوره برگزار شده، ۷ قهرمانی را بین خود تقسیم کردند؛ باب پیسلی ۳ قهرمانی، برایان کلاف ۲ قهرمانی و تونی بارتون و جو فاگان یک قهرمانی) و بعد از آن نیز دیگر هرگز قهرمانی را تجربه نکردند.

در ادامه بار دیگر نگاهی به قهرمانی مربیان آلمانی در جام باشگاه ها/لیگ قهرمانان اروپا خواهیم داشت:

اودو لاتک (بایرن مونیخ، ۱۹۷۴)/ دتمار کرامر (بایرن مونیخ، ۱۹۷۵)/ دتمار کرامر (بایرن مونیخ، 1976)/ اوتمار هیتسفلد (بوروسیا دورتموند، ۱۹۹۷)/ یوپ هاینکس (رئال مادرید، ۱۹۹۸)/ اوتمار هیتسفلد (بایرن مونیخ، ۲۰۰۱)/ یوپ هاینکس (بایرن مونیخ، ۲۰۱۳)/ یورگن کلوپ (لیورپول، ۲۰۱۹)

نود

     
آی اسپورت
2019-06-04 23:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر