فهرست
دمبله در مسیر نیمار
دمبله در مسیر نیمار

دمبله در مسیر نیمار

یک: شهر بارسلونا در هفته اول ژانویه اصلا شلوغ نیست بخصوص اگر در اولین بازی سال نو حریف تیم زده شانزدهمی باشد.عصر قبل از اولین ویکند سال 2018 ورزشگاه نوکمپ خالی تر از همیشه به نظر می رسید.حتی خالی تر از شب هایی که والورده یا انریکه تیم دوم را مقابل حریفان دسته پائین تر برای بازی در کوپا دل ری به زمین می فرستادند.این حس سردی روی سکوها البته به درون تیم هم نفوذ کرده بود تا جایی که رخوت تعطیلات را می شد در ساق های مسی ، سوارز و ایسنیستا حس کرد.این رخوت آنقدر ریشه دوانده بود که حتی راکیتیچ و پائولینیو هم خودشان نبودند تا جایی که لوانته کوچک شروعی بهتر داشت و با اینکه در تمام نود دقیقه تحت تاثیر بزگی بارسا قرار گرفته بود موقعیت هایی ساخت که با بی دقتی مهاجمانش و البته درخشش تراشتگن به جایی نرسید.البته که می شد به این رخوت از زاویه دیگری هم نگاه کرد.وقتی بدانیم دو بازی بعدی مقابل سوسیه داد و بتیس خارج از خانه برگزار می شود و البته دراین بین بازی برگشت با سلتا در کوپا دلیری هم پیش روی والورده و شاگردانش قرار دارد، می طلبد مقابل تیم کم آزار لوانته به آب و آتش نزد.برد بارسا از دقیقه صفر این مسابقه قابل پیش بینی بود و شاید به همین خاطر کیفیت و ریتم این تیم در اولین مسابقه لالیگایی اش در سال نو درست مثل سکوهای نوکمپ چشم نواز نشد اما به خاطر آنچه از سیاست بارسا و ستاره هایش در این قبیل بازی ها می دانیم و بحث فنی پیرامون این اختلال ایجاد شده چندان منطقی به نظر نمی رسد.

دو: بعد از تست حدودا 20 دقیقه ای مقابل سلتا ،والورده از دمبله در ترکیب اصلی استفاده کرد تا خرید گرانقیمت بارسا بعد از چهار ماه به ترکیب برگردد.این مهمترین اتفاق بازی با لوانته بود که می توانست چشم ها را به گوش راست بارسا در این بازی خیره کند.بعد از مدت ها 9،10 و 11 کنار هم قرار گرفته بودند تا یک بار دیگر اساس ساختن مثلث تازه ای که می تواند یادآور روزهای طلایی MSN در بارسا باشد را حداقل در ذهن پایه گذاری کند.البته که در اولین بازی نمی شد منتظر درخشش عثمان بود اما نشانه هایی از تمایل او به نیمار شدن هراسناک و امیدوار کننده به نظر می رسد .دمبله اساسا در دسته بازیکنانی قرار می گیرد که بازی با توپ آن هم کمی بیش از حد نرمال را دوست دارند .این می تواند به خلاقیت خط حمله بارسا کمک کند و احتمالات رسیدن به گل از راه های متنوع تر را راحت تر و دلپذیر تر می کند اما در گاهی اوقات و برخی روزهای دشوار مثل خوره به جان بارسا و هوادارانش بیافتد.برای رسیدن به جواب روشن قضاوت بعد از تماشای 67 دقیقه از نمایش بازیکنی که چهار ماه بازی نکرده شاید پیش داوری غیرمنصفانه ای باشد پس باید منتظر روزهای آینده بود و همچنان دنبال پاسخ این سوال گشت که آیا دمبله ارزش آن همه پولی که برایش هزینه شد را داشت؟

سه: درباره پائولینیو بعد از بازی های بزرگ و کوچک هفته های قبل نوشته بودم.پائو که به عنوان هافبک دفاعی به بارسا آمد حالا در راس مثلث تهاجمی بارسا و بعضا به عنوان مهاجم سایه در ترکیب قرار می گیرد و در مقاطعی از مسابقه حتی از مسی و سوارز به دروازه حریفان نزدیکتر است.او حالا جای ثابتی در ترکیب پیدا کرده و با ثبت گل هفتمش در لالیگا از چهار ستاره رئال مادرید رونالدو، بیل، بنزما و ایسکو بیشتر گل زده تا ثابت کند یک هافبک قدرتمند، گلزن و دارای فاکتورهای تعیین کننده در جریان مسابقه است. با این حال سوال بزرگ اینجاست که با ورود کوتینیو و در نظر گرفتن توانایی ها و قیمت وحشتناکی که برای جذب این هافبک هزینه شده جای چه کسی در خط میانی تنگ تر خواهد شد؟ اول یک نکته را در نظر بگیرید که با ورود عثمان دمبله به ترکیب بازگشت به سیستم موقت 2-4-4 و استفاده بیشتر هافبک ها در ترکیب اصلی تقریبا غیر ممکن است.در واقع والورده مثل آنچه در خصوص دئولوفئو و آلکاسر در نظر می گرفت نمی تواند دمبله 130 میلیون یورویی را روی نیمکت بنشاند تا چهار هافبک به طور همزمان بازی کنند اما سوال بزرگ اینجاست که چه کسی باید بیرون بنشیند؟ آیا می توان از توانایی های راکیتیچ در بالانس تیم در فاز دفاع وحمله دست کشید؟ آیا تعداد بازی های60 دقیقه ای اینیستا در ترکیب اصلی بشدت کاهش می‌باید؟ امکان دست زدن به بوسکتس با توجه به نقش محوری اش وجود دارد؟ یا می شود روی این همه فاکتور مثبت پائو چشم پوشید؟از اینها که بگذرید باید در نظر بگیرید رافینیای با استعداد به زودی بعد از نیم فصل مصدومیت به شرایط بازی برمی گردد و حتی اگر آندره گومش هم در زمستان از بارسا جدا شود دردسرهای والورده برای رسیدن به بهترین ارنج در خط میانی تبدیل به مهمترین دغدغه او تا پایان فصل خواهد شد.

چهار: روزگاری همه اروپا و لالیگا به هماهنگی زوج دنی آلوز-مسی غبطه می خوردند اما به نظر می رسد کم کم این حسادت‌ها باید در خصوص ترکیب ایده آل هفته های اخیر بارسا بین لئو و آلبا نشانه های بیشتری عیان کند.درباره مسی که حرف ناگفته ای باقی نمانده و اساسا گفتن از توانایی ها و گره گشایی هایش برای بارسا تکرار مکرارات است اما آلبا با آنچه در این فصل پیش گرفته تبدیل به یکی از تاثیرگذارترین مهره های بارسای شکست ناپذیر والورده شده و باید همردیف ستاره های تاپ کلاس بارسا قیمت گذاری و معرفی شود.آنقدر که وقتی در آخرین دقایق بازی راحت با لوانته با حرکتی نسبتا ناشیانه مصدوم شد نزدیک بود این سه امتیاز به کام هواداران بارسا و لوانته تلخ شود.

پنج: بازی دادن به ماسچرانو را می گذاریم به حساب دلجویی از او اما طبیعی بود که بعد از بازگشت ال چپتینو باز هم ترکیب چرخشی در مرکز خط دفاعی بارسا ادامه داشته باشد. البته که رئیس کوچک فرم قبل از مصدمیت را نداشت و این طبیعی است اما بعد از رخ نمایی فرمالن و نزدیک شدن پیکه به فرم خوب باید این سوال را مطرح کرد که در صورت اضافه شدن یری مینای کلمبیایی باز هم ماسچرانو را در ترکیب اصلی خواهیم دید یا او با جدایی اش دیگر اجازه نمی دهد تصویر کزکردنش روی یکی از صندلی های ردیف دوم نیمکت نوکمپ را برای نیم فصل دیگر تحمل کنیم؟

۱۴ ۱  
آی اسپورت
2018-01-08 14:02:00
نظر دهید

۱ نظر
وحید بارساپولیسی
دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶، ۱۷:۰۴
مورد 1 : بارسا همواره بازی های اول سال نو رو با احتیاط شروع کرده و با توجه به بازیهای سنگین پیش رو و کوچکی حریف منطقی بود به آب و آتش نزنه.
مورد 2 : دمبله بازیکن جوون و هیجان زده ایه که زود میخواد استعدادشو به رخ هواداران و بازیکنان بکشه، تفاوتش با نیمار خیلی زیاده و یکی ش سرعت بالاشه اساسا یکی دو کلاس کاملا پایین تر از نیماره که بعد از مسی بهترین بازیکن جهانه.. دمبله دمبله س و قراره با فرارهای برق آسا و ضربات وحشتناک داخل باکسش برای بارسا تنوع ایجاد کنه و شکل کارش کاملا با نیمار فرق داره و معلومه که تو سطح نیمار هرگز نیست و قرار هم نیست باشه.(هنوز نیمار برای ما با وجو خیانت جواهری در کلاس مسی و رونالدینیو و کرایف هست)
مورد 3 : 3 ترکیب اصلی برای پسا 4-4-2 وجود داره که همش ویرانگر و شامل بهترینها تو لاین آپ هست (از تعداد زیاد و فشردگی بازیها و محرومیت ها هم اگر صرفنظر کنیم) هافبک ها میتونن متشکل از (کوتی پائو بوسکتس) (کوتی بوسکتس اینیستا) (کوتی راکی پائو) ... سه تایی های متنوع بافراخور حریف تعریف بشن.
مورد 4 : کاملا صحیحه
مورد 5 : با بازگشت اومتیتی ترکیب ثابت خط دفاعی مثل کل فصل از پیکه و اومتیتی تشکیل خواهد شد و فقط در بازیهای آسونتر فرمائلن و ماسچه و مینا در صورت خرید جایگزین میشن.


۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر