فهرست
بزرگترین دربی‌های انگلیس؛ نمایشِ دشمنی و کینه
بزرگترین دربی‌های انگلیس؛ نمایشِ دشمنی و کینه

بزرگترین دربی‌های انگلیس؛ نمایشِ دشمنی و کینه

آی اسپورت - یکشنبه دو دربی مهم را در فوتبال انگلیس به تماشا خواهیم نشست: لیورپول و اورتون در آنفیلد به مصاف هم می‌روند، و آرسنال نیز میزبان تاتنهام در امارات خواهد بود. البته روز شنبه چلسی به مصاف فولام می‌رود، و اگرچه این مسابقه دربی بزرگی محسوب نمی‌شود ولی به دلیل همشهری بودن فولام و چلسی می‌تواند یک دربی کوچک لندنی لقب گیرد.

اما در آستانه این دربی‌های مهم، نگاهی داشته‌ایم به بزرگترین دربی‌ها و یا رقابت‌های فوتبال در میان تیم‌های مدعی در جزیره. در این بررسی که توسط ESPN صورت گرفته است. رده‌بندی هفت جدال بزرگ در فوتبال جزیره صورت گرفته است. این رتبه‌بندی بر مبنای سه فاکتور: یک. تاریخ رقابت دو. اهمیت کنونی سه. عنصر پیش‌بینی‌ناپذیری صورت گرفته است. (نمره 1 برای کمترین و نمره پنج برای بیشترین در نظر گرفته شده است.)

 

  1. لیورپول – اورتون

1
1

یک رقابت واقعی میان دو باشگاه یک شهر که حتی اعضای یک خانواده را هم از یکدیگر جدا می‌سازد. فاصله میان ورزشگاه‌های دو تیم حتی کمتر از یک مایل است، اما این باعث نشده اختلافی بزرگ میان دو تیم و هوادارانش وجود نداشته باشد. اگر پیش از دهه 80 این دربی، لقب «دربی دوستانه» را یدک می‌کشید ولی اکنون چهره‌ای کینه‌ورزانه و خشن به خود گرفته است. اورتونی‌ها باشگاه‌ها را باشگاه مردم خطاب می‌کنند، حال آن که لیورپول در نقاط مختلف جهان طرفداران بیشتری به نسبت اورتون دارد.

تاریخچه: تا حدود دهه 60 میلادی، اورتون تیم قوی‌تر و پرافتخارتر شهر بود ولی ظهور لیورپول به مدد توانایی بیل شنکلی شکل گرفت و آنها بدل به قدرت اول شهر شدند. رقابت میان دو تیم در دهه 80 اوج گرفت، زمانی که دو تیم بر سر قهرمانی لیگ و جام حذفی می‌جنگیدند. اما بعد از ناکامی اورتون در دو دهه اخیر در کسب جام، آنها اکنون کاملاً زیر سایه لیورپول قرار گرفته‌اند. نمره: 4 از 5.

اهمیت کنونی: این مسابقه به خصوص در دهه 80 میلادی به دلیل قدرت دو تیم و رقابت برای قهرمانی در جام‌های داخلی، از اهمیت زیادی برخوردار بود. ولی اکنون بدل به مسابقه‌ای حیثیتی در شهر لیورپول شده است. این مسابقه مهم‌ترین بازی فصل اورتون است ولی برای لیورپولی‌ها، اینطور نیست و آنها به بازی با سیتی، آرسنال و یونایتد فکر می‌کنند. نمره 1 از 5.

پیش‌بینی ناپذیری: حدود 20 سال است که اورتون موفق نشده در آنفیلد لیورپول را شکست دهد، ضمن اینکه رکورد آنها در خانه نیز مقابل لیورپول تعریفی ندارد. لیورپول هم همواره در دربی مرسی‌ساید پیروز نمی‌شود ولی زیاد هم نمی‌بازد. در سال‌های اخیر این مسابقه شبیه به یک جدال یک‌طرفه بوده است. نمره 2 از 5.

نمره کلی: 8 از 15.

 

  1. تاتنهام – آرسنال

2
2

مسابقه تاتنهام و آرسنال که هر دو تیم‌های شمال لندنی محسوب می‌شوند، تا پیش از ظهور چلسی بزرگترین رقابت تیم‌های لندنی بود، اما بعد از خرید چلسی توسط آبراموویچ، اوضاع تغییر کرد. سابقه رقابت این دو تیم به سال 1913 برمی‌گردد، زمانی که آرسنال، وولویچ در جنوب رود تیمز را ترک کرد و به سمت شمال رفت تا در کنار تاتنهام سکنی گزیند.

تاریخچه: آرسنالی‌ها همواره خود را به عنوان باشگاه اول شهر لندن عنوان کرده‎اند، اما این تاتنهام بود که لقب تیم موفق با اصول فوتبالی ناب را یدک می‌کشید، آن ها اولین تیم در قرن بیستم شدند که دابل می‌کنند و در لیگ و حذفی به قهرمانی می‌رسند. این اتفاق سال 1961 رقم خورد و آرسنال ده سال بعد این موفقیت را بدست آورد. اما بعد از حضور ونگر در آرسنال، توپچی‌ها افتخارات بیشتری کسب کردند. نمره 3 از 5.

اهمیت کنونی: این مسابقه بازی‌ای بزرگ در جزیره است ولی هیچ یک را نمی‌توان مدعی جدی قهرمانی در لیگ دانست. رقابت در شهر لندن میان تاتنهام و آرسنال بسیار زیاد و شدید است ولی این مسابقه هیچگاه جدالی برای تعیین تکلیف قهرمانی نبوده است. نمره 2 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: از زمان شروع لیگ برتر در سال 92، اسپرز تنها دو بار در خارج از خانه توانسته آرسنال را شکست دهد ولی رکورد آنها در خانه خیلی بهتر است. آرسنال هم در سال‌های اخیر دیگر چهره یک تیم از پیش برنده را در دربی نداشته است. نمره 4 از 5.

نمره کلی: 9 از 15.

 

  1. چلسی – لیورپول

3
3

این رقابت، جدالی است که از اواسط دهه قبل شکل گرفت و در دوره‌ای به شدت تنورش داغ شد. به خصوص زمانی که مورینیو در چلسی بود و بنیتز روی نیمکت لیورپول حضور داشت و این دو تیم سابقه رویارویی در اروپا را داشتند. برای مدتی جدال این دو تیم، رقابتی سخت، کینه‌ورزانه و شدید در فوتبال انگلیس بود.

تاریخچه: لیورپولی‌ها هنوز هم چلسی را به خاطر «فقدان تاریخچه» به تمسخر می‌گیرند، ولی حقیقت این است که در طی 15 سال اخیر از زمان حضور آبراموویچ در لندن، موفقیت‌های چلسی قابل مقایسه با لیورپول نیست. در طی سال‌های اخیر پیشرفت چلسی محسوس و در سمت مقابل لیورپول با افت مواجه شده است. از نظر کسب افتخار و دستاوردهای اخیر، دو تیم طی 15 سال اخیر اختلاف زیادی داشته‌اند. نمره 3 از 5.

اهمیت کنونی: مثل 10-15 سال قبل که مورینیو و بنیتز روی نیمکت دو تیم بودند، این بازی دشمنی و کینه را کمتر به خود می‌بیند و حساسیت گذشته را ندارد، ولی معمولاً چیزی در جدال این دو تیم وجود دارد که به حساسیتش اضافه کند. نمره 3 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: از این منظر، این مسابقه اکثر مواقع جدالی غیرقابل پیش‌بینی بوده است، در برهه‌های مختلف یکی از دو تیم توانسته بر دیگری غلبه کند و حکمران این جدال حساس باشد و از این جهت تعیین برنده بازی، آسان نیست. نمره 4 از 5.

نمره کلی: 10 از 15.

 

  1. آرسنال – منچستریونایتد

4
4

شمال در مقابل جنوب، منچستر در مقابل لندن، تقابل موفق‌ترین باشگاه پایتخت در مقابل بزرگترین باشگاه انگلیس. این مسابقه همیشه یکی از بازی‌های بزرگ انگلیس بود. اما در زمان فرگوسن و ونگر به جرات بزرگترین بازی انگلیس شد. این اتفاق در حدود هزاره سوم رقم خورد.

تاریخچه: تنها آرسنال است که می‌تواند از نظر موفقیت و تاریخچه کسب جام با لیورپول و یونایتد ادعای رقابت کند، سابقه رقابت آنها هم با منچستریونایتد به دهه 50 میلادی قرن قبل باز می‌گردد، در طی دوران فرگوسن و ونگر نیز این رقابت شکلی جدی‌تر به خود گرفت، گواه آن نیز این بود که بین سال های 96 تا 2004 هیچ تیمی جز آرسنال و یونایتد قهرمان لیگ نشد. همه آن روزها و جدال مستقیم ونگر - فرگوسن، و درگیری‌های روی کین، ویه‌را، نیستلروی و کیون را به یاد می‌آورند. نمره 4 از 5.

اهمیت کنونی: اوضاع مثل سابق نیست. این مسابقه که زمانی بزرگترین بازی انگلیس بود، اکنون به دلیل آن که دو تیم هر دو مدعی جدی قهرمانی لیگ انگلیس نیستند، حساسیت و رقابت گذشته را ندارد. اما از جهت این که کدام تیم بتواند در جمع 4 تیم برتر قرار گیرد، هنوز حائز اهمیت است. مسابقه این دو تیم اکنون شاهد خوبی برای این است که چقدر نسبت به گذشته هر دو افت کرده‌اند. نمره 2 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: از اوایل هزاره سوم، تقریباً یونایتد تیمی بود که بر رقیبش سلطه داشت و می‌توانست این دیدار را به نفع خود به پایان برساند، یونایتد فرگوسن تیمی بود که به رکورد شکست‌ناپذیری تیم ونگر در انگلیس پایان دهد، هر چند اکنون مورینیو در یونایتد اوضاع خوبی ندارد و برعکس امری است که روحی تازه در کالبد آرسنال دمیده و شاید همین موضوع بتواند این جدال را هم به سمت و سویی جدید ببرد. نمره 4 از 5.

نمره کلی: 10 از 15.

 

  1. منچسترسیتی – منچستریونایتد

5
5

سابقه رقابت این دو تیم، نه به یک دهه و قرن قبل، بلکه به سال 1890 برمی‌گردد، آن دوران تا جنگ جهانی دوم، سیتی تیم برتر شهر منچستر بود ولی ورق بازگشت و از جنگ جهانی دوم به بعد، یونایتد اوج گرفت و بدل به تیم اول شهر منچستر شد. افول سیتی در دهه 90 میلادی با اوجگیری یونایتد همراه شد ولی از ده سال قبل به این طرف، با حضور شیخ منصور قدرت توازن‎دار شده است.

تاریخچه: یونایتد برای سال‌ها تیم رقیب را به عنوان «همسایه پر سر و صدا» لقب می‌داد. سیتی در دهه 90 میلادی و اوایل هزاره سوم، در شرایط بسیار بدی قرار داشت و حتی به سطح سوم فوتبال انگلیس هم نزول کرد. سال‌هایی که با افتخارات یونایتد همراه بود، اما در طی یک دهه اخیر اوضاع فرق کرده و سیتی توانسته است با یونایتد برای جام‌ها بجنگد و حتی این تیم را کنار بزند. نمره 3 از 5.

اهمیت کنونی: در برهه‌هایی از دهه گذشته بوده که این مسابقه بزرگترین بازی فصل شده است، زمانی که دو تیم بر سر قهرمانی لیگ می‌جنگیدند و مدعیان اصلی قهرمانی جزیره بودند. این اتفاق بین سال‌های 2011 تا 2013 رقم خورد. در طی 5 سال اخیر بعد از بازنشستگی فرگوسن، سیتی تیم برتر شهر بوده و افتخارات بیشتری کسب کرده است، اما در هر صورت این مسابقه اهمیت خاص خودش را داشته است. نمره 4 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: سیتی برای 13 سال در دوران سیاه خود از 1990 تا اوایل هزاره سوم، نتوانست یونایتد را شکست دهد، اما اکنون وضع تغییر کرده و آنها در دو سفر اخیرشان به الدترافورد پیروز شده‌اند. ولی بازی برگشت فصل قبل را یونایتد برد. این مسابقه همیشه غیرقابل پیش‌بینی بوده است. نمره 4 از 5.

نمره کلی 11 از 15.

 

  1. لیورپول – منچسترسیتی

6
6

مسابقه‌ای برای زمان حال. رقابتی میان تاریخچه و موفقیت لیورپول با ثروت و جاه‌طلبی سیتی. رقابتی بین کلوپ و گواردیولا، بین صلاح و دی‌بروین. جدالی بین نام‌های بزرگ در جزیره. رقابتی جذاب و هیجان‌انگیز بین دو تیم.

تاریخچه: سابقه رقابت دو تیم ریشه در تاریخ ندارد. بزرگ‌ترین رقبای دو تیم در طول تاریخ، منچستریونایتد بوده‌اند. سیتی و لیورپول در مدت کوتاهی در دهه 60 میلادی قرن قبل، با هم رقابت داشتند و دیگر سابقه خاصی با هم نداشتند تا اینکه جدال برای قهرمانی در لیگ در فصل 2013-2014، فصل جدیدی از رقابت این دو تیم را آغاز کرد. این جدال بین دو تیم در سال‌های اخیر در لیگ، جام‌های داخلی و رقابت‌های اروپایی ادامه داشته است. نمره 2 از 5.

اهمیت کنونی: اهمیت این مسابقه اکنون بسیار زیاد شده است. فصل قبل لیورپول موفق شد روند شکست‌ناپذیری سیتی را در لیگ برتر پایان دهد، در ادامه نیز یاران کلوپ توانستند لیورپول را در لیگ قهرمانان از پیش رو بردارند. این فصل نیز دو تیم شانه به شانه در لیگ برتر حرکت می‌کنند و هیچ مسابقه‌ای مهم‌تر از جدال این دو تیم برای تعیین قهرمان، به نظر نمی‌رسد. نمره 5 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: اگرچه لیورپول در سال‌های اخیر به مدد حضور کلوپ توانسته در مقابل سیتی نتایج خوبی بگیرد و شاید تنها تیمی در انگلیس باشد که در شرایط فعلی، می‌تواند همیشه یقه پپ و تیمش را بگیرد ولی قدرت سیتی هم باعث شده این مسابقه همیشه جدالی سخت و غیرقابل پیش‌بینی به نظر برسد. نمره 5 از 5.

نمره کلی 12 از 15.

 

  1. لیورپول – منچستریونایتد

7
7

با اختلاف زیاد، این دو تیم پرافتخارترین و محبوب‌ترین تیم‌های انگلیسی هستند. وقتی به این مسابقه از منظر ابعاد جهانی نگاه کنیم، می‌توانیم آن را با جدال بارسا - رئال، میلان - اینتر و بوکا - ریورپولات مقایسه کنیم. رقابت این دو تیم فرای فوتبال می‌رود. دو شهری که فقط 35 مایل از هم فاصله دارند، برای یک قرن است که در صنعت هم رقابت دارند.

تاریخچه: این دو تیم روی هم 38 بار قهرمان لیگ شده‌اند. هشت بار هم هر دو روی هم قهرمان اروپا شده‌اند. از این منظر جدال دو تیم یک ابر رقابت است. لیورپول برای بیست سال بین دهه 70 و 80 میلادی، تیم برتر بود و سپس با حضور فرگوسن یونایتد بدل به قدرت اول جزیره شد. رقابت این دو تیم آنقدر سخت است که از سال 1964 هیچ بازیکنی بین دو تیم به صورت مستقیم جابجا نشده است. نمره 5 از 5.

اهمیت کنونی: مسابقه این دو تیم به عنوان دربی شمال غرب همیشه بازی بزرگی بوده است ولی سخت است که اکنون هم بتوانیم تصور کنیم این مسابقه بازی بزرگ فصل است. یونایتد در 5 سال اخیر هیچوقت نتوانسته خودش را در قامت مدعی قهرمانی جلوه دهد، لیورپول هم از سال 90 قهرمان لیگ نشده است. لیورپول اکنون بهبود یافته و شرایط بهتری به نسبت گذشته دارد ولی در عوض رقیب اصلی آنها در کسب قهرمانی، سیتی است و نه یونایتد. نمره 3 از 5.

پیش‌بینی‌ناپذیری: این دو تیم در رقابت‌های رسمی 200 بار به مصاف هم رفته‌اند، یونایتد 80 برد و لیورپول 65 برد کسب کرده است. حتی اگر یک تیم قدرت بیشتری داشته و در جدول شرایط بهتری داشته، تضمینی برای برد در دربی شمال غرب نبوده است. نمره 5 از 5.

نمره 13 از 15.

۳    
آی اسپورت
2018-12-01 16:13:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر