فهرست
رئال‌مادرید – سویا؛ پذیرایی از آقای لوپتگی
رئال‌مادرید – سویا؛ پذیرایی از آقای لوپتگی

رئال‌مادرید – سویا؛ پذیرایی از آقای لوپتگی

آی اسپورت - از ساعت ۱۸:۳۰ امروز، حساس‌ترین دیدار هفته بیستم که نخستین هفته از دور برگشت لالیگاست، آغاز خواهد شد. رئال‌ مادرید با زیدان میزبان سویا با لوپتگی است که فصل قبل جانشینش روی نیمکت کهکشانی‌ها شده بود.

رئال‌مادرید؛ نیم‌فصلِ داغ

حال رئال‌مادرید دوباره خوب شد. مهم نیست بن‌زما در بهترین فرم خودش مصدوم شده یا آزار وقتی تازه در ترکیب تیم جا افتاده بود مجبور شده مدتی دور از میادین باشد، مهم این است که کهکشانی‌ها زیدان را دارند. رئال‌مادرید به ثبات رسیده و قهرمانی در سوپر جام هم خوش‌موقع بود. در واقع زمانی که همه فکر می‌کردند با مصدومیت برخی ستاره‌ها تیم زیدان قافله را در سوپرجام به بارسا یا اتلتیکو ببازد، جام را مثل همیشه با زیدان بالای سر برد. بحران به اردوی رقیب رفت و مربی‌شان هم تغییر کرد. تغییر و تحولاتی که شاید به تیم زیدان این شانس را بدهد که با بردن بازی‌ها یکی پس از دیگری صدر را بگیرند. کورس قهرمانی این فصل جذاب‌تر شده و رئال باید مراقب تیم‌های پایینی باشد. نیم‌فصل پرهیجانی در پیش است و شروع آن هم نبرد با آندلوسی‌هاست. نتایج نشان می‌دهد در سانتیاگو برنابئو نباید هواداران رئال نگرانی داشته باشند. بیش از ۱۱ سال است که در خانه به سویا نباخته‌اند و این فصل هم هیچ باختی در خانه نداشته‌اند. دوباره رئال تیم مقتدری شده و مشکلات دفاعی را هم زیزو رفع کرده است. با این وجود رئالی‌ها نباید تصور کنند حتماً برنده جدال با سویا هستند. تنها ۵ امتیاز فاصله است و اگر تسلیم آندلوسی‌ها شوند، برای خودشان یک رقیب جدید ساخته‌اند.

سویا؛ من شایسته بودم

این نخستین رویارویی جولن لوپتگی با رئالی‌ها نیست و آخرینش هم نخواهد بود، اما اولین بازگشت او پس از دوران تلخ در مادرید به سانتیاگو برنابئو است. حدوداً یک سال و ۳ ماه از آن روز‌های تلخ گذشته، اما لوپتگی فراموش نمی‌کند با چه حواشی زیادی تیم ملی اسپانیا را ترک کرد تا مربی رئال‌مادرید شود. فقط از تصمیم‌های آن چند ماه حسرت برای او به جا ماند و اعتبارش در مربیگری را لکه‌دار کرد. مربی ۵۳ ساله اهل ایالت باسک باید از باشگاه سویا ممنون باشد که چند ماه پس از آن روز‌های سخت به او اعتماد کرد. حالا با هدایت آندلوسی‌ها خودش را دوباره ثابت کرده و نشان داده شایستگی جایگاهی که با پورتو به آن رسیده بود را داشته و دارد. چند سالی بود که سویا حال و روز خوشی نداشت. البته نه به این معنا که شرایط‌شان بحرانی بوده، بلکه به این دلیل که با هدایت اونای اِمری دورانی داشتند که به‌عنوان قهرمان از آن‌ها یاد می‌شد. حالا فصلی پیچیده در لالیگا سپری می‌شود و علاوه بر بارسا و رئال، اتلتیکو و سویا هم شانس قهرمانی دارند. اولین بازی دور برگشت لالیگا می‌تواند نقطه عطفی برای آندلوسی‌ها باید و مسیرشان را مشخص کنند. اگر ببرند که با توجه به سابقه‌شان در مادرید شانس‌شان را کم می‌دانند، می‌توانند مدعی قهرمانی باشند، ولی اگر ببازند باید تلاش کنند بین ۴ تیم نخست جدول قرار بگیرند. بازی رفت را در خانه باختند، اما در برنابئو هم سویا انگیزه بیشتری دارد و هم نبرد حیثیتی برای لوپتگی خواهد بود.

آخرین جدال

هفته پنجم لالیگا در ورزشگاه سانچس پیسخوان، بن‌زما در نیمه دوم گلزنی کرد تا رئال‌مادرید با همان یک گل برنده جدال برابر سویا باشد.

آمار بازی

۲۹) در ۲۹ بازی اخیر رئال و سویا همیشه یک تیم پیروز شده، ۱۸ برد سهم رئال بوده و ۱۱ برد سهم سویا.

۱۴) آخرین جدال رئال و سویا در لالیگا که مساوی شد به ۱۴ می‌۲۰۰۵ برمی‌گردد، یعنی ۱۴ سال و چند ماه پیش.

۲) در ۴ جدال اخیر لالیگایی، هر تیم ۲ برد برابر رقیب داشته است.

صفر) رئالی‌ها این فصل در سانتیاگو برنابئو شکست نخورده‌اند. ۶ برد و ۳ تساوی حاصل کارشان بوده است.

۱۱) آندلوسی‌ها در مادرید بازنده خوبی بوده‌اند! آخرین بردشان در زمین رئال به دسامبر ۲۰۰۸ برمی‌گردد که ۴ بر ۳ تیم تحت هدایت برند شوستر را بردند و این مربی آلمانی چند روز بعد اخراج شد.

۱۲) بهترین خط دفاعی تا پایان نیم‌فصل متعلق به رئال‌مادرید است که ۱۲ گل خورده. در این رکورد با اتلتیکو شریک هستند.

مصدومان و محرومان

فده والورده در اوج بود که با اخراج در فینال سوپرجام از اولین بازی نیم‌فصل دوم محروم شد. سرخیو راموس هم در همان فینال با پای مصدوم یک ساعت بازی کرد تا دیدار با سویا را از دست بدهد. علاوه بر این دو بازیکن، کریم بن‌زما، ادن آزار و مارکو آسنسیو هم هنوز مصدوم هستند. البته خبر خوب برای زیزو بازگشت گرت بیل است. سویا هیچ مصدومی ندارد و تنها محروم‌شان لوکاس اوکامپوس است.

ترکیب احتمالی دو تیم

رئال‌مادرید: کورتوا، کارواخال، واران، میلیتائو، مندی، مودریچ، کاسمیرو، کروس، ایسکو، بیل و یوویچ

سویا: واتسلیک، ناواس، کاریکو، کارلوس، اسکودرو، جردن، فرناندو، بانگا، واسکس، منیر و دی‌یونگ

۱    
آی اسپورت
2020-01-18 10:48:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر