فهرست
ایمان پوچتینو و احیای سیسوکو
ایمان پوچتینو و احیای سیسوکو

ایمان پوچتینو و احیای سیسوکو

آی‌اسپورت - «یادم می‌آید در یکی از بازی‌ها وقتی داشت از زمین بیرون می‌رفت در آغوشش گرفتم و بهش گفتم تو اینجا موفق خواهی شد». این حرف‌های موریسیو پوچتینو درباره موسا سیسوکو است، بازیکنی که خوش‌بین‌ترین هواداران تاتنهام هم انتظار چنین احیایی از او نداشتند.

سیسوکو در روز آخر پنجره نقل و انتقالات تابستان 2016 به تاتنهام پیوست، آن هم به قیمت بالا و عجیب 30 میلیون پوندی که باشگاه نیوکاسل رویش گذاشته بود. در نگاه اول به نظر می‌رسید نوع بازی مستقیم این هافبک فرانسوی بعدی دیگر به اسپرز اضافه و از این جهت دست پوچتینو را بازتر از قبل می‌کند. اما در عمل سیسوکو موفق نشد خودش را با سبک فوتبال مربی جدیدش تطبیق دهد و به این همین خاطر انتقالش به شمال لندن خریدی بی‌جهت گرانقیمت و اشتباه جلوه کرد.

در تابستان امسال شایعات زیادی درباره فروش سیسوکو به گوش می‌رسد، اما پوچتینو، مثل همیشه پشت هافبک فرانسوی‌اش ایستاد تا بالاخره در فصل سوم او در تاتنهام نتیجه این ایمان را گرفت. مصدومیت‌های زیاد در قلب خط میانی باعث شد که پوچتینو بدون ویکتور وانایاما، موسا دمبله و اریک دایر، چاره‌ای غیر از استفاده از سیسوکو، کنار هری وینکس، به عنوان دو هافبک وسط تیمش در سیستم 1-3-2-4 پیدا نکند. نتیجه این تجربه اما به شدت مثبت بود.

وینکس هافبکی است خلاق و بازی‌ساز و بیشتر نزدیک به خط دفاعی خودش بازی می‌کند. همین سبک بازی به سیسوکو اجازه می‌دهد تا از سرعت و استقامت خودش بهره ببرد و مدام به شکل مستقیم به دروازه حریف حمله کند و نقشی کلیدی در بعد انتقالی تیمش، از دفاع به حمله داشته باشد.

سیسوکو این فصل به شکل میانگین در هر 90 دقیقه 1.6 دریبل موفق داشته، یعنی چهارمین آمار برتر بین کل بازیکنان تاتنهام. او در هر 90 دقیقه به صورت میانگین 1.2 پاس کلیدی هم داده و از این منظر فقط چهارتا از هم‌تیمی‌هایش را بالای سرش می‌بیند. سیسوکو بعد از اینکه کریستال پالاس را پیش از شروع بازی‌های ملی نابود کرد، نقشی بسیار کلیدی در پیروزی‌های حیاتی تیمش مقابل چلسی و اینتر هم داشت. و حالا نوبت به یک بازی بزرگ دیگر، این بار در دربی شمال لندن رسیده.

با اینکه آرسنال 18 بازی بدون باخت را پشت سر گذاشته، اما تیم اونای امری تنها در سه بازی از هفت بازی اخیرش به پیروزی رسیده. پس اگر قرار باشد روند شکست‌ناپذیری توپچی‌ها به پایان برسد، چه گزینه‌ای بهتر از تاتنهام آماده این روزها.

کوارتت هری کین، دلی علی، کریستین اریکسن و سون هونگ مین مقابل چلسی قدرت ویرانگر خودشان را نشان دادند. اریکسن در این پیروزی 1-3 دو پاس گل داد و کین و علی و سون هم هر کدام یک گل زدند. مقابل اینتر هم بعد از اینکه علی و اریکسن به زمین رفتند بود که تاتنهام به تک گل ارزشمندش رسید، گلی که روی نفوذ سریع سیسوکو به خط دفاعی نراتزوری پایه‌گذاری شد.

یکی از جذاب‌ترین دوئل‌های دربی امروز می‌تواند رویارویی سیسوکو با لوکاس توریرا باشد. هافبک مکزیکی آرسنال نقشی بسیار مهم در ساخته شدن تیم امری و گذارش از تیمی که آرسن ونگر به جا گذاشته بود داشته. توریرا دقیقا مهره‌ایست که آرسنال سال‌ها بود در میانه زمین بهش احتیاج داشت. اما آیا قدرت توپ‌گیری و جنگندگی توریرا برای مقابله با سرعت و استقامت و تکنیک سیسوکوی به اوج رسیده کافی خواهد بود؟

۵    
آی اسپورت
2018-12-02 10:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر