فهرست
«دو» روی سکه آقای دندانپزشک
«دو» روی سکه آقای دندانپزشک

«دو» روی سکه آقای دندانپزشک

آی اسپورت – لو رفتن پیاپی فایل‌های صوتی و تصویری از مهدی رسول‌پناه، تیر خلاص را به شقیقه سرپرست باشگاه پرسپولیس شلیک کرد و مخصوصا یک مورد استفاده از لفظ زشت قومیتی، دیگر جای دفاع برای او باقی نگذاشت. حیرت‌انگیز است که رسول‌پناه بی‌اعتنا به جایگاه حقوقی‌اش این طور بی‌محابا در جمع‌های ناشناخته سخنرانی می‌کرد، اسرار باشگاه را لو می‌داد، به اعضای تیم هجوم می‌برد و حتی رکیک‌گویی می‌کرد. شاید انتشار سریالی این فایل‌ها کمی مشکوک بوده باشد اما به هر حال رسول‌پناه این اشتباهات را انجام داده و دیگر نمی‌شود از او دفاع کرد. با این همه عملکرد سرپرست مستعفی سرخپوشان هم مثل هر مدیر دیگری دارای وجوه مثبت و منفی بود و اتفاقا بر عکس فضایی که امروز به‌وجود آمده، نمی‌توان برخی اقدامات مطلوب او را نادیده گرفت.

 

نکات منفی

اساسا حضور آدمی که هیچ ربطی به فوتبال و مدیریت ندارد، در جایگاهی مثل اداره پرسپولیس یک اشتباه بزرگ است و در شمار شگفتی‌های خاص فوتبال ایران قرار می‌گیرد. هرگز مشخص نشد مهدی رسول‌پناه چطور سر از این پست مهم درآورد. او هیچ رزومه قابل ذکری نداشت و شاید همین بی‌تجربگی هم باعث شد گاف‌هایی از جنس نطق‌های آتشین اخیر از او سر بزند. بدیهی است که در شکل درست باشگاه‌داری امثال رسول‌پناه هرگز نمی‌توانند به چنین مناصبی دست پیدا کنند. از سوی دیگر شکل جدایی مهدی ترابی از پرسپولیس هم مستقیما به سبک مدیریت غلط رسول‌پناه مربوط می‌شود؛ مدیری که نتوانست روی قرارداد یکی از مهم‌ترین بازیکنانش اشراف پیدا کند و او به‌طور رایگان جدا شد. حتی علی علیپور هم مفت رفت و باشگاه می‌توانست روند مذاکره با این بازیکن را خیلی قبل از پایان فصل آغاز کند؛ اتفاقی که همه جای جهان رخ می‌دهد. در نهایت حرف‌های تندی که جناب سرپرست کف کوچه و خیابان زد، مال پشت درهای بسته است و او حق نداشت با این قبیل سهل‌انگاری‌ها و پرده‌دری‌ها باشگاه را به هم بریزد.

 

نکات مثبت

«اما انصافا خیلی از حرف‌های رسول‌پناه درست بود»؛ این جمله‌ای است که طی چند روز گذشته به وفور در مورد سرپرست مستعفی سرخپوشان شنیده شد. کسانی که در این فضای سنگین و منفی جرأت حرکت بر خلاف موج را داشتند، تأیید می‌کردند که بخش زیادی از مطالب طرح‌شده از سوی جناب دندانپزشک در همین فایل‌های صوتی و تصویری درست بود. مهم نیست که دفاع از رسول‌پناه هم‌اکنون رفتاری «ضدلایک» محسوب می‌شود؛ مهم این است که دغدغه او در مقابله با بازیکن‌سالاری و مربی‌سالاری قابل تامل است. در دوران ۲ مدیرعامل قبلی باشگاه، به دفعات قرارداد ثبت‌شده بازیکنان به بهانه تورم، پیشنهاد خارجی یا عملکرد خوب فنی ترمیم شد و یک‌ بار مالی هنگفت برای پرسپولیس به‌ دنبال آورد. بیخود نبود که پرداخت طلب برانکو این قدر طول کشید. وقتی هر بازیکن با چند بار آمد و رفت در باشگاه می‌توانست رقم پایه قرارداد رسمی‌اش را افزایش بدهد، دیگر پولی برای پرسپولیس باقی نمی‌ماند. این اتفاق هیچ کجای دنیا رخ نمی‌دهد. رسول‌پناه هم می‌توانست به خواسته بازیکنان تن بدهد، آنها را راضی نگه دارد و امضاهایی بزند که تاوانش متوجه مدیر بعدی شود، اما این کار را نکرد. در همین ماجرای محمد نادری، رسول‌پناه در اوج فشارها می‌توانست با حفظ او «به هر قیمتی» فضا را کمی به سود خودش آرام کند اما زیر بار این رفتار پوپولیستی نرفت. حفظ نادری مستلزم پرداخت ۱۵۰ هزار دلار به کورتریک بلژیک و پرداخت چند میلیارد تومان به‌ خود این بازیکن بود که نمی‌توانست به صرفه باشد. به علاوه فراموش نکنیم سرپرست پیشین باشگاه پرسپولیس با جذب ۷ بازیکن در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تیم را برای آسیا تجهیز کرد و این نفرات نقش مهمی در فینالیست شدن سرخپوشان داشتند. پرداخت طلب برانکو و حفظ بشار رسن هم از دیگر نکات مثبت مدیریت رسول‌پناه بود. او هر چقدر هم که بی‌ربط، پراشتباه و ناشی بوده باشد، باز اخلاقی نیست که اقدامات مثبتش را نادیده بگیریم.

 

همشهری

۲۹ ۶  
آی اسپورت
2020-10-26 13:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
دیبا
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹، ۱۵:۲۱
مدیر جدید باید به اظهارات آقای رسول پناه توجه داشته و مانع از بازیکن سالاری،مربی سالاری و یا در اختیار گرفته شدن باشگاه توسط ایجنت ها شود.اول اینکه وقتی قراردادی بسته می شود برای کشوری که سالهاست گرفتار تورم شده حتما این مورد رو در نظر گرفته،دوم اینکه اگر بازیکنی سال گذشته قرارداد دو میلیاردی بسته و با پول آن یک آپارتمان خریده و بازیکن جذب شده امسال قرارداد چهارمیلیاردی بسته در خوشبینانه ترین حالت شاید بتواند آن آپارتمان دو میلیاردی سال گذشته بخرد.ضمن اینکه اگر جلوی این رفتار گرفته نشود سال آینده و سالهای آینده این رویه تکرار خواهد شد.
شاهین❤
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹، ۱۵:۲۳
باند مافیایی رسول بهروش و حمید ابراهیمی و وفایی و خرمی و سحر طلوعی و قهار ذیل باند مواجب بگیر امان الله و شکوری و در جبهه مخالف یحیی قرار دارند
اینها عمدتا به ریحان فیلم وصل هستند و سودشان در تضعیف پرسپولیس و روی کارآمدن مدیری مث هاشمی است.
تمام مطالب بهروش در این دو ماه را رصد کنید، نکته شگفت انگیزی که وجود داره اینه هیچ تعریف و تمجیدی از یحیی نمی بینید
نه قهرمانی مقتدرانه در لیگ نه صعود به فینال هیچ کدام باعث نشد این باند مافیایی برای حفظ ظاهر ماجرا از یحیی به شکل صوری حتی حمایت کنند. این باند خطرناک انتقال ۶ میلیاردی یحیی به پرسپولیس را نامشروع می دانند ولی در برابر انتقال یک طرفه محمود فکری به استقلال هیچ نظری ندارند. این جماعت پرمدعا و مواجب بگیران ریحون به شجاع حمله می کنند و از رسول گراز دفاع می کنند. آنها در توییتر شجاع را بی رحمانه نواختند اما سر سوزن به توهین ها و هتاکی ها و سو مدیریت وحشتناک رسول گراز و سلطانی فر ورود نکردند...
هواداران پرسپولیس از دشمنان نترسید؛ دشمن واقعی ما که چون گرگ در پوستین میش است همین جماعت #من_پرسپولیسیم_اما هستند؛ اسامی آنان را فراموش و تحرکات آنان را رصد کنید تا به حرف من پی ببرید!
۹
پرسپولیس عشق منه
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹، ۱۵:۴۹
مهم این است که دغدغه او در مقابله با بازیکن‌سالاری و مربی‌سالاری قابل تامل است!!!!!!
گاو پیش این نویسنده پروفسوره والله
۹
اقلیت تاس
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹، ۱۷:۱۱
خوشحالم ک دیگه دستت برای اکثریت هوادار پرسپولیس رو شده...نکته به نکته جواب اراجیفت را میدم: کیسه کشها نسبت به انتخاب جمعی از بهترین مدیران ورزش کشور مثل افشارزاده و افتخاری اعتراض و اون را حاصل توطئه وزیر میدونستند،اونوقت تو احمق نمیگی چرا دندانپزشک شخصی وزیر سرپرست تیم اول کشور میشه....به نظرت نمیتونست با پرداخت باقیمانده جزیی مبلغ ترابی حداقل سود ۴۰۰هزاردلاری باشگاه از رفتنش را تامین کنه؟؟ یعنی واقعا علیپور چه پولی از باشگاه پرتقالی گرفته؟ یعنی مبلغ نزدیک به اون را که حتما چیزی کمتر از ۶_۵ میلیارد میشد نمیتونست بهش پیشنهاد بده؟؟ کیسه به نادری ۷ میلیارد داده و ایشان رقم ۲ میلیارد بهش پیشنهاد داد..به نظرت همه اینها اتفاقی و ناشی از عدم مدیریت ایشان بود؟؟ تو احمقی یا خودت را تو احمقها میخواهی برقصانی؟؟؟پرداخت طلب برانکو؟؟ منظورت با همون پولیه که خود پروفسور برای تیم درآورد یا پولی که به خاطر اسم بزرگ پرسپولیس و نتایج درخشانش توسط کارگزار و اسپانسر پرداخت میشد؟؟ نقش دندانپزشک این وسط چی بوده؟؟؟ پس چرا مدیران قبلی ندادن؟؟ آفرین.سوال خوبیه.چون دستور اومد نباشه..میفهمی این را؟؟؟ جذب ۷ بازیکن جدید؟؟ منظورت همون بازیکنهای متوسط و مازاد تیمهای دیگه است که با درایت فنی یحیی و کاربلدیش انتخاب شدن و با تعصب پرسپولیسی و حرمت حرف یحیی و افشین حتی پول فسخشون را هم خودشون دادن و بدون دریافت یک ریال پرسپولیسی شدن؟؟ این هنر دندانپزشکه؟؟؟ پس چرا هر فصل ۱۵ بازیکن برای کیسه میگیرن هنوز دهانشون بازه؟؟؟ این نانی که تو میخوری یک روزی تو حلقوم خودت و زن و بچه ات گیر میکنه..نویسنده های کیسه هر چقدر لمپن و متعفن هستن ولی روی یک توطئه اصرار و پافشاری و همدستی میکنن و با اعمال فشار رسانه ای هر سال امتیاز میگیرن و پرسپولیس را تخریب میکنن، ولی نویسندگان پرسپولیسی همگی به فکر سهم خواهی از این سفره پرنعمت که فقط نتیجه زحمت و تلاش و جانفشانی کادرفنی و بازیکن و هوادار بوده افتادن و به خاطر دشمنی با چند نفر و آوردن نفرات خودشون لابی میکنن..به هر حال اسم پرسپولیس از تو و وزیر و رییس و وکیل و بازیکن و مدیر و ... بزرگتره.این تیم این توطئه هم را هم پشت سر میذاره و بقیه باید دوباره تو غارهاشون برگردن..ولی غیر از کادرفنی و بازیکن و هوادار فهیم کسی سهمی در این موفقیتها نخواهد داشت به خصوص شما سفارشی نویسها
امیرعباس
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹، ۰۶:۳۹
بهروش با همه جهالت کورکورانش بالاخره از پوسته زرد و مبتذل و سطحی نگرانش کمی فاصله گرفته و حرفه ای تر به قضایا نگاه میکنه شاید تریبون های یک طرفه و بی نهایتش در همشهری و بانک ورزش که به لطف سردبیرهای خرطرفدار پیروزی چی حاصل شده و تکرر مطلب نویسی باعث شده کمی سر مطالبش به سنگ بخوره اینکه در دنیایی زندگی می کنیم که حتی بهروش هم میتونه آدم بهتری باشه من یکی رو به ادامه روند این دنیا امیدوارتر می کنه بهرحال سطح کودنی و تعصب این بشر سر به فلک می سائید و قرار گرفتنش در مسیر انصاف انصافا خیلی خیلی عجیب و دور از ذهن بود !!
۲ ۱
اقلیت تاس
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹، ۱۲:۱۴
آره.بهروش هم آدم شد ولی بعیده امثال تو آدم بشن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر