فهرست
گپ تاکتیکی پپ و آنری در اسکای: در جزیره پرس جواب نمیده!
گپ تاکتیکی پپ و آنری در اسکای: در جزیره پرس جواب نمیده!

گپ تاکتیکی پپ و آنری در اسکای: در جزیره پرس جواب نمیده!

آی اسپورت-  پپ گواردیولا، سرمربی منچستر سیتی، در مصاحبه با تیری آنری در شبکه اسکای اسپورتس، در مورد موضوعات مختلف از فلسفه فوتبالی اش تا احترامی که برای تونی پولیس قائل است، صحبت کرد. گواردیولا که بعد از دورانی موفق در بارسلونا و بایرن مونیخ، راهی شهر منچستر شد، بعد از گذشت 16 بازی، اکنون با هفت امتیاز اختلاف در تعقیب چلسی است. بعد از دو ماه ابتدایی موفق، دو شکست مقابل چلسی صدرنشین و لسترسیتی، قهرمان فصل گذشته رقابت ها، تاکتیک های گواردیولا با انتقادات زیادی روبرو کرد. هر چند در حال حاضر با دو برد مقابل واتفورد و آرسنال؛ اوضاع برای پپ آرام تر شده است.

تیری: از زمان حضورت در اینجا، سخت ترین چیری که با آن روبرو شدی چیست؟

پپ:  سخت ترین چیز وفق پیدا کردن با کیفیت های خاص لیگ برتر بود. من سعی می کنم همان روش همیشگی ام را به کار گیرم اما در اینجا مثلاً بازی با پرسینگ سنگین جوابگو نیست. در زمان های بسیاری از بازی، توپ به جای زمین، روی هواست و من باید به این موضوع عادت کنم. زمانی که در مونیخ بودم ژابی آلونسو به من گفت: "باید خودت را وفق دهی، مهمترین قضیه توپ دوم است، توپ دوم!"اما در حقیقت فقط توپ دوم نیست، باید با قضیه توپ سوم و چهارم نیز وفق پیدا کنم. من تا به حال روی این موضوع تمرکز نکرده بودم چون در بارسلونا و اسپانیا، بازیکنان بیشتر برای فرهنگ فوتبال تلاش می کنند. برای همین فاتح جام جهانی و یورو شدیم. تیم های اسپانیایی هر سال در مراحل پایانی لیگ قهرمـانان و لیگ اروپا حاضـرند و آنها را فتح می کنند. در آلمان، بازی ها فیزیکی تر است، اما نه مثل اینجا. در اینجا به جز چلسی کونته که بسیار خوب بازی می کند، سایر تیم ها بلند قامت تر و از لحاظ فیزیکی قوی تر هستند و شما باید بر این اساس روی تیم خودتان کار کنید.

تیری: موضوع همین است. من در هر دو لیگ بازی کردم. در لیگ های مختلف به مشکلات متفاوتی بر می خورید. گاهی عده ای می گویند بردن لیگ اسپانیا ساده است و ما می دانیم که اینگونه نیست. در اسپانیا مشکل اینجاست که  حریفان می توانند با دوندگی بیشتر، برتر از شما ظاهر شوند. اما اینجا در مقابل تیم هایی قرار می گیرید که ناگهان با یک پاس بلند توپ را به مهاجمان می رسانند و با این روند پرس کردن آنها بسیار دشوار است. می دانم که قبلاً هم با مشکلات روبرو بوده ای اما اکنون در صدر جدول نیستی. در بارسلونا و بایرن مونیخ، اکثر مواقع در صدر جدول بودی اما کار در اینجا سخت است. در ابتدای فصل موفق شدی تا تیم را به صدر برسانی. اما در حال حاضر که صدرنشین نیستی، چگونه با آن کنار می آیی؟

پپ: شرایط کنونی من همانند تمام مربی های دنیاست. این شغل یک چالش بزرگ است. شاید من به تازگی با این شرایط روبرو شده باشم اما این وضعیتی است که اکثر مربیان جهان با آن آشنا هستند. می دانم که در این باشگاه ما باید یک میراث از خود به جای بگذاریم. در حال حاضر مهمترین قضیه برای من عدم صدر نشینی نیست بلکه تمرکز بر شناخت و درک بهتر این لیگ است. نه فقط توپ های بلند بلکه بسیاری از موقعیت های دیگر. من باید ببینم بازیکنان قادر به انجام چه کارهایی هستند و چگونه می توانیم با کیفیت بالا بازی کنیم.
 
تیری: مردم همیشه درباره بازی های زیبای تیم های تو و نگرشت به بازی صحبت می کنند. اما من می دانم که چقدر گل نخوردن برای تو مهم است و مردم این را درباره تو نمی دانند. تیم های تو همیشه جزو بهترین ها بودند و گل نمی خوردند. می خواهم بدانم نظرت در این مورد چیست، چون گل خوردن به اندازه گل نزدن دردناک است.

پپ: ما در زمینه گل زدن و گل نخوردن همیشه بهترین بودیم. اما در اینجا گل های زیادی دریافت می کنیم و به نظر من این به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن بازی ها در لیگ برتر است. توپ بیش از آنکه روی زمین باشد روی هواست و نمی توان روی توپی که روی هواست کنترل داشت. من همیشه سعی کرده ام دور از دروازه، با مالکیت توپ بازی را کنترل کنم اما اینجا چنین کاری دشوار است. من باید خودم را با این شرایط وفق دهم، گاهی باید بسیار ساده بازی کنیم. همین غیر قابل پیش بینی بودن است که بازی ها را برای طرفداران جذاب می کند. همیشه برای تیم ها تا آخرین لحظه شانس وجود دارد و این قضیه باعث زیبایی بازی ها می شود. اما برای کنترل روی بازی دشوار است و ما برای رسیدن به این مهم، به زمان نیاز داریم.

تیری: خودت می دانی، زمانی که مربی بارسلونا شدی، من در درک خواسته هایت دچار مشکل بودم. فکر می کنم کل تیم این مشکل را داشت. اگر یادت باشد در اولین بازی مقابل نومانسیا همه ما در درک خواسته های تو مشکل داشتیم. گاهی همین شرایط را در منچستر سیتی می بینم.  یادم می آید از روی نیمکت به کنار خط می آمدی تا موضوعاتی را به من بگویی و من گیج می شدم. نگرش و دیدی که روی همه چیز داری گاهی مشکل ساز می شود. تو همه چیز را می بینی! آیا گاهی بازیکنان پیام تو را درک نمی کنند و آیا درک تو و آنها از فوتبال یکسان است؟ یا شاید مشکل از کمبود کیفیت است؟ مشکل طرز انتقال پیام هاست یا کیفیت فنی؟

پپ: وقتی بازیکنان پیام را متوجه نمی شوند یا آن را درک نمی کنند، مشکل از مربی است. تمام مربیان جهان فارغ از هر کیفیتی که دارند، اگر نتوانند خواسته هایشان را به بازیکنان انتقال دهند، دچار مشکل می شوند. به نظر من تمام اطلاعات و پیام هایی که رد و بدل می شوند، در نهایت باید عملی شوند.

تیری: بالاخره روزی می رسد که همه بازیکنان متوجه می شوند که خواسته های تو و صلاح تیم در چیست. به نظر من که از بیرون به قضیه نگاه می کنم، این قضیه بیشتر از تیم های قبلی ات طول کشیده است.

پپ: بله، دقیقاً.

تیری: من به مربیانی که بازی سازی از عقب زمین را می پسندند، علاقه دارم. اما هر بار که خبرنگاران در این مورد سوال می کنند، در واقع از تو می خواهند که مقابل باورها، دستاوردها و ماهیت خودت، بایستی. این سوالات تا چه حد برای تو آزار دهنده است؟

پپ: من ناراحت نمی شوم. آنها را درک می کنم. اما من چه چیزی را باید تغییر دهم؟ آنهایی که از من می خواهند تغییر ایجاد کنم، باید بگویند در چه زمینه ای تغییر نیاز است. من درک می کنم که آنها انگلیسی هستند، اینجا زندگی کرده اند و دیدشان نسبت به فوتبال اینگونه است. آنها اینگونه برد و باخت های زیادی را تجربه کرده اند. 
اما من در شهر کوچکی در کاتالونیا به دنیا آمده ام و بعد به آلمان رفتم. با شرایطی مثل ضد حملات که در اسپانیا کمتر شاهد آن هستیم، وفق پیدا کردم. اما هیچوقت باور هایم را از دست ندادم. اکنون به اینجا آمده ام تا شیوه خودم را به همه نشان دهم و البته طبیعیست که گاهی ببریم و گاهی ببازیم. مردم می گویند که من باید واقع بین تر و مقتدر تر باشم. از من واقع بین تر؟ شرمنده. وقتی بحث در مورد واقع بینی باشد، روش فوتبال بازی کردن چندان مهم نیست، بلکه اعداد و آمار اهمیت دارند. من در کار با آمار خوب هستم. مردم می گویند پپ در بارسا موفق بود اما بازی تیمش خسته کننده بود، در بایرن مونیخ موفق بود اما بازی تیمش خسته کننده بود. من آنها را درک میکنم اما ما بردیم، گل زدیم، گل خوردیم و قهرمانی های زیادی تجربه کردیم. همگی شرمنده اما آن دوران بسیار خوب بود. ما در اوایل فصل همینگونه بودیم. بعد از اینکه در چند بازی، مخصوصاً در خانه برنده نشدیم، موفق شدیم برنلی، کریستال پالاس، وست بروم را در خانه خودشان ببریم و من فکر می کردم در آن بازی ها به مشکل بر بخوریم اما با ارائه بازی های بسیار خوب برنده شدیم. اما فوتبال همین است. البته من باید با شرایط فوتبال انگلستان تطبیق پیدا کنم اما ارزش هایم را زیر پا نخواهم گذاشت. من تغییر نخواهم کرد. من! تغییر نخواهم کرد.

 تیری: من این را می دانم و دائم به دیگران می گویم که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. من همیشه به یاد دارم که در فینال 2009 مقابل یونایتد، قبل از ورود به زمین به ما گفتی :"بچه ها، هرگز راه و روشتان را تغییر ندهید. تنها چیزی که می خواهم این است که مردم بگویند که ما می توانیم فوتبال خوبی ارائه دهیم. بازی خوبی داشته باشید." وقتی این حرفهایت را به دیگران می گویم آنها می گویند: "عجب! یعنی او حرفی از نتیجه بازی نزد؟"

پپ: این حرف ها به این معنی نیست که عقاید فوتبالی من خاص و متفاوت یا بهتر از دیگران است. من نمی گویم که فقط عقاید من مهم است و دیگر مربیان هیچ هستند. این ها عقاید فوتبالی من هستند. مثل تونی پولیس که بسیار برایش احترام قائل هستم، بلایی سر من آورد که هیچ مربی ای تا به حال چنین بلایی سرم نیاورده بود. تیم او طوری بازی می کند که او اعتقاد دارد و من در مورد آن قضاوت نمی کنم. به همین سادگی. من برای بردن اینجا هستم اما از روش خودم برای بردن تلاش خواهم کرد. من روش دیگران را نقد نمی کنم. من به آنها احترام می گذارم و هرگز نمی گویم روش آنها خوب نیست.  آیا موفق خواهم شد؟ نمی دانم. بعد از شش ماه تغییرات خوبی ایجاد کرده ایم اما مسائلی هم هست که در آنها چندان خوب عمل نکرده ایم. گاهی در لحظاتی ارزشمند، فرصت را از دست داده ایم. مثلاً اگر کوین دی بروین در نیمه دوم مقابل چلسی، آن توپ را گل کرده بود، ما آن بازی را واگذار نمی کردیم. عیبی ندارد. اما من نمی توانم بعد از بازی به سراغ بازیکنان بروم و چیز بدی به آنها بگویم. ما تلاشمان را کردیم. من می خواهم در درجه اول با خودم و بعد، با بازیکنانم صادق باشم.

تیری: تعریف تو از یک فصل موفق چیست؟

پپ: سخت است، واقعاً سخت است. البته باید ببینیم در ماه فوریه در کجای جدول قرار داریم و بعد خواهیم دید که شانسی برای قهرمانی داریم یا خیر. در جایی خواندم که یورگن کلوپ، که اشتیاق و عقایدش را بسیار ستایش می کنم، گفته که از تیمش نه تنها برد بلکه بازی زیبا می خواهد. دقیقاً همان چیزی که من می خواهم، بسیار ساده است. من دوست دارم در پایان فصل، تیم من آنطور که من می خواهم، بازی کند. من همیشه از روی نیمکت بازی را تماشا می کنم. زمانی که روی نیمکت بنشینم و ببینم تیمم مطابق میلم بازی می کند، یعنی فصلی موفق داشته ام. ناامید کننده ترین چیز این است که مقطعی را سپری کنیم که تیم آنطور که من می خواهم، بازی نکند.

۹ ۲  
آی اسپورت
2016-12-22 14:42:00
نظر دهید

۲ نظر
P71
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵، ۱۵:۱۶
میشه فایل ویدیوییشو هم بزارید؟ لطفا؟
۲
مهندس
پنجشنبه ۲ دی ۱۳۹۵، ۱۶:۲۳
بعنوان یه رعالی واقعا احساس لذت کردم که همچین مربی ای رو به چشم خودم دیدم.
با این مصاحبه واقعا بیخود نیست که بهش میگن فیلسوف
حرفهاش و صحبت هاش واقعا نشان از هوش بالاش داره
کاری با درگیری های رعالی ها و بارسایی های اسپانیا ندارم که بیشترش بساط سیاسی و ایالتیه
ولی واقعا این اقا کسیه که لیاقت چیزایی که بدست اورده رو داره
و به فوتبال یک پله بالاتر اضافه کرده
کاری به اینکه با دفاع محض و اصطلاحا اتوبوس چیدن جلو تیماش نتیجه ازش گرفتن ندازم
مهم اینه با تز خودش به قله اروپا رسید چند سال
و واقعا رعالی های منطقی تر اون سالها تمام بازی ها فقط دعا میکردن 2-3 تا گل بیشتر از بارساش نخوریم.
آدم باید از وجود تمام این مربی ها و بازیکنا لذت ببره
و مثل یه مشت دبستانی بی منطق کل کل نکنه
سپاس
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر