فهرست
تاریخ‌سازی آسیا در جام جهانی؛ صعود ششم برای ایران؟
تاریخ‌سازی آسیا در جام جهانی؛ صعود ششم برای ایران؟

تاریخ‌سازی آسیا در جام جهانی؛ صعود ششم برای ایران؟

آی اسپورت - تا به حال بجز ایران بقیه نماینده‌های آسیایی در جام‌جهانی ۲۰۱۸ شکست خوردند. ایران تنها تیمی آسیایی است که بازی نخست‌اش در روسیه را برنده شد. عربستان که تحقیرِ میزبان شد، استرالیا از فرانسه باخت، کره‌جنوبی هم مغلوب سوئد شد و ژاپن آخرین تیمی است که می‌تواند از این طلسم فرار کند. حالا با برد در مسابقه اول، ایران بیشترین شانس را برای صعود به مرحله بعدی دارد. کاری که همه آن چهار تیم دیگر برای حداقل یک بار انجام دادند. 

عربستان، ۱۹۹۴

عربستان در این سا‌ل‌ها انقدر در جام‌جهانی تحقیر شد که هیچ خاطره خوشی از این تورنمنت ندارد. ولی همین تیم هم سابقه صعود از مرحله گروهی جام‌جهانی را دارد. عربستان اولین باری که به جام‌جهانی رسید و حضور در این رقابت‌ها را تجربه کرد از گروه سخت‌اش صعود کرد. این تیم با هلند، بلژیک و مراکش هم‌گروه بود که در نهایت در گروه‌اش دوم شد و به مرحله بعدی رسید.

استرالیا، ۲۰۰۶

آلمان، کشور محبوب استرالیایی‌ها است. کشوری که در میزبانی جام‌جهانی‌اش برای استرالیا خوش‌یمن بود و این تیم را به مرحله بعد از گروهی فرستاد. استرالیا در جام‌جهانی ۲۰۰۶ که هنوز جزو سهمیه آسیا محسوب نمی‌شد و از اقیانوسیه به جام‌جهانی رسید در گروه برزیل، ژاپن و کرواسی بود. این تیم در کمال ناباوری با ۴ امتیاز صعود کرد. یعنی ژاپنِ قعرنشین را شکست داد، از برزیلِ صدرجدولی باخت و یک تساوی با کرواسی کافی بود تا به مرحله بعدی برسد.

کره‌جنوبی، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰

به یادماندنی‌ترین جام‌جهانی برای کره‌جنوبی مربوط به سال ۲۰۰۲ می‌شود که به همراه ژاپن میزبان این رقابت‌ها بود. ژاپن در آن سال با دو برد و بدون باخت جلوی صعود لهستان و پرتغال ایستاد و به عنوان تیم نخست از گروه‌اش صعود کرد. کره در مرحله حذفی ابتدا ایتالیا و بعد اسپانیا را با داوری‌هایی جنجالی شکست داد و بالاخره در نیمه نهایی آلمان ترمز این تیم را کشید.

کره در سال ۲۰۱۰ هم از گروه‌اش صعود کرده بود. گروه آن سالِ کره‌جنوبی شبیه به گروه ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۴ بود. کره با آرژانتین، نیجریه و یونان هم‌گروه بود که بعد از آرژانتین و با ۴ امتیاز راهی مرحله بعد شد.

کره‌شمالی، ۱۹۶۶

یکی از ضعیف‌ترین تیم‌های حال حاضر فوتبال آسیا، اولین تیمی بود که به عنوان نماینده این قاره از مرحله گروهی صعود کرد. کره‌شمالی در سال ۱۹۶۶ موفق شد در گروه‌اش بالاتر از ایتالیا و شیلی قرار بگیرد و صعود کند!

ژاپن ۲۰۰۲ و ۲۰۱۰

ژاپن در مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۰ فقط از هلند باخت و با برد مقابل دانمارک و کامرون از گروه‌اش صعود کرد. ماجراجویی ژاپن در مرحله بعدی و با شکست در ضربات پنالتی مقابل پاراگوئه به پایان رسید. این اولین تجربه ژاپن در مرحله یک‌هشتم نبود. این تیم در سال ۲۰۰۲ که میزبان جام‌جهانی بود هم با صدرنشینی در گروه، به مرحله حذفی رسید. ژاپن در آن سال مغلوب ترکیه شد تا همچنان حسرت حضور در جمع هشت تیم برتر را بخورد.

نود

۴ ۱  
آی اسپورت
2018-06-19 17:22:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
بهزاد
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۰۴
اساتيد شما يه ويراستار نداريد تو پرسنلتون كه اشتباهات نگارشي رو تصحيح كنه؟
"از برزيل صدر نشين باخت"؟ باختن از؟؟؟
اينكه نويسنده بيسواده درش شكي نيست اما شما كه بدون اديت مطلب رو رو سايت ميذاريد هم به همون اندازه بيسواديد
هر چند همتون صد تا ليسانس و فوق ليسانس دارين كه كاميون نميتونه حملشون كنه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر