فهرست
از بودیمیر تا اوساگونا؛ سناریوی اشتباه در پرسپولیس
از بودیمیر تا اوساگونا؛ سناریوی اشتباه در پرسپولیس

از بودیمیر تا اوساگونا؛ سناریوی اشتباه در پرسپولیس

آی‌اسپورت-  پرسپولیس فصل ۹۶-۹۷ را با سه مهاجم درجه یک آغاز کرد. مهدی طارمی و گادوین منشا که اولین و دومین گل‌زن برتر فصل قبل بودند و علی علیپوری که به مکملی عالی برای طارمی تبدیل شده‌ بود. برانکو ایوانکوویچ در نیم فصلی که هر سه‌ی این نفرات را در اختیار داشت، از هر سه زوج ممکن استفاده کرد که هیچ کدام به اندازه‌ی زوج طارمی-علیپور مؤثر نبودند. بعد از جدایی طارمی در نیم فصل، مرد کروات مجبور به استفاده از زوج علیپور-منشا شد. برانکو سعی کرد از گادوین منشایی که یک فصل تمام را به عنوان مهاجم هدف در پیکان بازی کرده‌ بود، مهاجمی مکمل و تغذیه‌کننده‌ی علیپور بسازد. امری که تا حدودی هم در آن موفق بود. جنگندگی ذاتی منشا و قدرت حمل توپ بالایش، باعث می‌شد تا مهاجم نیجریه‌ای بتواند فضا‌سازی مناسبی را برای علیپور انجام دهد وعلیپور در موقعیت‌های مناسب قرار گیرد. پس طبیعی بود که بهترین آمار گل‌زنی علیپور در پرسپولیس، در دوران حضور منشا کنارش رقم بخورد. با فرا رسیدن نیم فصل ۹۷-۹۸ و جدایی منشا (که بیشتر از مسائل فنی، به دلایل انظباطی بود)، پرسپولیس به سراغ ماریو بودیمیر رفت. مهاجمی کارنامه‌دار که در نیم فصل قبل از حضورش در پرسپولیس، ۷ گل را در ۱۵ مسابقه برای بهترین تیم فوتبال کرواسی به‌ثمر رسانده بود. بودیمیر اما نه‌ تنها خودش نتوانست عملکرد خوبی در تیم داشته‌ باشد، بلکه تأثیری منفی روی عملکرد علیپور داشت، به طوری که هفته‌ها شاهد گل‌زنی مرد شماره‌ی ۷۰ نبودیم. علت این امر هم واضح بود؛ ماریو یک مهاحم تنومند با قدرت سر‌زنی و تمام‌کنندگی بالا بود که فاقد قدرت حمل‌توپ و تکنیک بالا بود و عملاً نمی‌توانست در ساختن موقعیت برای علیپور، کمکی به تیم کند.در واقع این علیپور بود که باید سعی می کرد نقش مهاجم دوم و تغذیه‌کننده را برای مهاجم کروات سرخ‌ها بازی کند.

قصه‌ی بودیمیر و‌ پرسپولیس بعد از یک نیم فصل به پایان رسید تا گابریل کالدرون کارش را در پرسپولیس با یک مهاجم مرکزی و تعداد زیادی بال آغاز کند. کالدرون هفته‌ها مشغول آزمون و خطا بود تا بتواند از میان بال‌هایش، یکی را به عنوان زوج علیپور انتخاب کند.او از عالیشاه، ترابی، امیری، روستایی و بشار در این پست استفاده کرد تا سر‌انجام به بهترین گزینه رسید: وحید امیری. علیپور و امیری از نیمه‌ی دوم نیم فصل اول زوج خوبی را در خط حمله تشکیل دادند و ترابی و رسن را هم در چپ و راست پشت سر خود می‌دیدند. هماهنگی عالی بین امیری، علیپور و ترابی شکل گرفت و این سه به درکی متقابل از حرکات یک‌دیگر رسیده‌ بودند و این مسئله در کنار سرعت بالای این سه‌نفر، پرسپولیس را به تیمی ویران‌گر در ضد‌حملات تبدیل کرد. ضمناً تمایل بالای امیری به بازی در جناحین، فضای لازم را در اختیار ترابی قرار می داد تا او به وسط آید و از قدرت شو‌تزنی‌اش استفاده‌ کند یا پاس در عمق بدهد.

با جدایی کالدرون از پرسپولیس و بازگشت یحیی، شرایط بار دیگر تغییر کرد.کریستین اوساگونا و آنتونی استوکس به جمع سرخ‌ها اضافه شدند و یحیی در سه‌بازی لیگ و دو بازی لیگ قهرمانان، از اوساگونا در ترکیب اصلی استفاده کرد و امیری را به جناح راست خط هافبک انتقال داد. گل‌محمدی دقیقاً همان اشتباهی را تکرار کرد که برانکو با بودیمیر آن را مرتکب شده بود؛ استفاده از مهاجمی تنومند و سر‌زن اما فاقد تکنیک در کنار علیپوری که خود سال‌هاست به عنوان مهاجم هدف در تیم به کار گرفته‌ می‌شود.نتیجه هم مطابق انتظار، رضایت‌بخش نبود. نیجریه‌ای جدید قرمز‌ها در ۵ دیدار، تنها ۱ پاس گل را ثبت کرد و حتی روی توپ‌های هوایی هم بیشتر از اثر‌گذاری، مرتکب خطا‌های بی‌مورد شد. استفاده از اوساگونا و انتقال امیری به جناح راست خط هافبک، باعث شد دیگر خبری از مثلث امیری، علیپور و ترابی هم نباشد، زیرا فاصله‌ی زیاد امیری و ترابی عملاً اجازه‌ی چنین اتفاقی را نمی‌داد. هم‌چنین تمایل کم اوساگونا به حضور در جناحین، ترابی را در سمت چپ حبس می کرد و کاهش شعاع حرکتی ترابی به معنای فرصت‌های شوت‌زنی کم‌تر و اثر‌گذاری کم‌ترش بود.

در دیدار مقابل پدیده، یحیی بار دیگر به ترکیب برنده‌ی کالدرون در خط حمله روی آورد؛ استفاده از امیری و علیپور به عنوان مهاجم و ترابی و رسن به عنوان هافبک‌های چپ و راست. پرسپولیس بهترین نمایشش را زیر نظر یحیی انجام داد و امیری، علیپور و ترابی، هر سه روی گل‌‌های تیمشان تأثیر به‌سزایی داشتند. حال که به نظر می‌رسد باید بازگشت استوکس را هم به تیم‌ منتفی دانست، بهترین راهکار برای یحیی در خط حمله استفاده از همین‌ چیدمان است. اوساگونا هم‌‌ می‌تواند به بخشی از پلن B تیم یحیی تبدیل شود تا در روز‌هایی که تیم از روی زمین به بن‌بست خورد، از قدرت سر‌زنی اوساگونا در کار‌های هوایی بهره گیرد.

۹ ۱  
آی اسپورت
2020-03-24 16:19:00
نظر دهید

۱ نظر
سروش
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹، ۱۵:۴۲
علیپور کلا به کسی کنارش پاس نمی‌ده. علت افت خودش و بودیمیر این‌بود
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر