فهرست
مساله تراکتور؛ نمی‌داند چه می‌خواهد
مساله تراکتور؛ نمی‌داند چه می‌خواهد

مساله تراکتور؛ نمی‌داند چه می‌خواهد

آی اسپورت – تراکتورسازی در لیگ برتر موقعیتی دارد که قله‌ای برای فتح شدن انتظارش را نمی‌کشد. در جدول امیدی به بلندپروازی برای تراکتورسازی نیست و نمی‌دانیم در این 10 بازی ساغلام چه اثری می‌گذارد که یک میلیارد و هفتصد میلیون ارزش فنی دارد.

آنچه تراکتورسازی را به این روزهای تلخ رساند، بحران‌های مالی ناشی از قراردادهای سنگین بود. تراکتورسازی از پنجره نقل و انتقالات محروم شد و سیر نزولی نیز با همین محرومیت قابل پیش بینی بود. تراکتورسازی که خود را یکی از قدرت‌های درجه اول فوتبال ایران نشان می‌داد با عواقب همین محرومیت از پنجره نقل و انتقالات حالا به تیمی تبدیل شده که با قعرنشین‌های لیگ برتر فاصله چندانی ندارد. اگرچه عوامل مدیریتی و فنی در نزول جایگاه تراکتورسازی در لیگ برتر نقش پررنگی داشته اما محرومیت از پنجره نقل و انتقالات بزرگ ترین دردسر را برای تراکتورسازی ساخت.

تراکتور اما از تمام این ماجراها پندی نگرفت. در انتخاب مربی جدید دوباره دست و دل باز شد و با ارطغرل ساغلام قراردادی سنگین برای 10 بازی امضا کرد. قراردادی به ارزش بیش از یک میلیارد و هفتصد هزار تومان. ساغلام برای هربازی در لیگ برتر بیش از 170 میلیون تومان دستمزد می‌گیرد و این رقم سنگین وقتی بیشتر سوال برانگیز می‌شود که اهداف بلندمدتی از این قرارداد منتشر نشده است.

ساغلام شاید برای یک پروژه بلندمدت مربی اثرگذاری باشد. او در فوتبال ترکیه قدم‌هایی برداشته و موفقیت‌هایی به دست آورده اما قابل درک نیست که تراکتورسازی او را برای 10 بازی با چنین قیمتی استخدام کند، بدون آنکه هدف بلندپروازانه‌ای در میان باشد.

تراکتورسازی را نمی‌توان صاحب فرصت کسب سهمیه لیگ قهرمانان دانست، فقط فرار از خطر سقوط و پایان آبرومندانه فصل می‌تواند هدف تراکتورسازی باشد که رسیدن به اینها با مربیانی که یک پنجم ساغلام دستمزد می‌گرفتند نیز ممکن بود. اگر تراکتورسازی با ساغلام اهداف بلندمدتی را در ذهن دارد، زمینه بحث عوض می‌شود اما قرارداد ساغلام تا پایان فصل است و آینده تراکتورسازی هم شفاف نیست و هیچ کس نمی‌داند با توجه به نتایج چه تغییراتی در این تیم رخ دهد.

تراکتورسازی از دوست داشتنی‌ترین تیم‌های فوتبال ایران است، با تماشاگرانی که هویت باشگاه از آنها وام گرفته شده و باشگاه با حضور آنها معنا گرفته است. تراکتورسازی برای لذت بردن تماشاگرانش از فوتبال باید به روزهای خوب برگردد، به روزهایی که مدعی بودند و برای قهرمانی می‌جنگیدند، به روزهایی که خطر سقوط یک شوخی با تراکتورسازی بود اما بازگشت به روزهای خوب الزاما با هزینه‌های گزاف ممکن نیست. راه‌های آسان‌تر و تدبیر بهتر هم هست. لازم نیست برای 10 بازی و بدون هدفی بزرگ بیش از یک میلیارد و هفتصد میلیون خرج استخدام مربی کنیم. لازم است که اهداف بزرگ و روشنی داشته باشیم و برنامه ریزی برای فردا. لازم است که اگر هزینه گزافی می‌پردازیم بدانیم برای کدام هدف بزرگ پرداخته‌ایم، نه برای بقا در لیگ برتر.

مساله تراکتورسازی این است که نمی‌داند چه می‌خواهد، نمی‌داند با کدام اهداف ورزشی و بر اساس کدام برنامه این مربی را که با توجه به اقتصاد فوتبال ایران رقم گزافی دارد، استخدام کرده است. مساله این است که هزینه‌های گزاف به چشم فوتبال ایران ناچیز آمده‌اند.

۱۷ ۱۹  
آی اسپورت
2018-01-22 16:44:00
نظر دهید

۱۹ نظر
آرش6
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۶:۴۷
اتفاقا خوب میدونند چی میخواند میخواند فقط فحش بدند اون هم در سطح آسیا اینبار
علی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۲۵
نه اینکه شما توی ورزشگاه صلوات میفرستین!!
خدا شفات بده

ابرو ریزی شما شما باعث شد بهانه دست عرب ها داده بشه برای بازی در زمین بی طرف هنوز نمیدونید ورزشگاه میدازن جنگ نیست نارجک پرت بشه!!!!!
رسا
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۱
بنظرم آی اسپرتم با این مقالهاش نمیدونه چی‌مخواد .... آخ یک رسانه این همه چرت میگه ؟؟؟از زرد گذشته قهوه ای شده ای اسپرت
بهرام
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۲۷
نمیدونم چرا چن روزه همه خبر گذاری ها گیر دادن به مبلغ قرار داد ارطغرل ساغلام.
قرار داد شفر چقدر بود؟
قرار داد برانکو چقدره؟
در ضمن اون 750 هزار دلاری ک توی رسانه ها گفته میشه کلی اپشن داره ک خیلی هاشون هم شدنی نیست و اگه بشه واقعا ارزش اون آپشن رو داره. مثلا 100 هزار دلار برای سهمیه اسیایی 100 هزار دلار برای بالا اومدن ز اون گروه مرگ و اگه دوتاییش با هم بشه یک اپشن دیگ.کل قرار داد این مربی 380 هزار دلاره ک برای یک مربی خارجی خیلی هم زیاد نیست. چون اگه با دلار الان اگه حساب کنی قیمتش بالاست ولی اون سمت مرز ایران که قیمت دلار اینقدر بالا نیست. در واقع ی جورایی این مربی ها خیلی ارزونتر از مربی های ایرانی دارن کار میکنن. فقط چون ما پولمون برای اون ها بی ارزشه مبلغ قراردادشون برای ما گرون در میاد.
کریم
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۴۳
مسئولان تراکتور و اونایی که این تیم رو تبدیل کردن به یه ابزار میدونن چی میخوان. سرگرم کردن مردم در یه فضای تحت کنترل.
۷
serezo
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۴۶
اینهم دلیل دیگری بر بیسوادی فرشاد کیروش نژاد ، این یارو اونقدر پرته که نمیدونه تراکتور یکی از نماینده های ایران در لیگ قهرمانان اسیاس که از قضا قرعه مناسبی هم داره که اگر خوب کار کنه شانش بالایی برای صعود داره . این گزافه گویان رسانه ای فقط وقتی گوششان خوب میجنبه که مطلبی در ستایش ارباب پرتغالیشون باشه .
یاشار تبریزلی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۴۹
مشکل تراختور اینه که در محاصره دو هدف غیر فوتبالی و سیاسی محصور شده
از یک طرف جریان فاشیستس ما قبل تاریخ پانتورکیسم و از یک طرف سرداران چکمه پوش
حالا اینکه چه معادله ای این وسط!!!باعث شده هدف این دو گروه یکی بشه من نمیدونم! چون به گفته مسئولین ما هزاران شهید مدافع حرم دادیم تا داعش از مرزهامون عبور نکنه
ولی از این طرف جریان تجزیه طلب پانتورکیسم پرچم 6 متری!!!کشور دیگه را در استادیوم تبریز به اهتزار در میاره و عملا علیه تمامیت ارزی!!!ایران شعار میده و هیچ !!!کس هم بهشون کاری نداره!
ولی مثلا اگر من نوک انگشتم را سبز میکردم و به همون استادیوم میرفتم آنا شناسایی و مجازات میشدم!!
تراختور یک قربانی در این حصار شده و عملا به گروگان عالم سیاست درومده
Amin
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۰۶
احسنت آقا یاشار، مدتیه کم کامنت میذاری ولی کامنتات بسیار دقیق و تحلیلی هستند. آفرین پسر ایران
۹
ناصر
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۱
دشمنی جمهوری اسلامی با ملی گرایی ایرانی و ایجاد تفرقه بین اقوام. این دو تا مسئله باعث شده تا پان ترک ها و به حاشیه برنده های خواسته های واقعی مردم عملا به عنوان ابزار و آلتی در خدمت حکومت باشن.
۷
ناصر
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۱
دشمنی جمهوری اسلامی با ملی گرایی ایرانی و ایجاد تفرقه بین اقوام. این دو تا مسئله باعث شده تا پان ترک ها و به حاشیه برنده های خواسته های واقعی مردم عملا به عنوان ابزار و آلتی در خدمت حکومت باشن.
۴
مامان یاشار تبریزلی
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۵
پسرم الان تورک اوغلی منزلمون مهمان من هستند سلام مخصوص براتون میفرستند!
حمید
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۲:۰۸
از تو انتظار نداشتم آقا یاشار. تمامیت ارزی؟ حواستو جمع کن!
۲
حسین
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۱۷:۵۲
نویسنده این متن هنوز اونقدر آگاهی نداره که بدونه لیگ قهرمانانم هست و فقط نگرانی ایشون مربی خوبی بود که استخدام تراکتور شده. البته قرداد بستن هم تا پایان فصل خیلی زیرکانه بسته شده چون کاظم یانال و مصطفی دنیزلی که مربیان بزرگتری نسبت به ساغلام هستن هدایت تراکتور رو از ابتدای فصل قبول میکردن و اگه ساغلام مربی موفق نشون نداد میتونن بااونا برای فصل بعد به توافق برسن. دشمنی های شما با تراکتور خیلی واضح و علنیه. ولی بدونید که حتما تراکتور با ساغلام یا هر مربی دیگه خارجی و بخصوص ترک موفق میشه. در مورد مبلغ قرادادم یه نگاهی به قرداد علی دایی با تیم هایی که میبنده و هیچ موفقیتی نمیتونه کسب کنه بکنید و اگه تونستید چیزی در مورد اون بگید بعد بیاید نگران مبلغ قرارداد مربی تراکتور باشید
حبیب
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۴۴
گل گفتی
۵
محسن
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۲:۱۶
آخه برادر من چرا در مقابل حرف حساب،جبهه گیری میکنی؟متن را بخوان و نظر بده.در لیگ مثل بقیه تیمها امیدی ندارید،در حذفی هم که نیستید،از بحث رقم قرارداد که بگذریم(اصلا فکر کنیم با پنجاه هزار دلار آمده) واقعا برای ده بازی،مربی خارجی؟؟؟؟ واقعیت این است که برای ساکت کردن هواداران چنین مربی و چنین هزینه ای کردند!!!! برادر من،یه کم منطق بد نیست داشته باشیم.با پرسپولیس و استقلال بازی کردید،لیگ از دست رفته و و و . متاسفانه مدیران شما،رگ خواب شما را پیدا کرده اند.حتما اگر این مربی کنار زمین،روی پیست بخوابد و بغلتد و برای شما دست تکان بدهد خیلی کارش درسته؟!!! البته بعید میدانم از این دلقک بازیها دربیاورد. در ضمن علی دایی از وسط فصل و برای چندتا بازی با جایی قرارداد نبسته!
۳
سینا
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۳:۱۶
پارسال که شما رو برد قهرمان جام حذفی شد حسرت به دل شما گذاشت.
۱
یوسف
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۰:۲۰
خب باز اینم برمیگرده به همون مدیریت احمقانه! مدیری که بعد اون دوره دفاع مقدس الان باید بشینه خونه جای چند نفر جوان و پرانرژی و البته متخصص میاد مدیریت میکنه! فقط هم آجرلو نیست لیست مدیرای چند سال تراکتور آدمو یاد جنگ میندازه!
به قول میثاقی مگه جنگه!؟
۳
مجید
دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶، ۲۱:۴۳
بعنوان یه استقلالی ورود مربی جدید تراکنور را به فال نیک گرفته ایمان دارم با حوصله ایی که هواداران شریف تراکتور در دادن زمان به مربیشان خواهند داد در فصل اتی تیم تراکتور به یک قدرت واقعی در ایران و اسیا تبدیل خواهد شد....اما این اقای کاس نژاد و بسباری از کاس نژادهای هم صنف اش تکلیف خودشان با فوتبال رو مشخص نکرده اند..پر واضح هست که هشتاد درصد نتایج و سبک فوتبال با دانش فنی مربی گره خورده است...ای کاش فرصتی میشد به همه کاس نژادها هم یک تک تیم میدادند...تا عیار قلم فرسایی شان ..در مستطیل سبز نمایان شود....
۶
علی
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۰:۴۳
باور کنید من تعحب میکنم این آقا چجوری میتونه بنویسه!!
اولا ما 10 بازی فرصت داریم و با تیم سوم جدول 11 امتیاز اخلاف درسته که رسیدم به جایگاه سوم خیلی سخت شده و باید خیلی خوش شانس باشیم
ولی از طرفی بازی مستقیم ما با تیم های بالای جدول مثل فولاد-ذوب آهن -پارس جنوبی مونده
اصلا فرض رو بر این بگیریم که نهایتش میشم تیم ششم هفتم جدول با پایین تر
لیگ قهرمانان آسیا مهم نیست!!تراکتور لیگ و جام حذفی رو از دست داده و تنها امیدش فقط لیگ اسیا و صعود از گروهش هست
اوج حماقت نویسنده در اینکه نمیدونه برای برگزاری بازی هایی اسیایی و همچنین کسب سهمیه چقدر هزینه شده که در مقابل اون هزینه سرمربی چیزی نیست حالا با این حال بریم سراغ یکی مثل درخشان یا و... بگین بیا این هزینه های ما رو هم خراب کن!!
نکته بعد قرار داد 1.5 ساله ساغلام هست هدف اصلی تراکتور اینکه این مربی بتونه با فوتبال ایران و بازیکنان تیم آشنایی کامل داشته باشه تا سال اینده بتونه لیگ رو با قدرت شروع کنه!!! که کاملا منطقی هست
اگر ساغلام مربی خوبی باشه میتونه در این مدت 4 ماه علاوه بر کسب نتایج قابل قبول تیم خوبی رو برای سال اینده آماده کنه ضمنا اینکه اکثر بازیکنان فعلی سال اینده هم با تراکتور خواهد بود!!
البته سوزش اینکه ای اسپورت نتونست نکونام رو برای تراکتور لقمه بگیره لابد اون گزینه خوبی بود!!!
الان هم رفته سراغ منصوریان برای سپاهان !!باور کنید خنده داره!!!!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر