فهرست
این روزهای لیگ برتر
این روزهای لیگ برتر

این روزهای لیگ برتر

 آی اسپورت - در این نوشته به آنچه باعث ماندن پرسپولیس و سپاهان در کورس قهرمانی و از دست رفتن فرصت قهرمانی استقلال در لیگ برتر شده پرداخته شده است.

یک) یکی بر سر شاخه بن می‌برید

این نخستین بار نیست که قضاوت‌های لیگ برتر به سود یا ضرر یک تیم تاثیرگذار است، اما حال که به اواخر فصل نزدیک‌تر می‌شویم تیم‌ها و رسانه‌ها با وسواس بیشتری روی حرکات داوران تمرکز می‌کنند. مشکلات داوری دقیقاً از آنجایی سرچشمه می‌گیرد که مسئولین این کمیته نه تنها سعی در پیشرفت داوری ندارد، بلکه اشتباهات داوری را با لطائف‌الحیل لاپوشانی می‌کند. به کرات از داود رفعتی و رفقا مصاحبه‌هایی شنیده‌ایم که بعضاً قوانین فیزیک را نیز نقض کرده‌اند. حالا که به اواخر فصل رسیده‌ایم، این اشتباهات بیشتر به چشم می‌آید. جدیدترین این اعتراضات این روزها به گل سالم تیم استقلال به نفت آبادان است و پنالتی که به ضرر سپاهان اعلام شد. روی هر دو مورد هر علاقمند به فوتبالی متوجه می‌شود که داور اشتباه کرده است، اما در سایر دیدارهای سپاهان و استقلال نیز اتفاقاتی افتاده که به سود آنها بوده. به طور مثال عدم اخراج روزبه چشمی در برابر ماشین‌سازی تبریز در همان دقیقه اول دیدار این دو تیم که اشتباه تاثیرگذار به سود استقلال بوده است. با این حال باید به فکر کمک‌داور ویدئویی برای فصل آینده بود. چقدر جای برنامه ۹۰ برای نشان دادن جدول با احتساب اشتباهات داوری خالی است.

 دو) آینه چون عیب تو بنمود راست، خود شکن، آیینه شکستن خطاست

هواداران استقلال از زمان نخستین قهرمانی پرسپولیس سعی می‌کنند موفقیت‌های این تیم را مرهون الطاف وزارت ورزش بدانند و از پرسپولیس به عنوان «تیم حکومتی» نام می‌برند، اخیراً این روند به فرهاد مجیدی سرمربی موقت استقلال هم سرایت کرده، حال آن که استقلالی‌ها خود در بزنگاه‌هایی که می‌توانست تعیین‌کننده باشد لغزیده‌اند. سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه است که بنا بر قهرمانی پرسپولیس است و برای استقلال خرج می‌کنند؟ روزنامه استقلال جوان اواخر هفته پیش تیتر زده بود آنها علیرغم چهارصد میلیارد خرجی که داشتند، هنوز نتوانسته‌اند قهرمانی لیگ به دست بیاورند.

شکست مقابل پدیده، تراکتورسازی و پرسپولیس، پنالتی فاجعه‌بار فرشید اسماعیلی، موقعیت‌سوزی‌های مرتضی تبریزی در دیدار برابر سایپا دقیقاً آن زمانی بوده که استقلال از کورس مدعیان قهرمانی عقب‌افتاده. در هیچ کدام از این اتفاقات نه داوران مقصر بودند نه وزیر ورزش و فدراسیون فوتبال. دلیل این که استقلال این روزها شانس قهرمانی ندارد را باید در همین فرصت‌سوزی‌ها جستجو کرد.

سه) اگر پنج تیم بالای جدول را در یک تورنمنت قرار دهیم و جدول آن را بر اساس نتایجی که گرفته‌اند مرتب کنیم به نتایج جالبی می‌رسیم. پرسپولیس با 14 امتیازصدرنشین است، تراکتورسازی با 13 امتیاز در رده دوم قرار دارد و سپاهان با ۱۰، استقلال با ۸ و پدیده با ۶ امتیاز رده‌های بعدی قرار دارند.

 

1
1

راز صدرنشینی پرسپولیس و شانس بیشتر این تیم برای قهرمانی در فاصله یک هفته تا پایان لیگ برتر را باید در همین امر جستجو کرد. آنها در دیدارهای شش امتیازی شکست نخورده‌اند، حال آنکه استقلال به هر کدام از ۴تیم دیگر یک بار باخته و فقط تراکتورسازی و سپاهان را شکست داده. اگر آنها می‌توانستند از موقعیت‌های خود در برابر پرسپولیس (پنالتی فرشید اسماعیلی) و پدیده استفاده می‌کردند، شاید حالا وضعیت بهتری در جدول رده‌بندی داشتند.

چهار) دم خروس یا قسم حضرت عباس؟

سرخابی‌ها به وضوح در این هفته‌های پایانی چه در لیگ چه در آسیا کیفیت پایین‌تری از خود به نمایش می‌گذارند. در پایین رفتن کیفیت سرخابی‌ها در این هفته‌ها نباید تاثیر برنامه‌ریزی فشرده سازمان لیگ را از یاد برد. در انتهای فصل جاری نه خبری از مسابقات مقدماتی جام جهانی است و نه خبری از تورنمنتهای بین‌المللی، با این وجود مشخص نیست دلیل این فشردگی که رمق سرخابی‌ها را کشیده چیست؟

سعید فتاحی پیش از این اعلام کرده بود امکان جابجایی در برنامه مسابقات وجود ندارد، اما دیدار نیمه نهایی جام حذفی ۶ روز به تعویق افتاد، کدام حرفتان را باور کنیم آقای فتاحی؟ فشردگی مسابقات لیگ یا تعویق نیمه نهایی جام حذفی؟

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2019-05-13 01:25:00
نظر دهید

۵ نظر
امیرسلیمانی
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۱:۴۳
فقط تریبون مال طرفداران و عمل عکره های پرسپولیسه برای تکرار یه سری چرندیات دستمالی شده همین تقلاها و دست و پازدن ها بخودی خود گویاست که تیم حکومتی کدام تیمه صغری کبری بیخود نچینیند که گوشمون از این توجیه ها پره پرسپولیس قطعا بدون حمایت کمیته داواران شانسی برای قهرمانی نداشت والسلام!
۶ ۱
.
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۲۸
افرین همینجوری خودتون رو به خریت بزنید مدیران کیسه برای بقا نیاز به هوادارایی مثل تو دارن
۴
لنگ اسپورت
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۱:۴۸
همون بازی استقلال و ماشین سازی داور خطای هند پنالتی بازیکن ماشین سازی رو نگرفت.
شما و حسین قدوسی دل تون لک زده برای سود و زیان اشتباهات داوری برنامه نود با مجریش ناعادل پرسپولیسی پور و همکاران لنگی تون توی سایت نود؟!
۳
محمد
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۰۶:۲۰
نه آقا این حرفها چیه؟ چرا میگید اون همه پول بی زبونی که توی حلقوم استقلال ریختند و استقلال توی یک فصل به اندازه دوتا تیم کامل بازیکن خرید، قوانین رو براشون دور زدند، پول فسخ قراردادهای هنگفتشون رو دادند، خود فرهاد مجیدی شون اعتراف کرد که وزارت همه جور همکاری با تیمتون داشته؟ نخیر، اصلا هم اینطوری نیست. این وزیر پرسپولیسی بود که با نقاب فرشید اسماعیلی رفت پنالتی رو چیپ زد! وزیر پرسپولیسی بود که تو بازی با پدیده رفت توی جلد برای و به استقلال گل زد. آهان، یادم اومد وزیر پرسپولیسی بود که پاس های اشتباه داد و فرصت گلزنی ایجاد نکرد. واقعا نمی‌بینید اینها رو؟ همین بازی آخری، خود عراقچی اومده بود توی زمین برای صنعت نفت بازی می کرد! والا
۴
کاج
دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۰
برای جماعتی که مدتهاست با سلیطه گری دارن باج میگیرن و وزارت ورزش هم بی صدا داره بهشون خدمت میکنه و اخرش همه شون طلبکارن هرچی هم دلیل و منطق بیاری فایده نداره. عر میزنن و فحاشی میکنن
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر