فهرست
مائده، اولین دختر لژیونر والیبال ایران
مائده، اولین دختر لژیونر والیبال ایران

مائده، اولین دختر لژیونر والیبال ایران

آی اسپورت- رضايتنامه مائده برهاني صادر شد؛ او حالا اولين لژيونر رسمي واليبال زنان ايران است. نزديک به دو هفته قبل، خبر رسيد که باشگاه «شومن» بلغارستان به دو بازيکن ايران، پيشنهاد بازي داده است. مائده برهاني و زينب گيوه‌، اين دو بازيکن بودند؛ دو ملي‌پوش برتر واليبال ايران.

قبل از اين دو، واليباليست‌هايي از ايران در ليگ‌هاي کشورهاي ديگر ديده شده بودند اما اين براي اولين‌بار است که يک باشگاه که در سطح اروپا بازي مي‌کند، پيشنهاد رسمي به دو بازيکن ايران مي‌دهد. تعدادي از اين بازيکنان به‌خاطر مهاجرت دائمي، در ليگ‌هاي غير‌ايراني بازي مي‌کنند. دختران و زناني هم که براي تحصيلات به خارج از ايران رفته‌اند، در مدت تحصيلشان در يکي از تيم‌هاي خارجي توپ مي‌زنند؛ اين زنان و دختران، بيشتر در ليگ‌هاي اروپايي بازي مي‌کنند اما هيچ‌يک از آنها در ليگ برتر حضور نداشته‌اند و در ليگ‌های پايين‌تر توپ زده‌اند و مهم‌تر از همه اينکه آنها انتخاب نشده‌ بودند و پيشنهادي از تيمي نداشتند. در اين چند سال اخير هم بازيکناني که در ليگ ايران بازي مي‌کردند، هراز گاهي به سوريه يا عراق مي‌رفتند و در دو، سه بازي، براي يکي از تيم‌هاي اين کشورها بازي مي‌کردند اما حضور آنها در اين ليگ‌ها موقت بود؛ به‌ويژه اينکه ليگ اين کشورها متمرکز هم برگزار مي‌شد و اين بازيکنان فقط چند هفته درگير بازي بودند اما داستان مائده و زينب، متفاوت است. باشگاهي در بالاترين سطح واليبال بلغارستان بازي مي‌کند؛ کشوري که واليبالش هميشه معروف بوده است. تیم شومن در پيشنهاد رسمي، اين دو را به تيمش دعوت کرده و جالب اينکه اين پيشنهاد براي نيم‌فصل دوم و در روزهايي که تيم‌ها مي‌خواهند نواقصشان را برطرف کنند، به ايران رسيده است.

در شرايطي که حضور دختران واليباليست ايران در يک تيم اروپايي، بهترين موقعيت براي آنهاست اما شايد يکي از آنها، اين شانس را از دست بدهد. از روزي که اين خبر منتشر شد، باشگاه بانک سرمايه، مخالفتي با رفتن مائده برهاني نکرد؛ آنها که از روز اول گفته بودند، براي برهاني رضايتنامه صادر مي‌کنند، ديروز به وعده‌شان عمل کردند اما گيوه‌، همچنان منتظر است. دانشگاه آزاد، فقط به شرطي حاضر است به او رضايتنامه بدهد که از جايگزين او مطمئن شود. مريم هاشمي، سرمربي تيم دانشگاه آزاد گفته بود: «هدف ما رفتن روي سکو است. براي اين هدف به گيوه‌ نياز داريم. ما دوست داريم او به اروپا برود اما باشگاه هم برنامه‌هاي خاص خود را دارد.» مشکل زينب اين است که دانشگاه آزاد، شرايط مالي بانک سرمايه را ندارد که خيلي زود بتواند جاي خالي او را پر کند. بانک سرمايه، بازيکن خارجي استخدام کرده است ولي دانشگاه آزاد از زينب خواسته يک جايگزين معرفي کند و بعد رضايتنامه بگيرد. اينکه پيداکردن بازيکن جديد، وظيفه بازيکن است يا باشگاه، بماند.

برهاني، راهي بلغارستان مي‌شود تا در نيم‌فصل دوم ليگ هشت‌تيمي اين کشور بازي کند. او درباره مبلغ قراردادش، چيزي نگفت اما تأکيد کرد که در مقايسه با ايران، پول خيلي بيشتري مي‌گيرد. شومن در بين هشت تيم ليگ برتر بلغارستان در رده ششم است. اين تيم، چهار باخت متوالي داشته و اميدوار است با بازيکنان ايراني‌اش به وضعيت بهتري در جدول برسد. برهاني، در پست پشت‌خط‌زن، يکي از بهترين‌ها در پست خودش است. مائده درحالی قرار است برای تیم شومن بازی کند که در حال حاضر در بین بازیکنان مرد ایرانی لژيونری وجود ندارد. 

۳    
آی اسپورت
2017-01-09 14:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر