فهرست
به بهانه اين احساس نامتعارف
به بهانه اين احساس نامتعارف

به بهانه اين احساس نامتعارف

آی اسپورت- ١- ايتاليا جام جهاني را از دست داد. ٢- جام جهاني ايتاليا را از دست داد.

به صورت نرمال بايد تيتر اول براي اين اتفاق انتخاب شود. تيتر دوم كمي بارِ حماسي يا اصطلاحاً پياز داغ قضيه را افزايش داده اما شايد خواندن اين چند خط نظرتان را در مورد انتخاب تيتر مناسب تغيير دهد.

٣٢ تيم حاضر در جام جهاني ٢٠١٨ روسيه مشخص شدند. از بين تيم هاي مطرحي كه جواز حضور در اين تورنمنت را به دست نياورده اند مي توان به هلند و ايتاليا اشاره كرد.

هلند در يورو ٢٠١٦ هم حاضر نبود و هواداران تيم نارنجي پوش پيشتر با اين ناكامي ها كنار آمده اند اما حذف ايتاليا نامتعارف بود و قلب دوستداران آتزوري را به درد آورد.

سري آ هنوز جزو ٤ ليگ معتبر اروپاست و قهرمان اين ليگ ٥ ماه پيش فيناليست ليگ قهرمانان اروپا بود. فوتبال ايتاليا صادركننده مربي به همه جهان است و مربيان ايتاليايي سكان دار تعدادي از باكيفيت ترين تيم هاي سطح اول اروپا هستند. فصل گذشته انجلوتي، كونته و الگري فاتح بوندس ليگا، ليگ برتر و سري آ شدند.

مورينيو گفته سري آ تاكتيكي ترين ليگ اروپاست و كونته پارسال(اواسط فصل) قهرماني در ايتاليا را سخت تر از قهرماني در ليگ برتر و البته قهرمان كردن چلسي را چالش ساده تري پيش بيني كرد. كونته گفته بود كسي كه بتواند در سري آ قهرمان شود توانايي قهرماني در تمام ليگ ها را دارد. مي توان اين گونه اذعان كرد كه عقب افتادن سري آ به خاطر كمبود مهره است. افت فوتبال ايتاليا دقيقا از زماني شروع شد كه سري آ جذابيتش را براي ستاره ها از دست داد و آخرين ستاره كلاس جهاني در اين ليگ زلاتان بود. مشكل سري آ كمبود ستاره كلاس جهاني است اما از لحاظ علم مربيگري و تاكتيك هنوز استعدادهاي زيادي در ايتاليا حضور دارند.

طعنه آميز اينجاست كه عليرغم اين همه استعداد مربيگري سكان هدايت لاجوردي پوشان به ونتورايي واگذار شد كه بعد از حذف جلوي سوئد استعفا نداد تا فدراسيون مجبور به اخراجش شود.

ونتورا استعداد عجيبي در حذف كردن تيمي داشت كه حداقل ٣-٤ تا از مهره هايش تگ ١٠٠ ميليون يورويي داشتند. ١٨٠ دقيقه ناكامي در گلزني به سوئد نشان دهنده بي لياقتي ونتوراست.

با بررسي ادوار گذشته جام جهاني، روسيه ٢٠١٨ نوبت نايب قهرماني ايتاليا بود. جام جهاني ١٩٧٠ ايتاليا نايب قهرمان شد، ٨٢ قهرمان، ٩٤ نايب قهرمان، ٢٠٠٦ قهرمان و...

هر ١٢ سال ايتاليا به فينال رسيده و يكي درميان موفق به قهرماني شده است. اما ونتورا اين ركورد را هم از ايتاليا گرفت. بعد از برزيل با ٥ قهرماني، ايتاليا و آلمان با ٤ قهرماني قرار دارند و اين ٣ تيم شناسنامه جام جهاني هستند و حسابشان از تيم هايي مثل اسپانيا و فرانسه و انگليس جداست. انگليس با ادعاي بزرگ مبدع فوتبال هم از راهيابي به يورو ٢٠٠٨ باز ماند و سروصداي زيادي در رسانه هاي اين كشور به پا شد اما حضور انگليس در تورنمنت ها هم با ناكامي همراه بود و حضور انگليس هم چيزي به جام اضافه نمي كرد. افتخارِ ملي براي نسل طلايي فوتبال انگليس(لمپارد و جرارد و بكهام و....) اصلا قابل دسترسي هم نبود. اگر بوفون در فينال هاي ucl و در يك قدمىِ جام شكست مي خورَد تا حسرت به بار آورَد ستاره هاي انگليس اما به نزديكي هاي جام هم هرگز نرسيدند، چه قبل از ٢٠٠٨ چه بعدش.

بعد از حذف تلخ فوتبال ايتاليا چند نفر از فوتبال ملي خداحافظي كردند كه بوفون سرآمدشان بود. تصور ايتالياي بدون بوفون عجيب است.

حضور در جام جهاني ٢٠١٨ ميتوانست بوفون را تبديل به تنها بازيكني كند كه صاحب ركورد استثنايي حضور در ٦ جام جهاني است. اسطوره اي كه شماره اش يك است و نمره اش بيست. ١٧-١٨ سال است كه كسي نتوانسته دروازه ايتاليا و يوونتوس را از او بگيرد. درهاي تيم ملي ايتاليا و باشگاه يوونتوس به روي تمام استعدادهاي دروازه باني ١٨ سال اخير بسته بود.

همه آماده شده بوديم تا آخرين شيرجه هاي بوفون را در روسيه ببينيم اما سوء مديريت تاوكيو و ناشايستگي ونتورا روياي هواداران ايتاليا را نقش بر آب كرد.

ديدنِ ايتاليا در جام هاي جهاني و مسابقات يورو تبديل به عادت روتين شده بود. شايد حذف ايتاليا از جام جهاني براي تيفوسي هاي اتزوري مثل مرگ دوستي باشد كه هرروز يكديگر را مي ديدند اما به يكباره بايد با خلأ او كنار بيايند. بيراه نيست اگر بگوييم حذف ايتاليا به اعتبار جام جهاني لطمه زده. ايتاليا در جام جهاني ٢٠١٨ روسيه غايب است و اين موضوع در تاريخ ثبت خواهد شد.

۱۶    
آی اسپورت
2017-11-17 01:30:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر