فهرست
این گل های ناب
این گل های ناب

این گل های ناب

آی اسپورت – وقتی ژیرو با یک ضربه عقرب دروازه کریستال پالاس را باز کرد، گزارشگر ها بلافاصله آن را گل فصل نامیدند. سخت است تصور کنیم گلی بهتر از این را خواهیم دید. بعدش هم طبیعتا از آرسن ونگر در مورد گل سوال شد و او نظر جالبی داشت، ونگر تاکید داشت این گل زیبا پایان یک حرکت تیمی عالی بود: این یک گل فوق العاده بود، چون در پایانِ یک حرکت تیمی بی نظیر زده شد، بازیِ ما در مورد همینه. ژیرو این گل رو تبدیل به هنر کرد. این خاطر فاکتور غافلگیری هنر بود،  به خاطر زیباییِ حرکت و به خاطر موثر بودنش.

مطمئنا کسی با ونگر مخالفت نخواهد کرد.

تاکیدِ ونگر روی تیمی بودنِ گل یک مساله مهم می تواند باشد، مخصوصا اگر بخوایم بهترین گل تاریخ جزیره را انتخاب کنیم. چقدر پیش می آید که ببیند که یک گل استثنایی حاصل یک حرکت تیمی فوق العاده باشد؟ معمولا ضربات آخر فوق العاده یک حرکت فردی هستند، و اگر حرکت تیمی و قبل از گل فوق العاده بوده، معمولا ضربه آخر ساده زده شده. خیلی کم پیش می آید مثال هایی پیدا کنیم که هر دو را با هم داشته باشند.

در ضربات از راه دور هم شاید دیگر آن جذابیت سابق وجود ندارد. در فوتبال مدرن زدن این گل ها راحت تر از قبل شده. مثلا وقتی دیوید بکهام در سال 1996 آن گل معروف را زد، خیلی ها نمونه آن را قبلا ندیده بودند. حالا در عصر شبکه های اجتماعی، دیگر چنین گلی آنقدر جذاب جلوه نمی کند. فیگوئرا در فصل 2009/10 شبیه آن گل را برای ویگان زد و گل فصل را برد. ولی وقتی چاری آدام از زمین خودی به کورتوا گل زد، خبری از هیاهوی سابق نبود.

از آن طرف در حق کار های تیمی معمولا کم لطفی می شود. گل جک ویلشر به نوروویچ در سال 2014 یکی از معدود مثال هاییست که یک گل فوق العاده زیبای تیمی توسط کل دنیا تحسین شد. رونالدو و رونی برابر بولتون گل ساده تری زدند و توجهات یکسان را نگرفتند. گل رونی در سال 2010 در امارات با همکاری نانی و پارک جی سونگ یک مثال بهتر است، و احتمالا بهترین ضد حمله تاریخ جزیره بود.

آرسنال هم البته در این دسته نامزد هایی دارد. اشلی کول در 2005 در خانه ویلا گلی را با همکاری آنری و برگکمپ زد که تقریبا همه چیز را در خود داشت، سرعت، دید بالا، فریب، همکاری. آیا آن گل بیشتر یک ضربه به کنج دروازه لیاقت تحسین را ندارد؟

برای ضربات فوق العاده بعد از یک همکاری عالی تیمی اما می توان به دو تن از بهترین بازیکنان تاریخ جزیره نگاه کرد. چرخش افسانه ای برگکمپ دور دابیزاس و ضربه نهایی اش به شی گیون به معنای واقعی کلمه بی نظیر بود، یکی از گل های نفس های شما را واقعا حبس می کند چون احتمالا چیزی شبیهش را هم ندیده اید. صد بار این گل را ببینید، و باز هم نمی فهمید برگکمپ دقیقا چه کاری انجام داد. اما این گل به یک دلیل دیگر هم فوق العاده است: کار تیمی آرسنال. ویرا اول توپ را گرفت و حمله را آغاز کرد. برگکمپ توپ را به پیرس رساند، و پیرس جلوتر توپ را دوباره برای برگکمپ ارسال کرد، جایی که او چرخش خود را انجام داد. بدون ضربه آخر شاید خیلی خاص نباشد، اما این گل فقط در مورد ضربه آخر نبود.

چیپ معروف کانتونا به ساندرلند هم یک گل زیبای دیگر است. خیلی کم پیش می آید یک ضربه چیپ را در کنج دروازه ببینید. اما این گل هم بیشتر از ضربه آخر بود. کانتونا اول به عقب می آید و شروع به دریبل زنی بازیکنان حریف می کند. بعد یک همکاری کوچک با برایان مک کلیر، و در نهایت ضربه آخر. چه ضربه آخری. و ... چه خوشحالیِ بعد از گلی!

اما احتمالا بهترین گل تاریخ جزیره یک گل دیگر است که همه خصوصیات لازم را هم داشت.  یک کاری تیمی زیبا و یک ضربه آخر فوق العاده. یک ضربه برگردان توسط ترور سینکلیر، گلی که برای وستهم زد. و انصافا چه گلی هم بود. او مجبور می شود برای دریافت توپ پشت به دروازه قرار بگیرد. و بعد یک ضربه برگردان فوق العاده را می زند. و به خاطر نوع قرار گیری بدنش، توپ مستقیم وارد دروازه می شود.

بیلد آپ این گل بی نظیر بود. دی کانیو از سمت راست کرنر را زد و یک توپ چیپ کوتاه را گوشه محوطه برای جو کول فرستاد. کول یک لمس توپ زیبا را انجام داد و بعد توپ را به تیر دو برای سینکلیر فرستاد، جایی که آن ضربه استثنایی را زد. توپ از نواخته شدن کرنر تا ورود به دروازه زمین را لمس نکرد، و شاهد یک ضربه چیپ، یک لمس توپ کنترلی، یک سانتر و یک برگردان بود.

آیا بهترین گل تاریخ جزیره بود؟ شاید نه. اما مثل گل های برگکمپ، کانتونا، و ژیرو، مرکز یک رویداد خاص فوتبالی بود، یک گل تیمی و یک گل فردی! خیلی کم پیش می آید هر دو را در یک گل ببینیم. نادر هستند، اما مهارشان ممکن نیست.

۲ ۲  
آی اسپورت
2017-01-04 19:47:00
نظر دهید

۲ نظر
برزو
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵، ۲۰:۴۸
بد بود چون از برگردونِ زيباي روني به منچسترسيتي در سال 2011 چيزي ننوشتي
۳
بهراد
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۰۲
چقد می‌گیری چیزی ننویسی برزو جان؟ بش فک کن.

۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر