فهرست
تساوی بد؛ ۳-۳ به ضرر ایران
تساوی بد؛ ۳-۳ به ضرر ایران

تساوی بد؛ ۳-۳ به ضرر ایران

آی‌اسپورت- در روزی که از پیروزی دل‌چسب مقابل مراکش سر از پا نمی‌شناختیم، در بازی دیگر گروه B نتیجه‌ای رقم خورد که شاید بدترین و با نگاهی عمیق‌تر بی‌رحمانه‌ترین نتیجه‌ی ممکن برای ما بود، تساوی پرگل پرتغال و اسپانیا.

شاید تصور کنید تقسیم شدن امتیازات بین این دو تیمِ قدرِ گروه چندان هم بد نبود و در قیاس با نتایج دیگری که می‌توانست در این بازی رقم بخورد، به حال ما توفیر چندانی ندارد. اما با کسب اين یک امتیاز از یک تساوی پرگل توسط هر دو تیم مدعی گروه، اول، حالتی که ایران می توانست با سه امتیاز صعود کند کاملا منتفی شد، دوم این که در بازی‌های هفته‌ی دوم هیچ‌کدام از دو تیم اسپانیا یا پرتغال تحت فشار مضاعف از عدم کسب نتیجه در هفته‌ی اول نخواهند بود و سوم و از همه مهم‌تر شانس صعود هر دوی این دو تیم به مرحله‌ی یک‌هشتم نهایی بنا به دلایلی که شرح می‌دهم بسیار بالا خواهد بود.

با نتایج کسب شده در روز اول، تیم شایسته‌ی ما برای صعود حتما باید از دو بازی پیش روی خود امتیاز بگیرد. اما بررسی حالات مختلف نشان می‌دهد که کسب امتیاز از بازی‌های پیش رو لازم است ولي کافی نیست. پس از کنار گذاشتن جایگشت صعود ایران با سه امتیاز (که متنفی است)، بیشترین احتمال را برای کسب یک تساوی و یک باخت از دو بازی پیش رو توسط ایران متصورم. کاری که البته در مقابل قهرمان جهان و قهرمان اروپا بسیار سخت است اما برای صعود ضروری است و تنها در صورتی کافی نیز هست که مراکش هم از همان تیمی امتیاز بگیرد که با ایران مساوی کرده. بنابراین، اگر فرض بر کسب یک امتیاز از دو بازی آینده باشد، هم‌چنان نیازمند امتیازگیریِ عزیز بوحدوز و یارانش از قدرت‌مندان گروه هستیم. حتی اگر مراکش موفق به شکست (پیروزی با تفاضل گل معقول) یکی از دوتیم اسپانیا یا پرتغال شود، باز هم تنها در صورتی کمک‌کننده‌ی ماست که ایران از همان ابرقدرتِ شکست خورده از مراکش، موفق به کسب تساوی شود. چرا که اسپانیا یا پرتغال با توجه به زدن سه گل در بازی اول در صورت تساوی امتیاز با ایران درعدد چهار اولویت بالاتر را برای صعود خواهند داشت. بدیهی است که در این جایگشت حتی اگر در تفاضل گل و تعداد گل‌های زده با آن‌ها برابری کنیم، به دلیل شکست در بازی رو در رو، باز هم این ایران خواهد بود که صعود نمی‌کند.

احتمال دیگر که البته کمتر ممکن به نظر می‌آید و اگر رخ دهد باعث شگفتی بسیار خواهد شد، کسب دو تساوی توسط تیم ایران در دو بازی خود مقابل اسپانیا و پرتغال است. چنین نتیجه‌ای می‌تواند ایران را بسیار نزدیک به صعود از گروه کند. اما، ترسناک ولی واقعیست اگر بدانیم حتی این نتیجه هم در صورت شکست تیم مراکش از هر دو تیم اسپانیا و پرتغال، حتی اگر تساوی های ايران با اسپانیا و پرتغال با به ثمر رساندن ده‌ها گل رقم بخورد، هر دوی اين تيم‌ها را به مرحله‌ی بعد خواهد برد، نه ایران را. امکان آخر را می‌دهیم به پیروزی ایران در یکی از دو بازی پیش رو. که در این صورت تیم ایران حتما به دور بعدی راه خواهد یافت.

اگر این پرسش برای‌تان ایجاد شده که «پس چه نتیجه‌ای در بازی پرتغال-اسپانیا دلخواه ما بود؟»، باید بگویم که شکست تیم ضعیف‌تر (که به نظر پرتغال است) آن هم با تعداد گل‌های بالا بهترین نتیجه بود. در آن صورت هم شانس صعود ایران با سه امتیاز همچنان روی میز بود، هم پرتغال برای بازی‌های بعدی تحت فشار مضاعف قرار می‌گرفت و ضربه زدن به آن آسان‌تر می‌شد، هم صعود ایران با کسب دو تساوی از دو بازی آتی قطعی می‌بود، و هم احتمال صعود در صورت کسب یک تساوی و یک باخت بالاتر می‌بود. به هر ترتیب، آن‌چه که رخ داده را نمی‌توان تغییر داد و امیدواریم اتفاقات بازی‌های آتی نهایتا به صعود ایران به دور بعد منجر شود تا در روز آخر از گل فوق‌العاده‌ی رونالدو در واپسین ثانیه‌های بازی با اسپانیا مانند گل چهار سال پيش مسی متنفر نشویم و محذوف شايسته لقب نگيريم.

دو تیم ایران و مراکش مقابل اسپانیا و پرتغال دست‌وپا‌بسته نخواهند بود. به خاطر داشته باشیم پایان یافتن محرومیت سعید عزت‌اللهی و حضور او در ترکیب، و همچنین گذر زمان برای تیمی که فرصت کافی برای هماهنگی نداشته اتفاقاتی خوشایند برای ما خواهند بود. باری، صعود به دور بعد اگرچه کار بسیار سخت و به قول مربی عزیزدردانه‌ی ما «ماموریت غیرممکن» است اما با غیرت و همیت بازیکنان و کادر فنی میسر است.

نظر شما چیست؟ لطفا اگر اشتباهی در بررسی فوق می‌بینید متذکر شوید.

۸۶ ۱۵  
آی اسپورت
2018-06-17 22:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۵ نظر
حمید
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۱۵
من اون موقعی که همه سرخوش از صدرنشینی بودن 5 دقیقه حساب کتاب کردم و بعدش کامنت گذاشتم که ترجیح میدادم اسپانیا می برد و صدرنشین نبودیم. بهم اتهام زدن که از برد تیم ملی ناراحتم. یعنی موندم این حجم از توهم از کجا اومده که باعث شده حتی در محاسبات ریاضی هم دچار اشتباه بشیم.
جواد
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۴۵
با باخت سنگین جلوی اسپانیا همه متوهمین متوجه حجم توهمشون خواهند شد! :))
محسن
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۱۷
همینم از سرمون زیاده دوتا بازی ابرومند بکنن برگردن تا دقیقه 20بازی مراکش همه دعا میکردیم که سوتا بزنه داور طمع نکنیم
مارال
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۱۱
خیلی مسخره است حرفات برام ، همش تو کامنتات در مورد من فقط میخوای بگی من بزرگم. باشع تو بزرگ، خوب ، با سواد ، با تجربه، همه چیز دان !
من هم سنم کمتره قطعا هم آگاهیم تو که خیلی خوبی حداقل اگه میخوای حرف بزنی ی طوری بگو که آدم و قانع کنه نه بدتر !
هع از واکنش عربا نسبت بازی ایران ؟خخخخ
ی نگاه بنداز ببین فلسطین طرفدار کدوم کشور بوده ؟ ببین همین فلسطین اسم یکی از بزرگترین میدون هاش چیه ؟!
پرتغال ی دوره ای تونسته خلیج فارس و استعماره کنه نه کل ایران و !! تا جایی که من میدونم پدربزرگ !
اگرم منظورت این بود من نژاد پرستم اولن به خودم مربوطه و به تو و یا هیچ کس دیگه ای هیییچ ربطی نداره و بعد ی نگاه بنداز ببین معنای نژاد پرستی چیه!
فقط یک سوال برا خوشحالی ها ام باید از شما اجازه بگیرم استاد ؟؟؟؟؟؟
من هر کاری که دلم بخواد میکنم و به هیچ کس هم هیچ ربطی نداره !
پیام
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۳۰
وقتی بازی تیم های مکزیک، ایسلند، استرالیا و ... رو می بینیم و بعد هم بازی بد تیم خودمون رو می بینیم، تقریبا هر روز آدم مطمئن می شه که امیدی به تیم ایران نیست. تیم ملی ایران برنامه و تاکتیک مشخص و درستی برای اینکه امیدی به صعود داشته باشه، نداره. هرگز نمی تونه جلوی تیم هایی با تکنیک و سرعت بسیار بالا مثل پرتغال و اسپانیا دووم بیاره چه برسه به بردنشون.
تو بازی اول هم ایران به جز دقایقی اندک، اصلا خوب نبود و نشونه ای از یک تیم منسجم و با برنامه نداشت. اون یک گل به خودی هم هدیه خدا بود و گرنه بازی نهایت مساوی می شد.
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۳۲
توقع داری با پراید از بنز جلو بزنیم نه بخدا نمیشه !
حتی اگه همیلتون رو بیاریم ،
ما پرایدیم فقط همیلتون را آوردیم که جو گیر نشیم با بی عقلی بیفتیم ته دره!!!
مسیر را عاقلانه طی میکنیم شاید اون بنزه بالاخره یه جا اشتباه کرد.
اگه بخوایم پراید را تغیر بدیم باید کارخونه ها را نوسازی کنیم اصلا باید کلا عوضشون کنیم .
مهندسین خوب
طراحان خوب
مدیران خوب
قطعات عالی
....
....
....
و تفکر خوب
اونوقت شاید با یکی پایین تر از همیلتون هم به خط پایان امیدوار شدیم.
۸
علی
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۳۴
آقا خودمون رو گول نزنیم. بازی اول هم اصلا خوب نبودیم. این 3 امتیاز هم شانسی گیرمون اومده. فقط جلوی اسپانیا و پرتغال بد نبازیم. همین
مارال
يكشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۵۶
ایران با پرتغال حتی امکان برد رو هم داره ، ایران قطعا صعود میکنه !
پرسپولیس پرسپولیسه !!!
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۱۷
من از روز اول آرزوم بود بازی اولمون با اسپانیا باشه چون مطمئن بودم کی روش متخصص بهم ریختن تاکتیک همچی تیمهای است و حتی امیدوار به پیروزی هم بودم زیرا توپه بعضی وقتا آونا 19 تا موقعیت دارن ک با شانس و تلاش بازیکنا گل نمیشه اما ما با ی کاشته میتونیم ببریم حالا ک بازی اول با مراکش سخت ترین قرعه ما در این گروه من اسمشو میزارم با بخت و اقبال بسود ما تموم شد اگه خدا کنه بچه ها خودشونو نبازن راحت جلوی اسپانیا نتیجه میگیریم این خط---------------- اینم نشون
رضا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۲۰
خدایی فازمون چیه با این حرفا فقط یه استرس میدیم به تیم ملی بذارید برن راحت بازیشونو کنن پرتغال قهرمان اروپا اسپانیا منتخب جهان .من راضیم حداقل چهارم نشدیم تو این گروه وحشتناک .
۲
حمید
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۳۶
به جواد:

امیدوارم به اسپانیا نبازیم.
عیب نداره. بذار ما فحش بخوریم ولی دل مردم مردم خوش باشه. بیشتر مردم به این بحث ها اصلا کاری ندارن و فقط همون 2 ساعت بازی رو دنبال می کنن.
۴
رضا
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۷
قانون بازیها رو بخونید.ابتدا تفاضل گل.بعد گل زده بیشتر.بعد نتیجه رودر رو.بعد کارت زرد و قرمز و بعد شیر یا خط.
Kaveh 6 &4
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۰۸
تحلیل بسیار خوب و واقع بینانه ای بود. فقط جناب جلیلیان لطفا بفرمایید که اصطلاح "محذوف" را از کدام بخش از هزارتوی مغزتان بیرون کشیدید؟ آیا بهتر نبود که می نوشتید: حذف شده شایسته؟!
۵
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۱:۲۹
توقع داری با پراید از بنز جلو بزنیم نه بخدا نمیشه !
حتی اگه همیلتون رو بیاریم ،
ما پرایدیم فقط همیلتون را آوردیم که جو گیر نشیم با بی عقلی بیفتیم ته دره!!!
مسیر را عاقلانه طی میکنیم شاید اون بنزه بالاخره یه جا اشتباه کرد.
اگه بخوایم پراید را تغیر بدیم باید کارخونه ها را نوسازی کنیم اصلا باید کلا عوضشون کنیم .
مهندسین خوب
طراحان خوب
مدیران خوب
قطعات عالی
....
....
....
و تفکر خوب
اونوقت شاید با یکی پایین تر از همیلتون هم به خط پایان امیدوار شدیم.
۳
میلانوفسکی
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۰۷:۳۶
"در صورت شکست تیم مراکش از هر دو تیم اسپانیا و پرتغال، حتی اگر تساوی های ايران با اسپانیا و پرتغال با به ثمر رساندن ده‌ها گل رقم بخورد، هر دوی اين تيم‌ها را به مرحله‌ی بعد خواهد برد"
___
چرا اونوقت؟؟
با این شرایط هر سه تا تیم پتج امتیازی میشن و اتفاقن تساوی پرگل میتونه باعث صعود بشه. حالا درسته همه اینا توهمه ولی خب شیرینه :)
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر