فهرست
خروج آبی از سایه قرمز
خروج آبی از سایه قرمز

خروج آبی از سایه قرمز

آی اسپورت - استقلال روز دوشنبه موفق شد در هفته یازدهم لیگ برتر نساجی مازندران را در قائمشهر شکست بدهد و به رده سوم جدول برسد. این ششمین برد پی در پی استقلال در لیگ برتر بود که اتفاق مهمی محسوب می‌شود. حتی صعود این تیم به رده سوم هم مهم بود. چرا که استقلال در هفته های ابتدایی حتی طعم قعرنشینی را هم چشیده بود. اما بعد از سوت پایان بازی، در میکسد زون ورزشگاه شهید وطنی یک سوال از اغلب بازیکنان استقلال پرسیده می‌شد که هیچ ارتباطی به دو اتفاق مذکور نداشت. سوال این بود که احساس‌تان از این که بعد از حدود ۱۳۰۰ روز در جدول بالاتر از پرسپولیس قرار گرفته‌اید چیست؟ اغلب بازیکنان استقلال سعی می‌کردند این اتفاق را کوچک و بی اهمیت جلوه بدهند. مثلا روزبه چشمی در جواب این سوال در دو کلمه گفت: «مهم نیست!» عارف غلامی هم گفت: «این مسئله برای هواداران مهم است، اما ما در همه بازی‌ها با یک هدف و با تمرکز وارد زمین می‌شویم.» این سوال حتی در نشست خبری آندره‌آ استراماچونی هم مطرح شد که او جواب داد: «ما نمی‌توانیم فقط به صرف اینکه بالاتر از پرسپولیس هستیم خوشحال باشیم و هدف ما این است که رتبه اول لیگ را کسب کنیم.» اما واقعیت این است که بعد از حدود ۱۸۶ هفته و دقیقا ۱۳۰۶ روز، استقلال در جدول رده بندی بالاتر از پرسپولیس قرار گرفت و این اتفاق مهمی است. به خصوص برای طرفداران دو تیم. با این اتفاق عملا یکی از سوژه‌های کری خوانی طرفداران پرسپولیس از بین رفته است. اما بد نیست ببینیم در این مدت در جدول رده بندی ادوار مختلف لیگ برتر چه گذشت و استقلال چطور این مدت را سپری کرد. هر چند حالا دیگر این دوره تلخ تمام شده است و می شود گفت استقلال از زیر سایه پرسپولیس خارج شده است.

قصه از کجا شروع شد؟

بگذارید از ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ شروع کنیم. هفته بیست و هشتمِ چهاردهمین دوره لیگ برتر. روزی که پرسپولیس با پیروزی یک بر صفر مقابل پیکان توانست ماندنش در لیگ برتر را قطعی کند. در پایان این بازی محمد نوری کاپیتان پرسپولیس سجده شکر انجام داد و این کارش تا مدت‌ها سوژه کری خوانی استقلالی‌ها شد. هرچند نوری چند سال بعد گفت که آن سجده شکر به دلیل سالم ماندنش در طول بازی بوده. چرا که شب قبلش خواب دیده بود مصدوم می‌شود. در هر صورت کمتر کسی این حرف را باور کرد. پرسپولیس البته در پایان فصل در رده هشتم ایستاد اما با منطقه سقوط فاصله چندانی نداشت. جالب این که پرسپولیس در هفته پایانی همان فصل استقلال را شکست داد و توانست کمی از فشار کری خوانی استقلالی‌ها کم کند. در این فصل استقلال ششم شد و هوادارانش از این که بالاتر از پرسپولیس قرار داشتند خوشحال بودند. این وضعیت در لیگ پانزدهم هم ادامه داشت. در هفته بیست و پنجم اما فاصله دو تیم به صفر رسید اما تفاضل گل بهتر استقلال باز هم این تیم را بالاتر از پرسپولیس نگه داشت. اما در هفته بیست و ششم دو تیم با هم بازی داشتند و پرسپولیس در صورت برد در مقابل استقلال در جدول بالاتر از این تیم قرار می‌گرفت. پرسپولیسِ آماده آن روزها موفق شد در یک مسابقه خاطره انگیز استقلال را 4 بر دو شکست بدهد و بعد از مدتی نسبتا طولانی در جدول بالاتر از رقیب دیرینه بایستد. دو هفته بعد دوباره جای دو تیم در جدول عوض شد. پرسپولیس در یک بازی عجیب با نتیجه دو بر صفر به نفت تهران باخت و استقلال در همان هفته سایپا را شکست داد. با این نتایج استقلال در هفته بیست و هشتم با ۵۱ امتیاز صدرنشین شد و استقلال خوزستان و پرسپولیس با همین امتیاز و تفاضل گل کمتر در رده‌های دوم و سوم ایستادند. در هفته بیست و نهم استقلال در تهران 3 بر دو به تراکتورسازی باخت و پرسپولیس در تبریز ۴-۲ گسترش فولاد را شکست داد. دقیقا از این لحظه بود که یک دوره عجیب برای استقلال شروع شد. از آن روز به بعد استقلال هرگز در جدول رده بندی لیگ برتر بالاتر از پرسپولیس نایستاد!‌ در واقع آخرین روزی که استقلال در جدول بالاتر از پرسپولیس بود همان هفته بیست و هشتم لیگ برتر دوره پانزدهم بود. یعنی روز ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵. آن روز شاید بدبین‌ترین هوادار استقلال هم فکر نمی‌کرد قرار است تا چند سال بعد تیمش در جدول رده بندی لیگ برتر پایینتر از پرسپولیس باشد.

لیگ شانزدهم و هفدهم؛ دوری و دوستی

در لیگ بعدی یعنی لیگ شانزدهم دو تیم شروع متفاوتی داشتند. پرسپولیس به همراه تراکتورسازی فصل را خوب شروع کرد و صدر جدول اغلب میان این دو تیم دست به دست می‌شد. اما استقلال یکی از بدترین شروعهایش را در تاریخ لیگ برتر ثبت کرد. در پایان هفته ششم پرسپولیس با ۱۲ امتیاز دوم بود و استقلال با ۴ امتیاز در رده پانزدهم. این بیشترین فاصله موقعیتی دو تیم در لیگ شانزدهم بود. در پایان این فصل اما پرسپولیس با ۶۶ امتیاز اول شد و استقلال با عبور از تراکتورسازی با ۵۷ امتیاز در رده دوم ایستاد. در واقع با این که فاصله امتیازی دو تیم به ۹ رسیده بود اما استقلال فقط یک پله پایین‌تر از پرسپولیس ایستاد. این نزدیکترین موقعیت دو تیم به هم در لیگ شانزدهم بود هرچند فاصله امتیازی بعیدی بین آن‌ها به چشم می‌خورد. استقلال در این فصل هیچ وقت شانس «بالاتر از پرسپولیس ایستادن» را پیدا نکرد. پرسپولیس و استقلال لیگ هفدهم را هم مثل لیگ شانزدهم شروع کردند. پرسپولیس در اوج و استقلال بسیار ضعیف. در همین فصل بود که وینفرد شفر جای علیرضا منصوریان را گرفت. در دو هفته متوالی (چهاردهم و پانزدهم) فاصله امتیازی دو تیم به ۱۶رسید! یکی از بیشترین اختلاف امتیازهای ثبت شده در تاریخ رقابت دو تیم در لیگ برتر. در هفته نوزدهم اما فاصله امتیازی دو تیم به ۱۹ هم رسید. اما در هفته های پایانی و با قهرمانی زودهنگام پرسپولیس، این تیم کمی افت کرد و فاصله اش با استقلال در دو هفته پایانی به ۱۰ امتیاز کاهش پیدا کرد که این کمترین فاصله امتیازی دو تیم در لیگ هفدهم بود. این فاصله هم زیاد بود و استقلال هرگز فرصت نزدیک شدن به جایگاه پرسپولیس و عبور از این تیم را پیدا نکرد. البته استقلال در این مورد رکوردهای بهتری ثبت کرده است. استقلال در پایان لیگ پنجم ۲۱ امتیاز بیشتر از پرسپولیس جمع کرد. اما بیشترین اختلاف امتیاز دو تیم در لیگ یازدهم ثبت شده است. در پایان این فصل استقلال با ۶۶ امتیاز سوم شد و پرسپولیس ۴۲ امتیاز گرفت و به این ترتیب اختلاف امتیاز ۲۴ در تاریخ رقابت دو تیم ثبت شد!

لیگ هجدهم؛ فرصتی که از دست رفت

اما ماجرای لیگ هجدهم کاملا متفاوت بود. دو تیم در بیشتر طول فصل رقابت نزدیکی داشتند اما معمولا پرسپولیس بالاتر از استقلال بود. در این لیگ استقلال بهترین فرصت را برای نزدیک شدن به جایگاه پرسپولیس و عبور از آن داشت. اتفاقا این فرصت قبل از دربی دور برگشت به وجود آمد. استقلال اگر در این بازی پرسپولیس را شکست می‌داد از این تیم عبور می‌کرد و در صدر جدول می‌ایستاد. اما در این مسابقه که در نوروز همین امسال برگزار شد پرسپولیس با تک گل احمد نوراللهی به پیروزی رسید و فرصت بزرگ استقلال برای بالا رفتن در جدول را از این تیم گرفت. این همان مسابقه‌ای بود که در آن فرشید اسماعیلی پنالتی چیپ را به بالای دروازه زد و حاشیه ساز شد. بعدها مشخص شد که بعد از همین مسابقه علی خطیر و دیگر مدیران استقلال پروژه اخراج شفر و آوردن آندره‌آ استراماچونی را کلید زده‌اند. این بهترین فرصت استقلال برای «گرفتن پرسپولیس» در جدول و عبور از این تیم در این ۱۳۰۶ روز بود. در واقع پنالتی چیپ فرشید اسماعیلی باعث شد دوره «در سایه پرسپولیس ماندنِ» استقلال تا روز ۴ آذر ۱۳۹۸ تمدید شود.

خاطره بامزه؛ ماجرای مرفاوی و دنیزلی

این سوژه البته یک ماجرای بامزه هم دارد. ماجرایی که عبدالصمد مرفاوی و مصطفی دنیزلی نقش آفرینان آن بودند. در لیگ ششم استقلال با مربیگری صمد مرفاوی و پرسپولیس با هدایت مصطفی دنیزلی با بقیه تیمها رقابت می‌کردند. استقلال در اغلب اوقات فصل تیم باثباتتری بود و در جدول بالاتر از پرسپولیس قرار داشت. پرسپولیس اما با مربیگری دنیزلی نتایج عجیبی می‌گرفت و همین باعث شد از صدر جدول دور بماند. در هفته بیست و سوم دربی برگشت مساوی تمام شد تا اختلاف دو تیم روی همان ۱۲ امتیاز قبلی بماند. در این بازی پرسپولیس موقعیت‌های گل فراوانی را از دست داد و به عقیده کارشناسان استقلال با خوش شانسی یک مساوی گرفت. مطرح شدن این مساله در نشست خبری بعد از بازی به مذاق مرفاوی خوش نیامد و او سعی کرد اختلاف ۱۲ امتیازی با پرسپولیس را به رخ بکشد. مرفاوی گفت: «آنچه براي من اهميت دارد اين است كه ما اختلاف ۱۲ امتيازی خود با پرسپوليس را حفظ كرديم و از بخت مناسبی برای قهرمانی برخورداريم.» اما در پایان فصل و در نهایت شگفتی پرسپولیس با یک امتیاز بیشتر از استقلال در رده سوم ایستاد و استقلال چهارم شد!‌

 

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-11-29 00:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
...
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸، ۱۲:۲۳
چرا کسی به ماجرای دلالی که افشاگری کرده ورود نمیکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر