فهرست
لیگ قهرمانان: قرعه‌های زیر سئوال رفته
لیگ قهرمانان: قرعه‌های زیر سئوال رفته

لیگ قهرمانان: قرعه‌های زیر سئوال رفته

آی اسپورت – حمیدرضا صدر در یادداشتی به بررسی بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا پرداخته است.

پرواز از نوع اسپانیایی

وقتی مرحله یک هشتم نهایی لیگ پیشتاز قهرمانان آغاز شد پنج تیم انگلیسی در آن حضور پیدا کرده بودند، ولی دو نماینده انگلیسی راهی مرحله یک چهارم نهایی شده‌اند و اسپانیایی‌ها با سه نماینده پیشتاز شده‌اند و ایتالیایی‌ها هم دو نماینده دارند. حضور تیم‌ها در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان از فصل 13-2012 تاکنون چنین بوده: نمایندگان اسپانیا 18 بار، آلمان 10، فرانسه 6، انگلیس 6، ایتالیا 2، پرتغال 2 و ترکیه 1. آن چه که بازتابنده صدرنشینی نمایندگان لالیگا در اروپا است. همان لیگی که می‌گویند بارسلونا، رئال مادرید و آتلتیکو مادرید در یک سو قرار گرفته‌اند و سایر باشگاه‌ها در سوی دیگر.

تعداد تیم‌های مختلف حاضر در یک چهارم نهایی از فصل 13-2012 تاکنون چنین بوده: اسپانیا 5 تیم، انگلیس 5، آلمان 3، ایتالیا 2، فرانسه 2، پرتغال 2 و ترکیه 1. این ترکیب در لیگ اروپا هم حفظ شده و 7 تیم اسپانیایی در این دوره پا به مرحله یک چهارم نهایی گذاشته‌اند و انگلیس، ایتالیا و پرتغال با 4 نماینده در رده بعدی قرار گرفته‌اند. برای خیلی‌ها فینال رئال - بارسا در لیگ قهرمانان پیش‌رو ، رویایی است که آن را تعقیب می‌کنند.

فرضیه توطئه

شیفتگان "فرضیه توطئه" پرشمارتر شده‌اند. می‌گویند فیفا به رغم قرعه‌کشی علنی‌اش از " Warm Balls " یا همان "توپ / گوی های گرم" استفاده کرده! می‌گویند همه چیز از پیش تعیین شده بوده. می‌گویند قرعه کشی جوری اجرا شده که لیگ برتر انگلیس حداقل یک نماینده در نیمه نهایی داشته باشد. می پرسند "احتمال ریاضی قرار نگرفتن رئال، بارسا و بایرن با یکدیگر چقدر بود؟" می‌پرسند "احتمال ریاضی قرار نگرفتن سه نماینده اسپانیا برابر هم چقدر بود؟"

آن چه نشان می‌دهد نگاه به یوفا و فیفا به دلیل تباهی‌های روشده‌شان طی سال‌های اخیر تا چه حد منفی شده و سیاه. این که حالا هرکسی که به قرعه‌ها دل می‌بندد "ساده لوح" و "خیال پرداز" خوانده می‌شود. احتمالات به طور ساده به "شانس" وقوع یک رخداد اطلاق می‌شود. احتمال معمولاً مورد استفاده برای توصیف نگرش ذهن نسبت به گزاره‌هایی است که احتمال وقوعش هم امکان دارد و هم ندارد. در چنین قابی فوتبالی‌های اهل ریاضی در دنیای مجازی به رویارویی با هم پرداختند... یکی از تحلیل‌های ریاضی انجام شده در باره قرعه کشی لیگ قهرمانان -محض نمونه - ترکیب زیر را داشت.

فرمول: N!/ [2^(N/2)] * [(N/2)!]

که با قرار گرفتن عدد 8 به عنوان تعداد تیم های این مرحله جای " N " نتیجه زیر کسب خواهد شد:  

8!/ [2^(8/2)] * [(8/2)!]=8!/(16*24)=105

یعنی تعداد 105 احتمال وجود داشته که در 45 تای شان حداقل یک نماینده اسپانیا وجود داشته: 7/3=105/45. یعنی احتمال روبرو نشدن سه نماینده اسپانیا 7/4 بوده، بیش از پنجاه درصد.

لیورپول - منچسترسیتی

یک سفر پنجاه و شش کیلومتری زمینی و نه ترک جزیره. هر دو جبهه از قرعه راضی بوده‌اند، چرا که از رویارویی با رئال، بارسا و بایرن گریخته‌اند... لیورپول طی چهل و سه بازی‌اش در این فصل 106 بار دروازه‌ها را فتح کرده بود، با 34 گل در لیگ قهرمانان: متوسط 2.47 گل و 4.25 گل در هر دیدار. سیتی در چهل و هفت بازی 121 گل زده، با 19 گل اروپایی: متوسط 2.57 گل و 2.38 گل. دیدار دو تیم در این فصل یک بار 0-5 به سود سیتی شده و یک بار 3-4 به نفع لیورپول: 12 گل طی دو دیدار: متوسط 6 گل... ولی سایه لیگ برتر بر هر دو تیم سنگینی می‌کند. مردان آنفیلد در کمتر از هفتاد و دو ساعت پس از دیدار با سیتی در اروپا داربی مرسی ساید را برابر اورتون برگزار خواهند کرد و داربی منچستر هم بین دو دیدار رفت و برگشت برگزار خواهد شد.

بارسلونا – رم

فرانچسکو توتی پیش از بیرون آمدن قرعه‌ها گفته بود رمی‌ها به قرعه سویا یا لیورپول می‌اندیشند، ولی بیرون آمدن قرعه بارسلونا سوی نیشدار قرعه کشی را نشان جیالوروسی داد. آنها در پاییز 2015 با نتیجه غریب 1-6 مغلوب بارسا شدند که سنگین‌ترین شکست تیم‌های ایتالیایی برابر اسپانیایی‌ها بوده. کاتالان‌ها که از فصل 15-2014 راهی نیمه نهایی نشده‌اند اکنون به سوی سه گانه رویایی پرواز کرده‌اند و طی این فصل رقابت‌های لیگ در نوکمپ فقط شش گل خورده‌اند. اگر - از آن اگرهای نامتعارف - پسران یوزه بیو دی فرانچسکو از سد مردان ارنستو والورده عبور کنند، بزرگ‌ترین شگفتی این فصل را رقم خواهند زد. دی فرانچسکو به طعنه گفته امیدوار است در فینال با ویچنزو مونته لا روبرو شود.

سویا - بایرن مونیخ

نخستین نبرد دو تیم در تاریخ باشگاه‌های اروپا که مونیخی‌ها را - احتمالا - صاحب بهترین قرعه کرده. یوپ هاینکس بزرگ در هفتاد و دو سالگی بازگشته، با رکورد یازده پیروزی پیاپی در لیگ قهرمانان. دیدار برگشت در آلیانز آره نا برگزار خواهد شد، با این وصف سویا خوشحال است قرعه بارسا و رئال نصیبش نشده. آنها با ویچنزو مونته لا "غول کش" اروپا شده و منچستر یونایتد و ژوزه مورینیو را به زانو درآورده، پس از شصت سال پا به چنین مرحله‌ای گذاشته‌اند و فینال جام حذفی را برابر بارسلونا انجام خواهد داد.

یوونتوس - رئال مادرید

تکرار فینال لیگ قهرمانان فصل پیش و همین طور سال 1998، که هر دو بار رئال پیروز شده. آخرین باری که رئال طی دو دیدار یووه را شکست داده فصل 87-1986 طی ضربه‌های پنالتی بوده. تورینی‌ها طی چهار رویارویی آخر پیروز شده و هرگز طی صد و هشتاد دقیقه مغلوب مادریدی‌ها نشده... در کنار همه اینها زیدان دوباره بین دو تیم آن سال‌ها را دوره می‌کند. سال‌های جوانی‌اش در تورین را و قهرمانی اروپا با پیراهن سپید رئال را. او و مادریدی‌ها در آستانه سومین قهرمانی اروپا طی پنج سال قرار گرفته‌اند.

۳ ۲  
آی اسپورت
2018-03-18 12:20:00
نظر دهید

۲ نظر
AK3623
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۲۶
چاهرمین قهرمانی رئال تو پنج سال. اشتباهی نوشته شده سومین.
۴
داود
يكشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۳۹
عشق است لیورپول
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر