فهرست
فدراسیون گرفتار تعمد در ندانستن
فدراسیون گرفتار تعمد در ندانستن

فدراسیون گرفتار تعمد در ندانستن

آی‌اسپورت- مسأله فدراسیون فوتبال فقط این نیست که برای اصلاح تعریف فدراسیون اختیار ثبت نهاد غیردولتی را ندارد و مجبور به افزودن واژه عمومی است، بلکه فدراسیون فوتبال در مدیریت پروژه اصلاح اساسنامه ناکام است و توانایی مواجهه با این موضوع و گفت‌وگو و بحث شفاف دراین‌باره را ندارد. فدراسیون نه فقط در موضوع تعریف حقوقی نهاد فدراسیون، بلکه در سایر موارد اصلاح اساسنامه وضعیت غیرشفافی دارد و درباره نقش زنان در مجمع، نقش بازیکنان با صد بازی ملی و مهم‌تر از همه اصلاح آیین‌نامه انتخابات و حذف رد صلاحیت‌ها عملکرد روشنی ندارد و اطلاعات دقیق را در اختیار رسانه‌ها قرار نمی‌دهد.

علی کفاشیان که پس از یک سال به فدراسیون فوتبال برگشته در آخرین مصاحبه‌اش با خبرنگارانی که سؤالاتی ساده درباره اساسنامه را از او می‌پرسیدند، پاسخ‌های عجیبی می‌داد، در مواردی خود را بی‌اطلاع جلوه می‌داد، در مواردی دیگر سعی می‌کرد با نگاه‌های دولتی به فوتبال مماشات کند و آنچه در اختیار خبرنگاران می‌گذاشت، حاوی نکاتی گمراه‌کننده و گنگ بود. او نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال و حرفه‌ای‌ترین و باتجربه‌ترین عضو فدراسیون در مقایسه با سایر مدیران این نهاد است اما حرف‌هایش هیچ نشانی از تبحر در اصلاح اساسنامه و اشراف بر موضوع ندارد.

همه خود را به ندیدن و ندانستن زده‌اند و مشغول دور کردن مسئولیت‌ها از خود هستند. سرانجام اگر فدراسیون فوتبال دچار بحران در پروژه اصلاح اساسنامه شود، نه مدیران عالی‌رتبه فدراسیون بلکه احتمالاً کارمند امور حقوقی مقصر معرفی می‌شود. مسئولان قانونی در فدراسیون فوتبال دور ایستاده‌اند و مسئولیت را نمی‌پذیرند و وارد بحث نمی‌شوند و خود را حتی در مصاحبه‌ها بی‌اطلاع از روند نشان می‌دهند.

برای فیفا آنچه در قوانین ایران درباره تأیید اساسنامه فدراسیون‌ها جاری است، اهمیتی ندارد. فیفا خود را تأیید‌کننده اساسنامه می‌داند و تأیید شدن یا تأیید نشدن اساسنامه توسط مراجع دیگری در ایران هرگز مسأله فیفا نیست. بنابراین رفتاری که شبیه گردن‌کشی برای فیفاست و مدعی است که فیفا باید شرایط ما را بپذیرد، فقط کاربرد داخلی دارد و چیزی جز چند مصاحبه در خبرگزاری‌ها برای خوش‌خدمتی نیست.

فدراسیون فوتبال ناتوانی عجیب و غریب خود را در زمینه اصلاح اساسنامه نشان داده و نمی‌دانیم با چه زبانی باید بگوید که در این مسیر گام‌های غلط برداشته است. فیفا این مسیر غلط را نه فقط در تعریف حقوقی فدراسیون به عنوان نهاد عمومی بلکه در مواردی دیگر نیز بارها هشدار داده اما اصرار به گام برداشتن در مسیر غلط ما را با واقعیت‌هایی درباره کیفیت مدیریت در فدراسیون فوتبال مواجه می‌کند.

فدراسیون حتی این آزادمنشی را ندارد که واضح و روشن موضوع را با همه در میان بگذارد و تنها نگاه نزدیک به واقعیت ماجرا، مصاحبه‌ای از اسلامیان، نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال بود که دخالت رئیس‌جمهوری را طلب کرد، دخالتی که با توجه به قوانین دست و پاگیر علیه استقلال فدراسیون‌ها در ایران، لازم به نظر می‌رسد.

فدراسیون فوتبال البته اگر خود را نهادی مستقل می‌داند و نقش خود را مطابق آنچه فیفا به صراحت می‌گوید، باور دارد، باید مطابق تعاریف بین‌المللی خود را اصلاح کند و اساسنامه را به تأیید فیفا برساند و اگر مخالفتی با این روند وجود دارد، معنایی جز نپذیرفتن تعاریف حقوق بین‌المللی ورزش نخواهد داشت و آنگاه تکلیف روشن است.

 

     
آی اسپورت
2020-07-04 16:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر