فهرست
پایان کابوس  و باور دوباره به لو
پایان کابوس و باور دوباره به لو

پایان کابوس و باور دوباره به لو

آی‌اسپورت – لبخند کنایه‌آمیز تیمو ورنر بعد از به صدا در آمدن سوت پایان بازی آلمان و هلند در نقطه مقابل احساسات متضادی قرار گرفت و آلمانی‌ها تجربه‌اش می‌کردند، احساساتی از خشم، خوشبینی و حسرت.

بالاتر از همه این حس‌ها اما درجه‌ای از غرور قرار داشت. ورنر حق داشت از نمایش خودش مقابل هلند راضی باشد. او گل اول بازی را زد و روی گل دوم هم که توسط لیروی سانه، با همکاری با سرژ نبری، زده شد کاملا تاثیرگذار بود. این مثلث پر جنب و جوش عامل اصلی رقم خوردن بهترین نمایش آلمان، مقابل یک حریف جدی، بعد از فتح جام جهانی 2014 بود.

اما 85 دقیقه برتری کامل در نهایت منجر به پیروزی آلمان نشد و به شکلی غیر قابل توضیح نتیجه پایانی بازی به تساوی 2-2 تبدیل شد. آلمانی‌ها در این دقایق دو گل "مسخره" خوردند و با نتیجه‌ای استادیوم ولتینز آرنا را ترک کردند که به قول خود ورنر نتیجه‌ای کاملا بجا برای این سالی که بر آن‌ها گذشت بود.

دوازده ماه اخیر چهار پیروزی، سه تساوی و شش شکست را برای مانشافت به همراه داشت و بدترین سال تاریخ فوتبال ملی آلمان را به ثبت رساند. شاگردان یواخیم لو در این سال از دور گروهی جام جهانی 2018 حذف شدند، اتفاقی که آخرین بار در سال 1938 رخ داده بود. در ادامه راه آلمان در اولین دوره لیگ ملت‌های اروپا هم از گروه خودش به دسته دوم این تورنمنت سقوط کرد و شاید بدتر اینکه با توجه به تساوی دیشب لهستان و پرتغال، قهرمان جام جهانی 2014، در دور مقدماتی یورو 2020 جایی بین 10 تیم سید یک نخواهد داشت و در نتیجه با گروهی سخت‌تر مواجه خواهد شد.

اولیور بیرهوف، ستاره سابق آلمان و مدیر حال حاضر تیم، توضیح این سال تلخ را در دلایلی روانکاوانه می‌جوید و اعتقاد دارد چند نتیجه بد روی هم انباشته شدند و ذهنیت بازیکنان را خراب کردند. تونی کروس اما نظر دیگری دارد و بر این باور است که بی‌تجربگی برخی بازیکنان و اشتباه استراتژی تیم بوده که به آن‌ها ضربه زده: «ما باید در 20، 25 دقیقه پایانی بازی را کنترل می‌کردیم و آن را به سمتی می‌کشیدیم که هلند دیگر حتی دلیلی برای تلاش کردن نبیند».

جدا از نتیجه بازی اما حس کلی‌ای بعد از پایان آن بین بازیکنان وجود داشت، با درجه بالایی از خوش‌بینی به آینده همراه بود. توماس مولر این حس را چنین توضیح می‌دهد: «قطعا نکات مثبت این بازی بیشتر از نکات منفی‌اش بود. ما در سه بازی گذشته نشان دادیم از جام جهانی درس گرفته‌ایم و در راه بازگشت به قله هستیم. ما باید دوباره بدل به یک تیم شویم و کنار هم فوتبال بازی کنیم».

با وجود سال تلخ 2018، مولر همچنان به مربی‌اش باور دارد، باوری که مشترک با فدراسیون فوتبال آلمان هم هست. فدراسیون پیش از شروع لیگ ملت‌ها، تورنمنتی هنوز درست درکش نکرده بود، روی لو برای نتیجه گرفتن در آن فشار گذاشت، اما بعد به این نتیجه رسید که نتایج این بازی‌ها ارتباطی به پروسه بازسازی و دوران گذار تیم ندارد. حتی سقوط به دسته دوم لیگ ملت‌ها و قرار گرفتن در رده دوم سیدبندی برای بازی‌های مقدماتی یورو 2020 هم تاثیری روی تصمیم نهایی فدراسیون نداشته، چرا که از منظر آن‌ها آلمان در هر گروه مقدماتی که قرار بگیرد مشکلی چندانی برای صعود به یورو نخواهد داشت.

باور دوباره فدراسیون به لو مشابه با حس کلی بازیکنان تیم ملی هم هست، باوری که ورنر بدین شکل خلاصه‌اش می‌کند: «اصلا مهم نیست ما در چه گروه مقدماتی قرار بگیریم، چون آلمانی که سال 2019 خواهید دید با آلمانی که سال 2018 دیدید تفاوت زیادی خواهد داشت».

۴    
آی اسپورت
2018-11-21 10:28:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر