فهرست
پایان مربی
پایان مربی

پایان مربی

آی اسپورت - زودتر از چیزی که فکرش را می‌کردیم همکاری مارک ویلموتس با تیم ملی ایران به پایان رسیده است. قرار بود او تا پایان جام جهانی ۲۰۲۲ سرمربی تیم ملی ایران باشد. مدیران فدراسیون فوتبال آن قدر از حضور ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ مطمئن بودند که با ویلموتس تا پایان این مسابقات قرارداد بسته بودند. اما تنها شش ماه بعد از عقد قرارداد، پرونده ویلموتس در ایران در حال بسته شدن است. هنوز چیزی به طور رسمی اعلام نشده است اما ظرف دو روز گذشته اتفاقات زیادی رخ داده که نشان دهنده پایان زودهنگام این همکاری است. البته تا چند روز پیش یعنی تا یک هفته قبل از بازی ایران و عراق هیچ چیزی که نشان بدهد ویلموتس به پایان کارش در ایران نزدیک می‌شود وجود نداشت. اما ظرف مدت کوتاهی همه چیز به هم ریخت تا مشخص شود زیر پوست به ظاهر آرام تیم ملی، چه تنش‌هایی وجود داشته است. حالا کار به جایی رسیده است که دیگر اخبار درباره جدایی ویلموتس از ایران نیست بلکه درباره گزینه‌های جانشینی او و به طور مشخص برانکو ایوانکوویچ است.

چطور از چشم‌ها افتاد؟

داستان کمی پیش از بازی ایران و عراق که قرار بود روز ۲۳ آبان برگزار شود شروع شد. بازی حساسی در پیش بود و همه منتظر تشریف فرمایی سرمربی بلژیکی به تهران بودند اما روز ۱۴ آبان خبری از بلژیک همه را شوکه کرد. سایت «dhnet» خبر داد که مارک ویلموتس در حالی که هنوز ۶ ماه از آغاز کارش در ایران نگذشته تصمیم به استعفا گرفته است. دلیل این تصمیم هم عدم پرداخت حقوق او توسط فدراسیون فوتبال ایران عنوان شد. خبر در ابتدا چندان باورپذیر نبود اما هرچه به روز برگزاری بازی نزدیک می شدیم خبری از بازگشت ویلموتس به تهران نبود و این نشان می‌داد ماجرا جدی است. در نهایت در فاصله یک هفته تا بازی بزرگ خبر رسید ویلموتس قصد دارد به ترکیه سفر کند تا با مقامات فدراسیون مذاکره کند. اگر فدراسیون در این سفر پول ویلموتس را می‌داد و یا تضمینی ارائه می‌کرد پول او به زودی پرداخت خواهد شد در این صورت ویلموتس به تهران می‌آمد و تیم ملی را در بازی با عراق هدایت می‌کرد. اتفاقی که در نهایت رخ داد و ویلموتس در فاصله ۵ روز تا بازی با عراق به تهران آمد. اما برای مسئولان فدراسیون و وزارت ورزش رفتار مربی بلژیکی در این ماجرا بسیار ناراحت کننده بود. تا حدی که از آن به عنوان «گروکشی» تعبیر شد! این اتفاق اولین ضربه را به اعتبار مرد بلژیکی زد. بعد هم که تیم ملی در نمایشی ناامید کننده به عراق باخت و صعودش به مرحله بعدی مسابقات انتخابی جام جهانی در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت. اما اتفاق بدتری هم در راه بود. ویلموتس با پرواز چارتر همراه با تیم ملی از عراق به تهران آمد اما به سرعت و در اولین فرصت راهی بلژیک شد! بدون این که با خبرنگاران روبرو شود و درباره دو شکست متوالی تیم ملی توضیحی بدهد یا عذرخواهی کند. این رفتار ویلموتس ضربه دوم را به اعتبار او فرود آورد. رفتار او آشکارا نشان دهنده عدم تمایلش به حضور در ایران بود. این اتفاقات در حالی رخ می‌داد فدراسیون از قبل هم به خاطر مرخصی‌های طولانی ویلموتس زیر فشار انتقادات بود. اما به نظر می‌رسید این ماجرا برای ویلموتس اهمیتی ندارد.

مقایسه با کی‌روش و برانکو

از اوایل هفته اخبار درباره ویملوتس رنگ و بوی دیگری گرفت. خبرگزاری فارس خبر داد که فدراسیون با ویلموتس تماس گرفته و به او هشدار داده که طبق قرارداد باید زمان بیشتری را در ایران بگذراند. اما ویلموتس در پاسخ گفته بود باید در این باره فکر کند!‌ از همین جا بود ماجرای برکناری یا توافق برای جدایی ویلموتس از تیم ملی کلید خورد. به نظر می‌رسد فدراسیون بالاخره به این نتیجه رسیده که ویلموتس تعهد لازم را برای کارش در ایران ندارد. فدراسیون البته کمی دیرتر از رسانه‌ها و سایر ارکان فوتبال به این نتیجه رسید اما بالاخره رسید. آنچه باعث شد فدراسیون با رسانه‌ها همراستا شود، مقایسه رفتار ویلموتس با رفتار دیگر مربیان خارجی شاغل در ایران بود. این کاری بود که اغلب رسانه‌ها در ایران انجام دادند. به عنوان مثال مدام یادآوری می‌شد که کارلوس کی‌روش در مدت طولانی حضورش در ایران تقریبا همیشه مشکل دریافت حقوقش را داشت. در نهایت هم در حالی ایران را ترک کرد که مبلغ قرارداد سال آخرش را نگرفته بود. اما هرگز رفتاری حتی نزدیک به رفتار ویلموتس نشان نداد. او در چنین مواقعی فقط مصاحبه می‌کرد و از «تنهایی» تیم ملی حرف می‌زد اما هرگز کار را به سمت گروکشی، کم‌کاری و یا بی‌خیالی نبرد. رفتار ویلموتس با رفتار برانکو ایوانکوویچ هم مقایسه می‌شد. برانکو هم در 4 سالی که در پرسپولیس بود همیشه با تاخیر زیاد و البته بعد از همه بازیکنان، پولش را دریافت می‌کرد. ماجرای سال آخرش در پرسپولیس که دیگر باورنکردنی بود. باشگاه بیش از ۹ ماه هیچ پولی به او و کادر فنی نداده بود. اما برانکو ماند و در بهترین فصلش با پرسپولیس دو قهرمانی در لیگ و جام حذفی به دست آورد. او در پایان فصل از مدیران باشگاه گلایه و پرسپولیس را ترک کرد. همین الان وضعیت آندره‌آ استراماچونی در استقلال و گابریل کالدرون در پرسپولیس از وضعیت ویلموتس بدتر است. اما هیچ کدام از این دو نفر، کار را زمین نگذاشته‌اند و درحالی که باشگاه‌شان به مسئولیت خودش عمل نکرده، خیلی جدی به کارشان ادامه می‌دهند. این دقیقا کاری بود که ویلموتس نکرد. در واقع او با رفتار غیر مسئولانه‌اش خودش را از چشم همه انداخت و نشان داد که بدش نمی‌آید از تیم ملی ایران جدا شود.

بیانیه عجیب فدراسیون و وزارت ورزش

فدراسیون فوتبال هنوز خبر قطع همکاری با مارک ویلموتس را تائید نکرده است اما دیروز بیانیه‌ای داد که به  تعبیر خیلی‌ها به معنی پایان کار این مربی در تهران است. فدراسیون فوتبال حتی خبر مذاکره با برانکو ایوانکوویچ برای جانشینی ویلموتس را هم تکذیب نکرد. در این بیانیه آمده بود: « فدراسیون فوتبال در حال حاضر در موقعیت تایید یا تکذیب گمانه‌زنی‌های مطرح شده قرار ندارد. نتایج پیگیری‌ها و مذاکرات صورت گرفته در باب مباحث مرتبط با سرمربی تیم ملی در آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.» این بیانیه هرچند جدایی ویلموتس از تیم ملی و آمدن برانکو را تائید نکرد اما نشان داد که خبرهایی در راه است. چیزی که به خبر تغییرات در کادر فنی تیم ملی دامن زد مصاحبه مازیار ناظمی مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش بود. او در مصاحبه با سایت وزارت ورزش گفت: «برای ابقا یا تغییر سرمربی تیم ملی فوتبال ایران، فدراسیون فوتبال مسئولیت کامل دارد و تصمیم نهایی و فنی با فدراسیون است. نتایج تیم ملی در راه جام جهانی قطر تاکنون مورد رضایت مردم و هواداران پرشمار فوتبال نبوده است و امیدواریم فدراسیون فوتبال با تصمیمات لازم و موثر شرایط امیدبخش را برای ششمین ایران در جام جهانی را مهیا کند.» این جملات نشان دهنده یک چیز است. این که مسئولیت تصمیم‌گیری درباره تیم ملی با فدراسیون است اما نظر وزارت ورزش، یک تصمیم جدی در این باره است!

تائید خبر جدایی در بلژیک

هر چند تا بازی بعدی تیم ملی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی چهار ماه باقی مانده است اما وضعیت وخیم تیم ملی در جدول باعث شده فدراسیون به تکاپو بیفتد. مهدی تاج و همکارانش به جانشین ویلموتس فکر می‌کنند. بدون هیچ تردیدی اولین و جدی‌ترین گزینه برانکو ایوانکوویچ است. او روز گذشته در مصاحبه با تسنیم خبر تماس و مذاکره فدراسیون با خودش را تکذیب کرد. اما او چند روز پیش با سفیر ایران در کرواسی دیدار داشته که این بسیار معنی‌دار است. از طرفی رضا چلنگر مترجم و «یارغار» برانکو در ایران دیروز تائید کرد که برانکو در دیدارش با سفیر ایران دو شرط برای حضور در ایران گذاشته است. اول اینکه مطالباتش را از باشگاه پرسپولیس به طور کامل دریافت کند و دوم این که باشگاه پرسپولیس مالیات ۴ فصل حضورش در ایران را هم پرداخت کند تا او مشکلی برای رفت و آمد نداشته باشد. دیروز امیر مهدی علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال در گفتگو با بخش خبری شبکه خبر گفت: «ویلموتس در حال حاضر سرمربی تیم ملی فوتبال ایران است.»  از طرفی سایت اسپورسا بلژیک هم خبر داد که شواهد زیادی برای پایان کار مارک ویلموتس در تیم ملی ایران دارد. این سایت نوشت: «شواهدی در دست است که فدراسیون فوتبال ایران و مربی بلژیکی برای اتمام زود از موعد همکاری و قرارداد به توافق رسیده‌اند. زیرا تیم ایران بعد از شروعی ضعیفی در مرحله انتخابی جام جهانی به حذف از ادامه مسابقات تهدید می‌شود. مارک ویلموتس ۶ ماه است که مربی تیم ملی ایران است اما بعد از شروعی امیدوارکننده در ماه‌های گذشته اوضاع خراب شد. چند هفته قبل این خبر اعلام شد که ویلموتس به خاطر عدم پرداخت حقوقش می‌خواهد قرارداد خود را فسخ کند. حالا هم خبر می‌آید که فدراسیون فوتبال ایران می‌خواهد مربیش را از کار برکنار کند.» اگر به یاد بیاوریم همین رسانه‌های بلژیکی بودند که برای اولین بار خبر تصمیم ویلموتس برای استعفا را منتشر کردند پس باید این خبر آخر سایت اسپورسا را هم جدی بگیریم.

 

سازندگی

۷ ۱  
آی اسپورت
2019-11-25 15:45:00
نظر دهید

۱ نظر
امیرسلیمانی
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، ۲۱:۳۶
واقعا خیلی روت زیاده ناصر نوشته هات بعد از بازی ایران سوریه رو تو پاچه بوسی ویلموتس یکبار دیگه خودت بخون و لااقل کمی شرم کن واقعا دوره زشت هاست لعنتی لااقل از ایده خودت دفاع کن آخه انقدر بی وجود میشه یکی؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر