فهرست
از شال‌های زنوزی تا پیراهن مشابه سرخابی‌ها
از شال‌های زنوزی تا پیراهن مشابه سرخابی‌ها

از شال‌های زنوزی تا پیراهن مشابه سرخابی‌ها

آی اسپورت - در یکی از مسابقات هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال، پرسپولیس در تبریز با یک گل دیرهنگام ماشین‌سازی را شکست داد و در کورس بالانشینان باقی ماند. اتفاق ویژه این بازی اما حضور محمدرضا زنوزی در بالاترین نقطه ورزشگاه بنیان دیزل بود؛ مردی که شال باشگاه ماشین‌سازی را دور گردنش پیچیده بود و این بار بی‌پرواتر از هر زمان دیگری تملکش بر تیم دوم شهر تبریز را آشکار می‌کرد.

از ابتدای این فصل با واگذاری باشگاه تراکتورسازی به محمدرضا زنوزی، بحث حضور همزمان او در دو باشگاه به‌ وجود آمد. زنوزی در این سال‌ها تیم گسترش‌ فولاد را در لیگ برتر داشت و با تصاحب تراکتورسازی، تعداد باشگاه‌های تحت تملک او به دو تیم می‌رسید؛ آن چه خلاف تمام قوانین حاکم بر فوتبال حرفه‌ای دنیا به‌ شمار می‌آمد. نکته اینجاست که زنوزی روزهای اول مساله مالکیت همزمان بر دو باشگاه را تایید نمی‌کرد. زنوزی مدعی بود گسترش‌ فولاد - که البته امتیازش به ماشین‌سازی منتقل شد - در مسیر واگذاری قرار گرفته و او نقشی در این باشگاه ندارد. با این وجود بعدتر زنوزی این مساله را پذیرفت. حالا کار به جایی رسیده که او یک هفته بعد از حضور در ورزشگاه آزادی با شال هواداری تراکتورسازی، بازی ماشین‌سازی را با شال سبز از فراز پشت بام ورزشگاه اختصاصی‌اش تماشا می‌کند؛ اتفاقی حیرت‌انگیز که قطعا خلاف همه اصول حرفه‌ای است اما حالا رخ داده و کسی هم تلاشی برای پنهان کردن آن ندارد. موضوع واضح‌تر از آن است که نیاز به بازگویی داشته باشد. تنها تصور کنید در مسابقه رودررو بین تراکتورسازی و ماشین‌سازی چطور می‌توان از سلامت تقابل دو تیم با یک مالک مطمئن شد؟ البته که کسی قصد متهم کردن زنوزی و باشگاه‌های تبریزی را ندارد اما به هر حال قاعده کار این است که برای حفظ امنیت مسابقات، هیچ دو تیمی با ریشه‌های مشترک در مسابقات یک رده حاضر نباشند.

تخلف از تهران شروع می‌شود

تغییر رنگ شال زنوزی از قرمز به سبز ظرف یک هفته، بیش از هر چیز دیگری یادآور اتفاقات عجیبی است که این سال‌ها در پرسپولیس و استقلال رخ داده. شاید تخلف تیم‌داری با ریشه‌های مشترک، از همین تهران و تملک وزارت ورزش بر سرخابی‌های پایتخت آغاز شد و کار به‌ جایی رسید که امروز زنوزی به همین بهانه به راحتی می‌‌تواند دو تیم در تبریز داشته باشد. بارها تکرار کرده‌ایم که حتی حضور دو تیم با اسپانسرهای یکسان در یک رده باشگاهی هم اتفاقی خلاف عرف و قانون است که حداقل در پنج لیگ برتر اروپا رخ نمی‌دهد. با این وجود پرسپولیس و استقلال در بخش زیادی از سال‌های یک دهه گذشته علاوه بر مالک مشترک، حامیان مالی یکسان هم داشته‌اند؛ اسپانسری که گاهی شهرداری تهران بوده، گاهی یک موسسه مالی و اعتباری و گاهی هم اپراتور تلفن همراه.

وقتی به آخرین داربی تهران نگاه می‌کنید که با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید، دو تیمی را می‌بینید که عینا لباس مشابه به تن کرده‌اند و حتی ریزترین جزئیات تجاری پیراهن آنها هم یکسان است، تنها با این اختلاف که لباس یکی قرمز است و مال دیگری آبی! با این شرایط چرا یک مالک خصوصی نباید به خودش اجازه بدهد دو تیم لیگ برتری داشته باشد و یک هفته در میان شال قرمز یا سبز را از کمدش بیرون بیاورد؟ مسلما فدراسیون فوتبال برای اصلاح مشکل پیش آمده در تبریز و حتی جلوگیری از تسری آن به سایر باشگاه‌ها، باید ابتدا وضعیت مالکیتی سرخابی‌ها را اصلاح کند. آنها حتی اگر به‌ طور حقیقی واگذار هم نمی‌شوند، حداقل باید از شرایط اشتراک مالکیتی خارج شوند. در غیر این صورت فردا ممکن است یک سرمایه‌گذار تصمیم بگیرد چهار یا پنج تیم لیگ برتری بخرد و کل معادلات فوتبال ایران را به تنهایی در دست بگیرد! شما چطور می‌توانید از وقوع این اتفاق جلوگیری کنید؛ در حالی‌ که مهم‌ترین تیم‌های کشورتان برادرخوانده هستند؟

تفاوت‌های مهم

توضیح داده شد که تخلف رخ داده در تبریز از جنس تخلف موجود در پرسپولیس و استقلال است اما نکته اینجا است که حداقل در تهران این دو باشگاه سایه هم را با تیر می‌زنند و حتی اگر مالک مشترک آنها تصمیم به زد و بند یا کارهایی از این دست داشته باشد، ستیز تاریخی سرخابی‌ها از نظر عرفی احتمال تبانی یا تساهل آنها با هم را کاهش می‌دهد. ما در این سال‌ها مدیرانی داشته‌ایم که مثلا با وجود داشتن مسئولیت در پرسپولیس، به استقلال هم کمک مالی کرده‌اند. این اما شامل هوادار یا بازیکنان دو تیم نمی‌شود. شرایط و جایگاه اجتماعی این دو باشگاه طوری است که سخت می‌شود آنها را در هیچ حالتی به کنار آمدن با هم ترغیب کرد. این تفاوت مهم وضع سرخابی‌ها با دو باشگاه تحت تملک آقای زنوزی است. وقتی در خیلی از مسابقات ماشین‌سازی، هواداران تراکتور به استادیوم می‌روند و این تیم را تشویق می‌کنند، آشکار است که همان روح عرفی رقابت هم بین این دو تیم وجود ندارد و این مساله کار را سخت‌تر می‌کند. حالا ما دو تیم داریم که یک صاحب دارند، بودجه‌شان از یک جا تامین می‌شود، به هم بازیکن قرض می‌دهند و هواداران‌شان هم نسبت به تیم دیگر بی‌علاقه نیستند؛ این شرایط چقدر طبیعی است؟»

دنیای اقتصاد

۲۱ ۱۰  
آی اسپورت
2018-12-01 21:02:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
حسن
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۱۰
پرسپولیس و استقلال واگذار نمیشن چون کارکرد امنیتی دارن و بخاطر خیل عظیم مردمی که طرفدار این دو تیم هستن، حاکمیت و مدیریت ورزش جرات نمیکنه کنترلشون رو از دست بده. شک نکنید اگر یک روز هم واگذار بشن این واگذاری صوری هست و پشت دست کنترل دست حاکمیته. اون طرف هم دقیقا بخاطر مسایل امنیتی و کنترل مردم آذربایجان یکی از خودشونو آوردن وسط که واسه دوتا تیم خرج کنه و جو بده. هیجان و ایجاد کنه و شور و انرژی مردم رو در اون منطقه در قالب دو تیم کنترل کنه. منطق پشت داستان این تیمها منطق جاری در پنج لیگ مهم دنیا که چه عرض کنم در بیست لیگ اول دنیا هم وجود نداره. مگر استثناهایی مثل استقلال طلبهای کاتالان و باشگاه بارسلونا. طرح این پرسش که چرا اینطوریه با توجه به شرایط جاری، پرسش بیخودیه.
منتقد
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۳۱
پرچم ژاپن بندازید گردنش...خخخخ. زیر پرچم بیگانه خوشگل تره زنبوری جون
یاشاسین تراکتور
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۱۸
.
۴
علی
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۱
تا کووووووووووووووووووور شود هر آنکس که نتواند دید. باید بدونید که دیگه دوران یکه تازی دوردانه های حکومتی به پایان رسیده دور دور تیم های شهرستانی ست.یاشاسین آذربایجان ، یاشسین تیراختور، یاشاسین تورک میلتی، یاشاسین زنوزی
خبرنهارهای کثافت لال شن
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۶
بله هوادارای کیسه و لنگ تمایلی ندارن که به هم کمک کنن ولی آیا وزارت ورزش که صاحب این دو تیم و همچنین سازمان لیگ و کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال هست هم همین فکر رو می کند؟ دوران احمدینژاد همزمان بود با اوج گرفتن کیسه و فرود لنگ!! الان که روباه بنفش رو کاره لنگ اومده بالا و بازیکنای کیسه رو فراری میدن که یه موقع لنگ رو لت و پار نکنه با یه مربی با دانش آلمانی!! از یه دلال کروات دفاع میکنه وزیر عزیز تا آمادش کنه برا جانشینی کیروش!! به این میگن تبانی که خود هواداراشونم خبر ندارن!! در خالی که اگه کسی بازی های ماشین (گسترش) و تراکتورسازی رو ببینه می فهمه که همین تیم 2سال پیاپی با اینکه می تونست راه بده به تراکتور! ازش امتیاز گرفت که نتونه قهرمان بشه! مثال اصلیش هم همون سال کثیفی بود که دست به دست دادن سپاهان قهرمان شه و قبل بازی نفت گسترش نتنها از تراکتور امتیاز گرفت بلکه از بازیکنهاش هم مصدوم کرد!!
تراکتوری
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۲:۰۲
باز تراختور بازی رو برد کفتارهای قلم بدست اوفتادن اینجا عقده هاشون رو خالی میکنن ... بهروش یه مقاله بی منطق مینویسه ..
یوسف
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۲۲:۴۸
۶ بازی پشت سرهم تساوی یک یک رو به یاد بیارید
بعد بگید مشکل استقلال و پرسپولیس فرق داره با مسئله تراکتور و ماشین
masood
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۰:۲۸
1 - استقلال و پرسپولیس مال وزارت ورزش
2 - داوران مال وزارت ورزش
3 - فدراسیون مال وزارت ورزش
4 - صدا و سیما و گزارشگران و کارشناسان برای دو تیم وزارت ورزش
5 - مطبوعات برای دو تیم دردانه
و ....
آنوقت اومدند گیر دادند به اینکه یک نفر دو تا تیم داره
نمی دانم شماها چرا اینقدر ، لا یعقلون و لا یتفکرون و لا یفقهون هستید ؟
سوراخدور
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۵
باز مطلب درباره این دزد سرگردنه و سیل فحاشی هوادارای بی فرهنگ سوراخدور. دیروز هم از تقوی پرسیدن چرا هرجا این ترتریای بی شعور پا میزارن فحاشیه گفت من ترکی بلد نیستم!!!!!!!!!!!!!!!
محمدعلی
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۳
چقدر غیر منطقی این حرف این اقا مدتهاست داره داد میزنه یکی بیاد گسترش رو بخره مشتری نیست استقلال و پرسپولیس هم فردا فروخته بشن دقیقا مثل تمام کارخونه های که به بخش خصوصی واگذار شد نابود میشن البته درکشور خصوصی نداریم فعلا فقط این بنده خدا هست که داره کار میکنه اینم اخر فراری میدن
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر