فهرست
چمپیونزلیگ، چالش بزرگ بيانكونری
چمپیونزلیگ، چالش بزرگ بيانكونری

چمپیونزلیگ، چالش بزرگ بيانكونری

آی‌اسپورت- یوونتوس یكه‌تاز فوتبال ایتالیاست و در هیچ شرایطی تیم‌های دیگر به گرد پای شاگردان آلگری هم نمی‌رسند اما همین تیم قدرتمند در سال‌هایی كه نگذاشته دست تیم دیگری به جام قهرمانی سری A برسد در لیگ قهرمانان اروپا به جایگاهی كه مد نظر هوادارانش بوده نرسیده است اما سؤال این است كه «كار یوونتوس حتی با آلگری هم در لیگ قهرمانان گره خورده است؟»

 تغییر سیستم از تدافعی به تهاجمی

زمانی كه مكس آلگری تصمیم گرفت سیستم یوونتوس را به 1-3-2-4 با تاكتیك‌های تهاجمی تبدیل كند بسیاری این كار او را «دیوانگی» توصیف كردند اما تیم او در 6 بازی اول با سیستم جدید 6 برد كسب كرد و 11 گل هم به ثمر رساند و فقط یك گل دریافت كرد تا خیلی زود انتقادها فروكش كند. شكست برابر میلان و اینتر باعث شد تا این سؤال پیش بیاید كه آیا این سیستم در دیدارهای بزرگ شكننده است؟ جواب این سؤال را وقتی چهارشنبه شب یوونتوس برابر پورتو در دیدار رفت مرحله یك‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا به میدان برود خواهیم گرفت.

 مانژوكیچ در تركیب اصلی؟

به نظر می‌رسد آلگری متوجه شده كه تلاش مضاعف و بازی فیزیكی ماریو مانژوكیچ مهاجم كروات تیمش تكمیل‌كننده بازی پائولو دیبالا یا گونسالو ایگواین خواهد بود. این را به وضوح در دیدار جمعه شب یووه برابر پالرمو دیدیم. به این ترتیب مانژوكیچ می‌تواند امیدوار باشد كم‌كم جایی در تركیب اصلی تیم پیدا كند. ماریو برای بازی چهارشنبه شب در ورزشگاه دراگائو در دسترس خواهد بود و آلگری هم تأكید كرده او در حال تحمیل كردن خودش به تركیب اصلی تیم است. می‌توانیم بازی برابر پورتو را یك آزمون بزرگ برای مانژوكیچ درگیر و فیزیكی تلقی كنیم.

 پورتو‌؛ دردسر بزرگ

شاید پورتوی پرتغال را نتوان تیمی هم‌سطح بایرن‌مونیخ و رئال‌مادرید دانست كه یوونتوس در فصول اخیر لیگ قهرمانان برابر آنها مبارزه كرده اما حریف كوچكی هم نخواهد بود. تیمی كه جذاب بازی می‌كند و با هدایت «نونو اسپریتو سانتو» برای هر لحظه بازی‌هایش برنامه دارد. آنها در بهترین روزهای لسترسیتی در لیگ قهرمانان این حریف را با 5 گل در هم كوبیدند تا با روحیه خوب به ادامه رقابت‌ها گام بگذارند. نباید این نكته را فراموش كنیم كه پورتو موفق شده اخیراً بایرن‌مونیخ و چلسی را در ورزشگاه دراگائو شكست بدهد. شاگردان اسپریتو فصل را خوب شروع نكردند اما به مرور پیشرفت كردند. آبی‌و‌سفیدهای پرتغالی با 6 برد متوالی به جنگ یووه می‌آیند و بدون شك رقیب سرسختی خواهند بود.

 نگرانی‌های آلگری

در سیستم 1-3-2-4 آلگری، یووه دو هافبك مركزی دارد. احتمالاً این دو نفر در بازی چهارشنبه شب سامی خدیرا و میرالم پیانیچ خواهند بود. البته حضور پیانیچ در میانه میدان این نگرانی را ایجاد خواهد كرد كه او توانایی‌اش را دورتر از دروازه از دست بدهد. در دیدارهای اخیر كلودیو ماركیزیو زوجِ خدیرا بوده و شاید این گزینه انتخاب دوباره آلگری باشد. با این وجود اگر آلگری در میانه میدان می‌خواهد تیمش خلاق‌تر باشد حتماً استفاده از پیانیچ را در دستور كار قرار خواهد داد. پورتو این فصل در لیگ پرتغال فقط 11 گل دریافت كرده و میانگین گل خورده این تیم 5/0 بوده. در لیگ قهرمانان هم به همین ترتیب در 6 بازی 3 گل دریافت كرده‌اند. باز كردن خط دفاعی این تیم كار ساده‌ای نخواهد بود.

 سیستم یووه تغییر می‌كند؟

آلگری نشان داده كه قابلیت تغییر سیستم را دارد. تجربه فصل 2015-2014 نشان داده تیم او می‌تواند با روش 2-5-3 هم خوب بازی كند. این بستگی به بازی حریف خواهد داشت. حتی با توجه به اینكه یووه سه مهاجم خوب دارد شاید سیستم 3-4-3 هم زمانی كه به گل احتیاج دارند چاره كار باشد. آنچه مسلم است رقابت‌های لیگ قهرمانان مثل سری A نیست و آلگری برای موفقیت در این جام باید تیزهوش‌تر باشد تا طلسم ناكامی تیمش در این رقابت‌ها شكسته شود.

 

     
آی اسپورت
2017-02-22 18:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر