فهرست
تماشاگرنمای واقعی شمایی آقای مدیر
تماشاگرنمای واقعی شمایی آقای مدیر

تماشاگرنمای واقعی شمایی آقای مدیر

آی اسپورت - سوت بازی که زده شد، اتفاقات هفته قبل تبریز را دیدید؟ خشونت محض برای باوری که به غلط برای گروهی از پرشورترین و دوست‌داشتنی‌ترین‌های فوتبال ایران ساخته شده است. تراکتورسازی در خانه به پیکان می‌بازد. گل بد می‌خورد و توان برگرداندن بازی را ندارد، طرفدار خشمگین که فکر می‌کند بازیکنان کم‌فروشی کردند خود را به کاپیتان تیم می‌رساند و توی گوش مسعود می‌زند تا اشکان دژاگه ناچار به دفاع از هم تیمی و کاپیتان تیم و کاپیتان تیم ملی شود. چرا مسعود را می‌زنند؟ چون پستی در حمایت از محسن فروزان و دیگر هم تیمی‌هایش در برابر اتهام تبانی نوشته است. بعد از این دعوا حالا همه در فوتبال ایران کاسه چه کنم در دست گرفته‌اند؛ هم در تبریز و هم فدراسیون فوتبال. حالا احتمالا دو طرف دنبال راهکاری می‌افتند. راهکار ساده کمیته انضباطی محروم کردن تماشاگران است.

راهکار نهادهای نظارتی هم برگزاری بازی تحت تدابیر سخت امنیتی، کنترل جمعیت و احتمالا مسابقه‌ای که دو تیم و بازیکنانش توی زمین حق هیچ خلاقیتی ندارند، یکی در نیمه زمین تیم خودش بازی کند و توپ که دست تیم حریف افتاد همین کار تکرار شود. یعنی چنان هزینه جنجال احتمالی برای تیم‌ها و بازیکنان بالا می‌رود که بازیکنی جرات ندارد کاری غیر از این بکند.

اگر بازی بی‌تماشاگر برگزار شود، گمانه‌ای که بر اساس آن این خشونت‌ها رخ داده تشدید می‌شود. اگر بازی با تماشاگر باشد هم احتمالا مسابقه‌ای بی‌روح برگزار می‌شود که می‌تواند مسابقات فصل را تحت‌الشعاع قرار دهد.

نگاهی به آخرین پست اینستاگرامی مسعود شجاعی نشان می‌دهد بیش از ۲۳هزار کامنت برای او گذاشته شده است. کامنت‌هایی که همگی نشان از دلجویی دارند. رئیس هیات مدیره تراکتورسازی هم ناچار به ابراز شرمندگی شده است. چرا این اتفاق می‌افتد؟ این ریشه در نگاهی غلط دارد که باوری نادرست را برای هواداران دوست‌داشتنی تراکتورسازی ایجاد کرده است. آنها که زیباترین شعارهای‌شان حالا بدل به شعارهای اعتراض شده است.

این دقیقا حاصل تصمیمات غلط، پیش‌بینی‌های اشتباه و سیاست‌های ناصحیح است. تراکتورسازی یک نماد است برای مردم تبریز.نمادی دوست‌داشتنی که عامل اتحاد است. ترس از بهره‌برداری سیاسی اما سبب شد مدیران تیم، ناخواسته دست به دامن رفتارهایی شوند که فقط یک سوظن را تقویت می‌کند. اینکه دست‌هایی نمی‌گذارد تراکتورسازی قهرمان شود.

بی‌تردید در ده سال گذشته هزینه‌های انجام گرفته در فوتبال تبریز کمتر از پولی که در تهران یا حتی یکی از تیم‌های اصفهانی شده نبوده است. چقدر این مدیران پول دور ریخته‌اند به اسم بستن تیم مدعی قهرمانی؟چقدر مربی آوردند و بردند؟ چه اتفاقی برای فوتبال تبریز، قطب بزرگ تولید فوتبال ایران اما رخ داده؟ با عرض شرمندگی هیچ چیز. همین چند هفته قبل بود که مجتبی جباری که خودش اصالتی آذربایجانی دارد با دلخوری گفت باورش نمی‌شده که در میان استعدادیابی‌شان برای برنامه ستاره ساز، استان آذربایجان از همه عقب‌تر بوده است.

کلی پول سوخته و کلی بر دلخوری هواداران این تیم افزوده شده است. یک‌سال قهرمانی که در مشت داشتند به این دلیل از دست دادند که کاپیتان‌شان از سر شوخ‌طبعی حرف و قانون را رعایت نکرد و بچگانه اخراج شد. باری دیگر در کورس قهرمانی گلرشان سه گل بد می‌خورد و مالک تیم او را متهم به شرط‌بندی می‌کند. تماشاگر وقتی واکنش‌ها را می بیند، چه آن بار که ارتباط‌شان را با همه جا قطع کردند و دروغ شنیدند تا این بار که عملا می‌گویند بازیکن‌شان نتیجه فروخته، چه باوری برایش ساخته می‌شود؟

گناه هوادار چیست که هر بار امیدش ناامید می‌شود و می‌شنود که جایی توطئه شده؟یکی می‌خواهد برای رسیدگی به رفتارش هزینه‌تراشی کند پس در سایه تراکتورسازی اینگونه احساسی قومیت‌گرایی را ترویج می‌کند و دم از بی‌قانونی می‌زند درحالی که خودش هم به همین بی‌قانونی متهم است.

بعد در  آتش این اختلاف و شایعه دست‌های پشت پرده می‌دمد و کار را به جایی می‌رساند که خشونت اوج بگیرد و بعد وقتی طرفدار دست به خشونت می‌زند، لقب تماشاگر نما می‌گیرد. راستش تماشاگرنمای واقعی همه آن مدیران کم کفایتی هستند که این جو مسموم را ساختند.

۳۱ ۱۰  
آی اسپورت
2019-04-21 15:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
سلام
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۵۴
و خبرنگارانی که رنگی و نژادی قلم زدند و میزنن
سامان
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۱۴
اینا میگن پرسپولیس و استقلال تو تبریز هوادار ندارن وقتی که یه گندی میزنن میگن ما نبودیم اونا بودن اونی که زد تو گوش شجاعی پرسپولیسی بود اون هزاران نفر هم کلی کلی ادم رو خونین کردن پرسپولیسی بودن بالاخره پرسپولیس اونجا هوادار داره یا نه هنوز یادمون نرفته به خاطر اخراج کرار نصف صندلی های یادگار رو شکستن
تراکتوری های حقیر که تو زمین فوتبال چیزی ازتون بر نمیاد فقط تخصص دارید بیرون زمین تهمت بزنید و حاشیه درست کنید و دروغ بگید پیشنهاد میکنم تیمداری رو رها کنید با پول زنوزی یه روزنامه زرد بزرگ بزنید صبح تا شب از این تخصص هاتون استفاده کنید فوتبال بازی کردن مردانگی میخواد که شما ندارید فقط فقط لب و دهن هستید که زباله ازش میاد بیرون روزنامه نگاری خیلی به دردتون میخوره
تراکتوری
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۲۰
اتفاقا تراکتور تو رده سنی نوجوانان جوانان امید تو لیگ کشورمون تیم داره اونی که تیم نداره لنگه در بحث دوم هم کی گفته با هزینه جام میاری اول باید فدراسیون فوتبال اوکی بده تا تراکتور قهرمان بشه
مکتب فوتوشاپ حسرت کشیده ها
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۲۵
طبق منطق سوراختوری ها در عکس بالا چند عدد پرسپولیسی رو مشاهده میکنید خخخخ سوزش تا کجا اخه مگه میشه مگه داریم
خوزستانی
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۶:۴۶
این زنوزی تودوزی یک تماشاگرنما نیست
یه تجزیه طلب ترسوست که با رانت و حمایت برخی نهادها قصد برهم زدن امنیت کشور را دارد
فقط پشت کامپیوتر و گوشی و تو استادیوم حرفهای مفت تلاوت میکنند
حمید
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۸:۴۳
بابا تو برو سیل بندت را بساز چیکار به از ما بهترون داری؟
۷
امین
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۲:۲۲
با سیلتون خوش باشید ملخ خور
۱
حسین
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۲۱
اگر دو بازی پشت سرهم با اطمینان میگم قضاوت به عمد فغانی هم بازی با سپاهان و هم بازی نفت که در دوقدمی صحنه بود و ندید سناریو سازی نبود پس چی بود؟ فقط اخراج آندو نبود پنالتی و اخراج در حالی که بازی سه دو به نفع تراکتور بود نگرفت اونم در دوقدمی فغانی. استاد وقتی یکی از نفرات هیئت رئیسه فدراسیون میگه بابا چه اشکالی داره اجازه بدید تراکتورهم قهرمان بشه من مطمئنم اتفاقی نمیفته یعنی چه. خودتونو خوب به نفهمی زدین. مگه میشه ده سال مداوم داوری ها در مقاطع حساس فصل بر علیه تراکتور باشه اونم اتفاقی و خبرنگاران پاچه خوار رنگی هم بیان اظهار فضل کنن. انشاا... همین اتفاقات توی آسیا برای تیم ملی و تیم های پیروزی و استقلال به صورت مستمر بیفته. اتفاقات آزادی توی سالهای اخیر آبروی یه مملکتو برده ولی همه خبرنگارا خفه خون گرفتن. از کشته شدن ۵ نفر گرفته تا انواع شعارهای نژاد پرستانه ..که همه کور و کر هستن اونجا. بله اولین چیزی که باهاش باید مبارزه بشه پانفارسی هست که خودشونو اینجوری محق میدونن ولی دیگه یه یه اب خوش از گلوی شما پایین نخواهد رفت
۸
Saeed
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۴۰
دیگه از فلان جای ننتون هم دنبال مطلب علیه تراکتوری یعنی شما دلسوز تراکتوری شما داری از تو میسوزی که یکی تیم داری میکنه که به خبر ناهار جماعت ومجریای دلال و داوران شرط بند بی همه چیز مثل فغانی باج نمیده
۴
Majid
يكشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۷:۴۶
با این وضع این تیم به جایی نمیرسه :|
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر