فهرست
رقیب خطرناک؛ ۵۰روز اردو و ۹بازی در ۳ماه
رقیب خطرناک؛ ۵۰روز اردو و ۹بازی در ۳ماه

رقیب خطرناک؛ ۵۰روز اردو و ۹بازی در ۳ماه

آی‌اسپورت- تیم ملی فوتبال ایران در دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه با سخت ترین قرعه ممکن مواجه شد. تیم‌های اسپانیا و پرتغال جزو قدرت‌های جهان محسوب می شوند و مراکش هم در اوج آمادگی به سر می برد و اخیرا قهرمان آفریقا شده است. بعد از این قرعه تمام برنامه‌ریزی‌ها بهم ریخت. در حالی که هواداران و مسئولان تیم ملی هم انتظار داشتند ایران با قرعه نسبتا آسان‌تری مواجه شود و بتواند با کسب امتیازات لازم به دور بعد صعود کند، شرایط طور دیگری رقم خورد.

حتی سرمربی تیم ملی هم دوست داشت ایران با قرعه آسان تری مواجه شود و تیم ملی برای نخستین بار به دور صعود کند اما این قرعه دشوار هنوز خواسته او و هواداران برای صعود به دور بعد از بین نبرده است. کی‌روش برای موفقیت تیم ملی یک برنامه ویژه را در نظر گرفته که اجرای آن هم با کم و کاستی های زیادی مواجه است و وقت و بی وقت مورد انتقاد قرار می گیرد.

شاید کمتر کسی به مراکش فکر کرده باشد و تمرکز هواداران و کارشناسان روی دو دیدار با اسپانیا و پرتغال است اما کادرفنی تیم ملی نظری غیر از این دارند. شاید همه مردم از قدرت پرتغال و اسپانیا خبر دار باشند و بدانند ایران با چه تیم هایی رو به رو می شود اما کمتر کسی از مراکش شناخت دارد و می دانند که این تیم برای صعود به دور بعد از چه پتانسیل بزرگی بهره مند است. درست است که مراکش سال‌ها به جام جهانی صعود نکرده بود اما وضعیت فعلی این تیم نشان از یک تیم آماده دارد. نگاهی به عملکرد فوتبال مراکش در این سال‌ها نشان می‌دهد کادرفنی تیم ملی به خوبی متوجه اهمیت دیدار با این تیم شده چرا که ناکامی برابر این تیم آماده، تمام رویاهای کادرفنی و بازیکنان و حتی هواداران را به باد می‌دهد. برای درک درست از وضعیت مراکش نگاهی به عملکرد فوتبال این کشور خواهیم داشت.

 لژیونرهای درجه یک در پنج لیگ معتبر دنیا

مراکش به طور عمده از بازیکنان لژیونر تشکیل شده که برجسته ترین بازیکن این تیم در یوونتوس بازی می کند و جزو بهترین مدافعان حال حاضر جهان است. رئال مادرید، شالکه، آژاکس، ساوثهمپتون، لیل، گالاتاسری، فنرباغچه، فاینورد، ختافه، لگانس و خیرونا تیم هایی هستند که از بازیکنان مراکشی بهره می‌برند اما تیم ملی ایران در حال حاضر بازیکنی که در پنج لیگ برتر اروپا بازی کند، ندارد.

 قهرمانی آفریقا با بازیکنان داخلی

قدرت و کیفیت بالای مراکش مربوط به بازیکنان لژیونر نمی‌شود بلکه این کشور از نظر فوتبالی دارای استعداد خوبی است؛ به طوریکه بازیکنان شاغل در فوتبال باشگاهی این کشور توانستند در جام ملت های آفریقا دست به کار بزرگی بزنند و قهرمان آفریقا شوند. هروی رنارد با ترکیب بازیکنان داخلی خود راهی جام ملت‌های آفریقا شد و توانست تیم ملی این کشور را به مقام قهرمانی برساند. نکته جالب احتمال غیبت این بازیکنان در جام جهانی چرا که بازیکنان لژیونر این کشور از تجربه و توانمندی به مراتب بالاتری برخوردار هستند. حتی در تیم‌های عربی حوزه خلیج فارس که در لیگ قهرمانان آسیا با تیم‌های ایرانی هم گروه شدند هم تعداد زیادی بازیکن مراکشی وجود دارد که با وجود کیفیت خوب به تیم ملی این کشور دعوت نمی شوند.

قدرت نمایی در انتخابی جام جهانی

پس از پیروزی برابر گینه استوایی در مرحله دوم انتخابی جام جهانی در آفریقا، در مرحله سوم با ساخل عاج، مالی و گینه هم گروه شد اما با سه برد و سه مساوی و بدون گل خورده به عنوان صدرنشین راهی جام جهانی شد تا از نظر استحکام خط دفاعی با حضور بازیکنانی مانند مهدی بن عطیه، دست کمی از ایران نداشته باشد. حتی دروازه بان تیم ملی این کشور هم در اسپانیا بازی می کند و چندی قبل در تیم خیرونا موفق به شکست رئال مادرید شد.

 اردوی بلند مدت و بازی‌های تدارکاتی

با وجود حضور بازیکنان لژیونر خوب و با کیفیت، در تیم ملی این کشور هم توجه ویژه ای به بازیکنان داخلی می شود. هروی رنارد در سه ماه اخیر، بازیکنان داخلی در ۵۰ روز اردو و ۹ بازی زیر نظر گرفت و با آنها به قهرمانی آفریقا رسید اما در مدت زمان مشابه تیم ملی ایران فقط توانسته بعد از هر هفته از لیگ برتر بازیکنان را به مدت یک روز در اختیار داشته باشد که همین اتفاق هم با حرف و حدیث های زیادی همراه است.

 دست کم گرفتن مراکش می‌تواند تجربیات تلخ گذشته مانند مساوی برابر آنگولا در جام جهانی ۲۰۰۶ را به بار بیاورد. از سوی دیگر همانقدر که از تیم ملی انتظار صعود به دور دوم جام جهانی می‌رود، باید به خواسته‌های سرمربی تیم ملی برای برگزاری بازی و اردو اهمیت داد تا اگر تیم ملی شانس کمتر خود نسبت به پرتغال و اسپانیا برای صعود به دور بعد جام جهانی هم استفاده کند و با رقم زدن یک شگفتی بزرگ به جمع ۱۶ تیم برتر جهان بپیوندد.

۶ ۴  
آی اسپورت
2018-02-12 03:19:00
نظر دهید

۴ نظر
تیم ملی من پرسپولیسه
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، ۰۴:۵۰
که چی؟ مثلا میخوایی رفتار جنجالی آینده کیروش رو توجیه کنید؟! منظورت اینه که باشگاه ها با تیم دومشون در لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند؟ زهی خیال باطل، دیگه نخواهیم گذاشت دیکتاتوری کیروش و کیروشی پور ها ادامه پیدا کنه، پرسپولیس با ملی پوشانش در لیگ قهرمانان آسیا شرکت خواهد کرد و.... هیچ غلطی نخواهد کرد
اینزاگی
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۳
یکی نیست به این جیره خورا بگه مراکش مربی داره که 50 روزه میرن اردو . ما که مربیمون غیابیه ، سالی یک ماه میاد اون یک ماه هم سفیر بانک سامانه .
مربی مراکش بازیکنای داخلی رو میبره جام ملت ها که رقابت بین داخلی ها و خارجی ها شکل بگیره ولی اینجا تو بازی تدارکاتی هم به زور بازی گیر بازیکنای داخلی میاد
آخر سر هم در صورت گند احتمالی یه چیزی هم طلبکاره
۲
+
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۱:۱۳
کدوم ادم عاقلی مراکش رو دست کم گرفته؟ همه عالم و ادم میدونن ایران هیچ شانسی تو جام جهانی حتی مقابل مراکش هم نداره دیگه این ادا اطوارای کیروش و ریکاوری و بازی ندادن ملی پوشان تو اسیا به خاطر مسخره کردن لیگ ایران توسط کیروشه. یه لحظه فکر کنید پرسپولیس بدون ملی پوشانش مقابل السد یا استقلال بدون ملی پوشانش مقابل الهلال
مهرداد
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۱۷
از کوزه همان تراود که در اوست- شما خبرنگارای کیروش خودتون رو کشتید که اهای مردم ما سید 3 رفتیم دیگه پشمکی یه بازی رو میبریم و یه بازی هم شاید خرکی دفاع کردیم گل نخوردیم و میریم بالا-- اما خدا جای حق نیشسته -- تا یه جایی با ماست مالی و شانس میرید جلو از یه جا به بعد دیگه از این خبرا نیست- برید خدا خدا کنید یه مساوی با التماس یکیشون به ما بدن که 0 امتیازی برنگردیم خونه که تیم اول اسیا بودنتون زیر سوال نره--- در ضمن مردم همه از این قرعه کشی فوق العاده راضی هستن- ته تهش مگر تو جام جهانی به زور قرعه با 3 تا تیم درست درمون بازی کنیم وگرنه ته تهش هنر شما بازی با الجزایر 4 ام گروهش تو افریقا و تونس هست تازه اونم نمیتونید بکنید اما اگر داره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر