فهرست
انتظار عمانی‌ها از برانکو: صعود به جام جهانی!
انتظار عمانی‌ها از برانکو: صعود به جام جهانی!

انتظار عمانی‌ها از برانکو: صعود به جام جهانی!

آی اسپورت - برانکو ایوانکوویچ سرانجام مقصد خود را انتخاب کرد و دوباره به حاشیه خلیج فارس بازگشت. او که گزینه سرمربیگری تیم ملی ایران بود و حتی برخی منابع از قطعی شدن بازگشتش به تیم ملی می‌گفتند، در نهایت عمان را برای کار انتخاب کرد تا این بار نه در عرصه باشگاهی، بلکه در تورنمنت های ملی رقیب ایران باشد. پس از این که او به عنوان سرمربی تیم ملی عمان برگزیده شد، رسانه های عربی گزارش های زیادی را نوشتند اما گزارش نشریه توفا توجه بیشتری را به خود جلب کردند.

چرا برانکو سرمربی عمان شد؟

همچنین روزنامه الوطن در مصاحبه ای با احمد الفارسی دبیرکل فدراسیون فوتبال عمان، ابعاد مختلف این انتخاب را بررسی کرد. الفارسی در این مصاحبه گفت: با توجه به این که در میانه فصل با کومن قطع همکاری کردیم، گزینه های زیادی در دسترس نبود اما پس از بررسی گزینه های مختلف، برانکو ایوانکوویچ را انتخاب کردیم چون شناخت خوبی از کشورهای منطقه داشت. او تجربه زیادی دارد و همچنین مدرک پروفسوری فوتبال را هم گرفته است. علی دایی، علی کریمی، لوکا مودریچ، سیلوا، شوکر و... هم شاگردان او بوده اند.

وی افزود: او یکی از مربیان بادانشی است که در منطقه مربیگری کرده. در عربستان سرمربی الاتفاق و الاهلی بود، در ایران سرمربی پرسپولیس و تیم ملی بود، هدایت دیناموزاگرب را برعهده داشت. در هانوفر یک سال سرمربیگری کرد. وی همچنین در مسائل مالی از خود انعطاف نشان داد و ما به او اعتماد کردیم و قرارداد را بستیم.

احمد الفارسی در ادامه عنوان کرد: هدف ما در ابتدا صعود به جام ملت های آسیا و مرحله مقدماتی جام جهانی است. سپس حداقل باید تا یک چهارم نهایی جام ملت ها پیش برویم و به جام جهانی هم صعود کنیم و در جام خلیج (فارس) هم موفق شویم. قرارداد ما با برانکو فعلا دو ساله است.

انتظار عمانی ها از برانکو: صعود به جام جهانی!

تیم ملی عمان تاکنون صعود به جام جهانی را تجربه نکرده و حتی به این موفقیت نزدیک هم نبوده است. سرمربی این تیم حدود دو ماه پیش پس از ناکامی در جام خلیج (فارس) از سمت خود برکنار شد اما فدراسیون فوتبال عمان این خبر را دیرتر اعلام کرد و سپس در عملیاتی 35 روزه، برانکو ایوانکوویچ را از بین سه گزینه برگزید.

برانکو بیست و هفتمین مربی خارجی فوتبال ملی عمان از سال 1970 است. سال 1974 خفاجی مربی مصری موفقیت هایی با تیم عمان کسب کرد اما کمتر پیش آمده که این تیم مربی شرق اروپایی داشته باشد. در 12 سال اخیر مربیانی از اروپای غربی سرمربی تیم عمان بودند؛ از از کلاود لویوی فرانسوی تا له گوین، لوپز کارو، مربی فقید پیم وربیک و همچنین اروین کومان.

باوجود این که مربیان شرق اروپایی بسیار کم تعداد بوده اند اما بیشترین میزان تاثیرگذاری را در تیم ملی عمان داشته اند. میلان ماچالا در سال 2001 توانست این تیم را برای اولین بار به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی برساند. او همچنین تا سال 2007 عمان را به موفقیت هایی کم سابقه رساند.

به گزارش توفا، برانکو ایوانکوویچ 65 ساله همواره مربی موفقی در غرب آسیا بوده است. او با تیم المپیک ایران قهرمان بازی های آسیایی شد، در جام ملت ها به مدال برنز رسید، ایران را به جام جهانی 2006 رساند و همچنین با پرسپولیس 7 جام قهرمانی به دست آورد. در الوحده و الاتفاق نیز موفقیت هایی داشت. او زمانی که سرمربی ایران بود، در جام ملت ها مقابل عمان صف آرایی کرد که قرمزها در نیمه اول دو گل به ایران زدند اما شاگردان برانکو ایوانکوویچ موفق شدند بازی را به تساوی بکشند.

او در روزهای آینده به مسقط خواهد رسید و سپس باید لیگ عمان را دنبال کند تا روز 20 مارس نفرات مورد نظر خود را انتخاب کند و از فردای آن روز، اردوی تدارکاتی برای بازی با افغانستان را استارت بزند. این بازی روز 31 مارس در شهر دوشنبه تاجیکستان برگزار خواهد شد. سپس عمان دو بازی برابر بنگلادش و قطر خواهد داشت و با کسب 6 امتیاز به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی صعود خواهد کرد. نکته مهم این که باتوجه به صعود اتوماتیک قطر، تیم دوم این گروه به صورت مستقیم به مرحله نهایی خواهد رسید.

 

ورزش سه

۱ ۱  
آی اسپورت
2020-01-21 17:15:00
نظر دهید

۱ نظر
فرهاد
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸، ۲۱:۴۰
خخخخخخ گول خوردید پرفسور قلابی است اگر می خواستید نتیجه بگیرید باید وزیر را می بردید نه برانکو را .
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر