فهرست
سد محکم مهدی در برابر وسوسه‌ها
سد محکم مهدی در برابر وسوسه‌ها

سد محکم مهدی در برابر وسوسه‌ها

آی‌اسپورت- سخت است که عضو باشگاه صدتایی‌های تیم ملی باشی، یکی از مهم‌ترین گل‌های تاریخ فوتبال ایران را زده باشی، بیش از یک دهه در بوندس‌لیگا سابقه داشته باشی، در لیگ قهرمانان اروپا گل زده باشی، یکی از محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران باشی و به جای سهم‌خواهی از فوتبال، به سراغ تیم‌های پایه و تأسیس آکادمی بروی. 

خیلی‌ها در فوتبال ایران هستند که کارنامه دوران فوتبال‌شان، حتی به رزومه مهدی مهدوی‌کیا نزدیک هم نیست اما از ادعای سرمربیگری استقلال و پرسپولیس و تیم ملی یک قدم عقب‌نشینی نمی‌کنند. مهدی اما بعد از ۱۵ سال بازی در سطح اول فوتبال، مسیر دیگری را انتخاب کرد. مسیری که شاید جذابیت زیادی برای رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نداشته باشد و یا نکته‌ای برای تیتر شدن نداشته باشد اما مهدوی‌کیا آگاهانه در آن پیش رفت. او ترجیح داد به جای اینکه «یکی مثل بقیه» شود به حرف‌هایی که به آن باور داشت، عمل کند. مهدی یکی از معدود بازیکنانی بود که فوتبالش را از رده‌های سنی پایین شروع کرده بود و می‌خواست همان فضایی که به صورت اتفاقی برای خودش ایجاد شده بود را برای کودکان بیشتری فراهم کند. 

مهدوی‌کیا در فضای پرتنش فوتبال ایران، آگاهانه از کری‌خوانی‌های اینستاگرامی فاصله گرفت و تلاش کرد همان مرد خوشنامی باشد که در زمان فوتبالش می‌شناختیم. همانی که حتی خداحافظی مظلومانه‌اش در فینال جام حذفی هم باعث نشد وارد حاشیه‌های مرسوم و اغلب مبتذل فوتبال شود. او آنقدر در دوران فوتبالش از افتخار سیراب شده بود که نخواهد خودش را با این حربه‌های بی‌مایه مطرح کند. 

بعضی پیشنهادها وسوسه‌انگیز است؛ مثل سرمربیگری تیم ملی امید. طبعاً چنین پیشنهادی برای هر مربی جوانی، یک هدیه محسوب می‌شود اما مهدوی‌کیا از وسوسه مربیگری در تیم ملی امید هم گذشت و به راهی که به آن باور داشت، ادامه داد. این یک موقعیت ویژه در فوتبال ایران است که باید به آن احترام گذاشت. یک لحظه خودمان را جای مهدوی‌کیا بگذاریم، چند نفر از ما حاضریم با آن سابقه درخشان در فوتبال، به جای نیمکت‌های لیگ برتری که هم توجه بیشتری به خود جلب می‌کند و هم به لحاظ مالی وضعیت بهتری دارد را رها کنیم و سراغ تأسیس آکادمی برویم؟ 

پنج سال از تأسیس «آکادمی کیا» گذشته و حالا یکی از چالش‌های پیش روی مهدوی‌کیا این است که محصولات آکادمی‌اش به تدریج به بدنه فوتبال ایران تزریق شوند. بازیکنانی که در سن نونهالی جذب شده‌اند، امروز در آستانه رسیدن به رده سنی جوانان هستند و وقتش شده که یکی یکی در سطح بالاتری فوتبال بازی کنند. آنها باید اثبات کنند مهدوی‌کیا در این سال‌ها، در زمین بایر دانه نکاشته.

 
۲۵    
آی اسپورت
2019-11-05 07:35:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر