فهرست
امپراطور ایرانی در مک‌لارن
امپراطور ایرانی در مک‌لارن

امپراطور ایرانی در مک‌لارن

آی اسپورت - مایکل لطیفی، کارآفرین ایرانی-کانادایی که پسرش نیکولاس در حال حاضر به عنوان راننده ذخیره در تیم «Force India» در مسابقات فرمول ۲ مشغول فعالیت است، موفق شد با پرداخت ۲۰۴ میلیون پوند، چیزی در حدود ۱۰ درصد از سهام گروه مک‌لارن را خریداری کند. نکته مهم اینجاست که این سرمایه‌گذاری هم شامل تیم مسابقه‌ای فرمول یک مک‌لارن می‌شود و هم خودروسازی‌اش و به این ترتیب، لطیفی به سومین سهامدار بزرگ مک‌لارن تبدیل شد. دیگر سهامداران بزرگتر مک‌لارن، هلدینگ بحرینی «Mumtalakat» با ۵۶ درصد سهام و گروه «TAG» به مالکیت «منصور اوجیه» با ۱۴ درصد سهام هستند. «شیخ محمد بن‌عیسی آل‌خلیفه»، رئیس اجرایی مک‌لارن درباره سرمایه‌گذاری کلان لطیفی در این کمپانی گفته است :«تزریق این مقدار سرمایه، برگ برنده‌ای برای استراتژی آینده ماست و ما خوشحال هستیم که مایکل لطیفی به خانواده مک‌لارن پیوسته است.»

 

1
1

لطیفی نیز در همین رابطه در اظهار نظری جالب عنوان کرد: «مک‌لارن از دیرباز یکی از برندهای مورد علاقه من بوده و به همین دلیل تصمیم گرفتم با سرمایه‌گذاری در این کمپانی، تجارت خود را توسعه دهم. مک‌لارن یک کمپانی منحصر بفرد در زمینه خودروسازی، تکنولوژی و رقابت‌های فرمول یک است و افق‌های بسیار درخشانی را پیش روی خود می‌بیند. تمامی این موارد باعث شد که به سرمایه‌گذاری در این کمپانی بزرگی اقدام کنم و باید اعتراف کنم که این تجارت، تجارتی توام با علاقه شدید قلبی است.»

لطیفی کیست؟

داستان زندگی مایکل لطیفی شباهت بسیار زیادی به اکثر مهاجرین ایرانی دارد. خانواده لطیفی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، کشور را به مقصد کانادا ترک کردند و این در حالی بود که مایکل، نوجوانی پر شر و شور بود و تمایلی برای خروج از وطن و ترک دوستان‌اش نداشت. با این وجود، جبر زمانه موجب شد او بر خلاف میل باطنی‌اش، به همراه خانواده راهی دیار غربت شود.

وضعیت مالی خانواده لطیفی به هیچ عنوان خوب نبود و از این رو مایکل مجبور شد در همان ماه‌های نخست حضور در کانادا روی پای خود بیاستد و به همین منظور در یکی از شعب رستوران‌های زنجیره‌ای «مک‌دونالدز» مشغول به کار شد. خودش می‌گوید حقوق دریافتی‌اش برای هر ساعت کار در مک‌دونالدز چیزی در حدود ۵ دلار کانادا بود و او هر روز بعد از مدرسه، به مدت ۴ ساعت در رستوران کار می‌کرد.

کار و تحصیل در کنار هم طبیعتاً کاری بسیار سخت است، به ویژه اگر نوجوانی خارجی باشید در کشوری غریب، ولی مایکل از همان زمان نشان داد که انگیزه زیادی برای پیشرفت دارد. او که در قسمت بسته‌بندی مک‌دونالدز فعالیت می‌کرد، به منظور کسب درآمد بیشتر، به صورت داوطلبانه در زمان‌های استراحت‌اش، سفارشات مشتریان نزدیک به رستوران را به درب منازل‌شان می‌رساند، کاری که باعث شد درآمد مایکل با توجه به انعام‌های دریافتی‌اش از مشتریان، به رقم ۲۹۰ دلار در ماه برسد.

 

2
2

مایکل به لطف هوش سرشارش، در درس‌هایش را نیز بسیار موفق بود و توانست با قبولی در رشته مهندسی الکترونیک، ادامه تحصیل دهد. ستاره لطیفی در دانشگاه نیز به خوبی به درخشش ادامه داد و توجه اساتید برجسته دانشگاه را به خود جلب کرد و در مدتی کوتاه، مایکل علاوه بر کسب مدرک کارشناسی در رشته مهندسی الکترونیک، مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت صنعتی را نیز دریافت کرد.

سوفینا و نیدالا

حضور مایکل در رستوران مک‌دونالدز باعث شد که او اطلاعات جامع و باارزشی از صنعت غذایی به دست آورد و به همین دلیل او بعد از فراغت از تحصیل، کمپانی مواد غذایی «سوفینا» را تاسیس کرد. کمپانی‌ای که اکنون با بیش از ۵۰۰۰ کارمند، لقب سومین غول بزرگ مود غذایی کشور کانادا را به خود اختصاص داده است.

پیشرفت روزافزون کمپانی «سوفینافود»، باعث شد روزبه‌روز بر ثروت مایکل افزوده شود، ثروتی که مقدمات تاسیس کمپانی «Nidala Limited» را فراهم ساخت. در واقع لطیفی اکنون از طریق این کمپانی سهام مک‌لارن را خریداری کرده است.

مشکلات با پاملا اندرسون

همانند هر تجارت دیگری، مایکل نیز در دوران حرفه‌ای کاری‌اش، با مشکلات ریز و درشتی دست به گریبان شده که از کمپین و نامه جنجالی «پاملا اندرسون»، یکی از مدل‌های معروف نشریه «PlayBoy» به لطیفی، می‌توان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مشکلات این تاجر ایرانی-کانادایی نام برد.

ماجرا از این قرار بود که یک برنامه تلویزیونی، با قرار دادن دوربین‌های مخفی در کشتارگاه صنعتی «سوفینافود»، تصاویری از نحوه ذبح سریع مرغ و بوقلمون در این کمپانی را به تصویر کشید. بعد از پخش این تصاویر، اندرسون در اعتراض به روش‌های نگهداری و کشتار مرغ و بوقلمون توسط «سوفینافود»، نامه‌ای بلندبالا به لطیفی نوشت و از او خواست برای دفاع از حقوق حیوانات و مبارزه با حیوان‌آزاری، در روند کشتار حیوانات توسط کمپانی‌اش (سوفینافود) بازنگری کند.

 

3
3

این درخواست البته نه تنها مورد پذیرش لطیفی قرار نگرفت بلکه از برنامه تلویزیونی به دلیل ضبط تصاویر مخفی شکایت کرد. این اقدام باعث شد که اندرسون توسط موسسه خیریه‌اش، کمپینی علیه «سوفینافود» به راه بیاندازد. سرانجام بعد از ۲ ماه جنگ رسانه‌ای، مایکل تسلیم شد و دست به تغییرات اساسی در کمپانی‌اش زد.

در پایان بد نیست بدانید که این تاجر موفق، در دوران نوجوانی، پوسترهای متعددی از ماشین‌های مسابقه‌ای «فِراری» را روی دیوار اتاقش نصب کرده بود. سرعت و مسابقات فرمول یک، عشق دوران نوجوانی لطیفی بوده و او اکنون با سرمایه‌گذاری در مک‌لارن، به نوعی به عشق دوران نوجوانی‌اش دست پیدا کرده است.

 

فرهنگستان فوتبال

۱۳ ۱  
آی اسپورت
2018-05-24 13:10:00
نظر دهید

۱ نظر
farhad
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۵۱
دوست عزیز ممنون از مطلب متفاوتتون. اما باید این موضوع رو بگم که Iranian Dream چنان غلو آمیز و غیر قابل باور شده که هزاران هزاررحمت به American Dream. راستشو بخوای دیگه این جوونای 13 ساله هم داستانهای بستنی فروشی حاجی میهن رویه گاریو باور نمیکنن یا مسافرکشی بعد از کار مایکل لطیفی و باربری حاجی انصاری و تو جوب دوش گرفتن حاج آقا هاشمی نژاد !!!
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر