فهرست
سقوط به سبک بلاگوتمان
سقوط به سبک بلاگوتمان

سقوط به سبک بلاگوتمان

آی اسپورت – «چیزی را تغییر نمی‌دهم.» کلیدی‌ترین نکته برای حل کردن معمای افت رئال. زیدان با تفکرات نوینی که حاصل آزمون و خطا کردن درتیم رزرو رئال بود هدایت تیم اصلی رئال را برعهده گرفت. او از ۱۷۳ امتیاز ممکن موفق به کسب ۱۴۳ امتیاز شد بیشتر از سیمئونه و انریکه. خبری از حرکات سردرگم هافبک‌ها در زمان بنیتس نبود٬ زیزو درک کرده بود که اگر هافبک‌هایی چون تونی کروس و مودریچ به دروازه نزدیک نباشند مثل ماهی بیرون از آب به نفس زدن خواهند افتاد٬ پس آن‌ها اجازه چنین آزادی را یافتند. کاسیمیرو راه بزرگ شدن را از پورتو به مادرید آورد. ماموریت او زیر سایه حرکت کردن کنار دو هافبک بود. چنین وظیفه‌ای را پیش‌تر مارکیزیو در دوران اوجش به خوبی اجرا می‌کرد و کاسیمیرو نه به آن اندازه اما نمایشش قابل دفاع بود.

با هرچه بیشتر تغذیه شدن خط مهاجمان بیل، بنزما و رونالدو ۱۹ بار دروازه حریفان را باز کردند. سهم رونالدو ۱۳ گل بود. تیم زیزو در ۲۲ بازی موفق شده بود ۵۵ بار گلزنی کند. به طور واضح تاکتیک زیزو جوابگوی تیم بود. نیازی به مسکن برای درمان موقت نبود چون زیزو تیم را کامل جراحی کرده بود! با اطمینان از موفقیت تاکتیک و فلسفه زیدان کمترین تغییر را در فصل سوم اعمال کرد٬ وقتی خبرنگار پرسید چه چیز تغییر می‌کند؟ زیدان جمله نوادا به معنی هیچ چیز را به زبان آورد.

تاکتیک پادزهرش را پیدا کرده بود. چنان که آتلتیکو بیلبائو، جیرونا، لوانته و والنسیا موفق شدند از رئال امتیاز کسب کنند. معضل بعدی تیم میانگین سنی بود٬ براساس آمار football-observatory تیم زیزو در جایگاه ۶۹ بین ۱۰۰ تیم برتر اروپا قرار گرفت. آماری وحشتناک برای تیمی که همیشه خودش را یک پای آینده می‌داند. فروختن یورنته و ماریانو دیاز انتقادات مبنی بر پیر شدن رئال را بالا برد که زیزو ناچارا تئو هرناندز، اشرف حکیمی و دانی سبایوس را به تیم اصلی آورد. هیچ کدام در هسته اصلی تیم جای ندارند و عملا جوان سازی آرام تیم حرکت لاکپشتی وار به خود گرفت.

سومین فصل

گفتن جمله از زبان بلاگوتمان هرچند تکراری است اما ارزش چندین بار شنیدن را دارد: «فصل سوم مرگبارترین فصل یک مربی خواهد بود. قبل از طوفان مهاجرت کنید!» خود او به خانه به دوش بودن شهرت دارد و همین طور فتح جام. حرفش بی منطق نیست نکته‌ای که بیش از ۴۰ سال از گفتنش می گذرد و در فوتبال کاملا مدرن شده امروزی، تازه و پرمعنی است. زیدان هم رده فصل سوم ژوزه مورینیو قرار گرفت، هر دوی آن‌ها پس از ثبت بهترین رکوردها ریسک تغییر دادن ذهنیت تیم و آوردن خونی تازه را نپذیرفتند و باتلاق ساخته شده توسط آن‌ها منجر به غرق شدن تمام افتخارات شد.

برگشتن به تعادل در ادامه لیگ عملا سخت و غیر ممکن است. لغزش‌های رئال در لیگ قهرمانان این فصل هم مرگبار بود چنان که حالا تیم‌های آماده‌ای چون من سیتی و بایرن مونیخ در صف رقابت برای قهرمانی قرار دارند و چنین لغزشی بی شک اعتبار رئال را خدشه دار می‌کند.

۱۰    
آی اسپورت
2017-12-24 12:38:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر