فهرست
حساسیت برای پرسپولیس: شعار ممنوع!
حساسیت برای پرسپولیس: شعار ممنوع!

حساسیت برای پرسپولیس: شعار ممنوع!

آی اسپورت- دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس ایران و الهلال عربستان شاید سیاسی‌ترین دیدار سال اخیر فوتبال قاره آسیا باشد. در شرایطی كه تیم‌های ملی بزرگسالان این دو كشور از زمان بروز اختلافات سیاسی دولت‌ها، هیچ‌گاه رودرروی هم قرار نگرفته بودند، حالا رقابت دو صدرنشین لیگ برتر ایران و عربستان آن‌هم در یك كشور ثالث حساسیت‌های دوچندانی پیدا كرده است. هردو تیم پرسپولیس و الهلال به لحاظ تعداد هوادار هم در كشورهای خود اولین هستند و شاید به همین دلیل باشد كه باشگاه الهلال برای ورود تماشاگرانش به استادیوم مسقط عمان نزدیك به 13هزار بلیت را با قیمت چندبرابر خریداری كرده و همه اینها یعنی احتمالا باید شاهد حاشیه‌هایی هم بین هواداران دو تیم باشیم.

اما نكته جالب اینكه حساسیت‌های غیرفوتبالی این مسابقه از دید كنفدراسیون فوتبال آسیا هم دور نمانده و AFC در نظر دارد تا دخالت سیاست در رقابت امروز را تا حدممكن به صفر برساند. روز گذشته، در حاشیه نشست هماهنگی مسئولان دو تیم پرسپولیس و الهلال، نماینده كنفدراسیون آسیا نامه مسئولان این مجموعه برای درنظر گرفتن حساسیت‌های سیاسی را به سرپرستان دو تیم تحویل داد. نامه‌ای كه ظاهرا رسانه‌ای نشد اما حاوی نكات جالبی است.

    شعار سیاسی هواداران ممنوع

بر اساس تعهدی كه مسئولان هردو تیم بایستی نسبت به رعایت آن برنامه‌ریزی كنند، هواداران ایرانی و عربستانی حاضر در ورزشگاه به هیچ‌وجه نباید از شعار سیاسی بر علیه دولت‌ها استفاده كنند. مدیریت این موضوع با باشگاه‌ها و لیدرهای رسمی باشگاه است و در صورت بروز هرگونه مشكل، جریمه‌های سنگینی در انتظار هواداران تیم متخلف است.

    شادی پس از گل سیاسی ممنوع

بازیكنان دو تیم بعد از گلزنی  نبایستی رفتاری انجام دهند كه بر خلاف مصالح دولت كشور مقابل باشد. همچنین رفتار خارج از عرف اخلاقی هم جریمه و محرومیت خواهد داشت. چند سال قبل بازیكنان تیم ملی عربستان بعد از گلزنی در مقابل ایران حركات عجیب و غریبی  انجام دادند كه بلافاصله باعث ایجاد تنش شد. مهدی طارمی هم یك بار بعد از گلزنی در مقابل نماینده عربستان، حركاتی را انجام داد كه در نهایت منجر به جریمه و محرومیت شده بود.

    شعارنویسی روی لباس ممنوع

سرپرستان دو تیم موظف شدند در هنگام خروج بازیكنان از رختكن، وضعیت پوشش بازیكنان را بررسی و تایید كنند. هیچ بازیكنی اجازه درج شعار سیاسی یا خلاف عرف كشور مقابل را روی پیراهن خود ندارد و در صورت مشاهده این موضوع، جریمه و محرومیت درنظر گرفته  خواهد شد.

حساسیت AFC روی خوش‌وبش بازیكنان

حساسیت‌های بازی پرسپولیس و الهلال عربستان باعث شده تا نمایندگان كنفدراسیون فوتبال آسیا روی كوچك‌ترین حاشیه‌های این بازی هم ایده و برنامه پیاده كنند. به همین دلیل با وجود تكذیب مسئولان دوباشگاه، می‌توان مسابقه دو تیم صدرنشین لیگ ایران و عربستان را حساس‌ترین رقابت این فصل لیگ قهرمانان آسیا عنوان كرد. نماینده AFC روز گذشته اعلام كرد كه پیش از شروع بازی وقتی دو تیم کنار هم صف می‌کشند، ابتدا بازیکنان الهلال به‌عنوان میهمان باید با داوران و بازیکنان پرسپولیس دست بدهند و بعد پرسپولیسی‌ها به عنوان میزبان با داوران دست می‌دهند. این حساسیت و وسواس درباره عكس یادگاری دو تیم هم اعمال شد. یعنی برای اینکه عکاسان بتوانند عکس تیمی بگیرند، ابتدا تیم میهمان در محل مقرر حضور پیدا می‌کند و بعد سرخپوشان برابر عکاسان صف خواهند کشید.

همشهری ورزشی

۲    
آی اسپورت
2017-02-21 17:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر