فهرست
پیش نمایش فرمول یک مالزی/ جدال زیر سایه آسمانخراش ها
پیش نمایش فرمول یک مالزی/ جدال زیر سایه آسمانخراش ها

پیش نمایش فرمول یک مالزی/ جدال زیر سایه آسمانخراش ها

isport.ir/  گرندپری مالزی هم مثل برادران آسیایی خود، یکی از مهمانان تازه‌وارد به تقویم فرمول یک است و با توجه به شرایط خاص آب و هوایی اش همواره یکی از جذابترین مسابقات فصل بوده و میتوان گفت برد این مسابقه اهمیتی بالا بین رانندگان مختلف دارد.

 
تاریخچه

مالزی از اوایل دهه ی شصت میلادی میزبان موتوراسپورت در سطوح مختلف از جمله، سری تاسمان، فورمولا پاسیفیک، فرمولا هولدن و فرمول دو بوده. تا قبل از جدایی سنگاپور از مالزی برخی از این مسابقات در پیست تامسون رود برگزار میشد اما بعد از استقلال سنگاپور، مسابقات متعدد موتوراسپورت در پیست شاه عالم پیگیری شد.
سرانجام در پیستی که به دستور ماهاتیر محمد ( نخست وزیر معروف مالزی) احداث شده بود (در سال ۱۹۹۹) اولین مسابقه ی گرندپری فرمول یک مالزی در این کشور برگزار شد. هرمان تیلکه ی آلمانی، پیست سپانگ را طراحی کرد و به این ترتیب مالزی هم به جمع کشور های برگزار کننده ی فرمول یک پیوست. این پیست قابلیت میزبانی از مسابقات موتوجی پی را هم دارد و از پیست های مدرن دنیای موتوراسپورت محسوب میشود. پتروناس( شرکت ملی نفت و گاز مالزی) همواره به عنوان حامی مالی این جایزه بزرگ حضور داشته. همان طور که میدانید این کمپانی یکی از اسپانسر های اصلی تیم قدرتمند مرسدس هم به شمار می آید.
 

مسابقه ی به یاد ماندنی سال ۲۰۰۳

این مسابقه یکی از به یاد ماندنی ترین مسابقات برای نسل جدید رانندگان فرمول یک بود. فرناندو آلونسو به جوانترین رهبر تاریخ فرمول یک تبدیل شد (اکنون این رکورد در دست مکس ورشتپن است) و با کسب مقام سومی با خودروی رنو به اولین سکوی خود هم رسید. کیمی رایکونن هم که همه ی حوادث مسابقه به نفع او تمام شده بود، با اختلافی ۳۹ ثانیه ای با روبنز باریکلو، مسابقه را برد و با این نتیجه، اولین پیروزی خود در فرمول یک را کسب کرد. از آن پس، مرد یخی و ماتادور، آینده ی فرمول یک خوانده شدند و توجه کارشناسان را به خود معطوف کردند.
 

حادثه ی تلخ سال ۲۰۱۱

در مسابقه ی موتوجی پی سال ۲۰۱۱ در دور دوم مسابقه، مارکو سیمونچلی موتور سوار ایتالیایی تیم هوندا تعادل خود را از دست داد. کالین ادواردز و والنتینو روسی که دقیقا پشت سر او بودند با او برخورد کردند. سیمونچلی جوان در ۲۴ سالگی از دنیا رفت و این خاطره ی تلخ برای همیشه در پیچ یازده پیست سپانگ به یادگار ماند. مسابقه هم که در دور دوم قطع شده بود، با دستور مسوولان برگزاری کنسل شد. مقامات ورزش ایتالیا، نام مارکو سیمونچلی را به عنوان نام دوم پیست میسانو انتخاب کردند تا یاد این ورزشکار جوان همیشه در ذهن علاقه مندان به موتوراسپورت زنده بماند.


مسابقه ی پارسال

مسابقه ی سال ۲۰۱۵ مالزی، یکی از سه مسابقه ای بود که تیر های نقره ای در کسب برد، ناکام ماندند. سباستین فتل که کابوس فصل ۲۰۱۴ را فراموش کرده بود، به چهارمین برد خود در این پیست رسید. آخرین برد او در برزیل سال ۲۰۱۳ رقم خورده بود. فراری هم در دومین مسابقه ی فصل به اولین برد خود رسید. بردی که از مسابقه ی اسپانیای سال ۲۰۱۳ در انتظار آن بود. لوئیس همیلتون و نیکو روزبرگ هم دوم و سوم شدند. فتل که نتوانست جلوی اشک هایش را بگیرد، در مصاحبه ای گفت:   وقتی بچه بودم برای اولین بار وارد مجتمع فراری در مارانلو شدم. واقعا مثل یک رویا بود. شوماخر را می دیدم که آن طرف فنس ها با خودروی قرمز رنگ خود دور میزند و حالا من همان خودرو را میرانم. فوق العاده است. در مسابقه ی امروز، همه چیز سر جای خودش بود. استراتژی تیم، سرعت خودرو. همه چیز عالی بود. جوانمردانه حریفان را شکست دادیم…

به نظر شما کدام راننده بهترین عملکرد را در مسابقه ی یکشنبه خواهد داشت؟

 

فرمول یک ایران

۸    
آی اسپورت
2016-09-29 17:29:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر