فهرست
دایی مثل عادل؛ به کدامین جرم؟
دایی مثل عادل؛ به کدامین جرم؟

دایی مثل عادل؛ به کدامین جرم؟

آی اسپورت - طی چند ماه گذشته شایعات زیادی در مورد ممنوع‌الكاری علی دایی وجود داشت، اما این حرف و حدیث‌ها تایید یا تكذیب نمی‌شد. یعنی اصلا معلوم نبود و نیست كه كدام نهاد باید صحت و سقم این مساله را روشن می‌كرد. خود دایی هم در این مدت ساكت بود تا اینكه سكوتش را به بهانه خبر عجیب عضویتش در هیات‌رییسه فدراسیون هاكی شكست. ساعاتی بعد از آنكه این خبر منتشر شد، دایی در صفحه شخصی‌اش مطلبی منتشر كرد كه در آن تلویحا تایید كرده بود مشكلات فرامتنی برایش به وجود آمده است. آقای گل فوتبال جهان در بخشی از مطلبش نوشته: «روزی که حرف حق زدم پیه همه چیز را به تنم مالیده بودم و می‌دانستم چه اتفاقاتی از سمت چه نهادهایی برایم خواهد افتاد، اما شرفم را به بودنم ترجیح دادم.» مردم این خبر را می‌شنوند، اما همچنان نمی‌دانند نهادهای مورد اشاره دایی كدام هستند و حرف حقی كه او به زعم خودش بابت آن محروم شده، كدام است. آنچه ما می‌بینیم فقط این است كه دایی تیم نمی‌گیرد و حتی وقتی گزینه معقول‌تری برای هدایت تیم ملی به نظر می‌رسد، فدراسیون با چشمپوشی از او تقلایش را صرف دریافت رضایتنامه امیر قلعه‌نویی از باشگاه سپاهان می‌كند. خب آیا این مسایل عجیب نیستند؟

آنچه الان برای علی دایی رخ داده، از جنس محرومیت غریبی است كه گریبان عادل فردوسی‌پور را گرفته. در اتفاقی كه سال‌ها بعد تاریخ‌نگارها با شگفتی از آن یاد خواهند كرد، فردوسی‌پور تنها چند روز پس از دریافت تندیس بهترین برنامه‌ساز سال از جشنواره خود صداوسیما از سوی این سازمان طرد و خانه‌نشین شد. در طول این یك سال هنوز كسی نفهمیده گناه عادل چه بود و چرا حتی وسط این بحران گزارشگری، تلویزیون به او اجازه گزارش مسابقات فوتبال را هم نمی‌دهد.

بحث بر سر این نیست كه دایی مربی خوبی هست یا نه؛ مساله اینجاست كه محرومیت‌های غیرشفاف به تنبیه مجازات‌های مبهم و مجهول، زیبنده یك جامعه مدرن و مدنی نیست. چهره‌های ممتازی مثل عادل و دایی، اگر مرتكب خبط و خطایی شده‌اند این مساله باید به صراحت اعلام شود، در غیر این صورت حمل بر این خواهد شد كه حذف آنها سلیقه‌ای و صرفا در اثر اعمال زور و فشار بوده است. طبیعی است كه این جمع‌بندی آخر، برای جامعه‌ای كه مدعی پاسداشت حق دانایی و آزادی‌های فردی است، سزاوار نخواهد بود.

۴۱ ۳  
آی اسپورت
2020-02-05 02:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
سیروس
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸، ۰۹:۲۲
نهادکه دایی میگویدشمانمیدانیدکیستند؟پس شماهم به رسالت خودکه هماناشفاف سازی وصداقت ودرستی است عمل نمیکنید.
۳
احمد
چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸، ۱۲:۲۰
ای بابا در این مملکت مجازات های مخفی و بدون اعلام و انتشار فراوان است خیلی نگران نباشید و الا خودتان هم بدون شفافیت تنبیه میشوی
۳
آنتی بنفش
پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸، ۰۰:۵۱
این دو تا از خایه مالان خاتمی و جیره خواران بنفشی هستند که برای اویزون شدن شرت ناموسشون تا صبح تو خیابون به عشق برجام فحشا کردند . تف به قبر ای اسپورت بزدل که جرات انتشار کامنت نداره. تو ناموس فرقه تبهکار اسهال طلب
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر