فهرست
گزارش ويژه: شماره‌های نحس پرسپوليس
گزارش ويژه: شماره‌های نحس پرسپوليس

گزارش ويژه: شماره‌های نحس پرسپوليس

آي‌اسپورت - باشگاه‌های فوتبال ایران هیچوقت علاقه چندانی به بایگانی شماره‌های تاریخی نشان نداده‌اند اما گاهی امتحان‌های شکست‌خورده متوالی آن‌ها را وادار کرده که برای مدتی یک شماره را به محاق بسپارند. بعد از بيت‎سعيد تا مدت‌ها شماره هفت در استقلال مشتری پیدا نخواهد کرد اما اين فقط استقلالي‌ها نيستند كه چيزي به نام شماره نحس دارند.  اعتبار دادن به سحر و طلسم، با روح منطق و سختکوشی در تضاد است اما همه فوتبالی‌ها، همیشه مقادیری از خرافات را با خودشان حمل می‌کنند. علاوه بر این، بر تن کردن یک شماره خاص، نوع نگاه به یک بازیکن را تغییر می‌دهد و بعضی از فوتبالیست‌ها، هرگز زندگی در فشار را یاد نگرفته‌اند.

مثل استقلال، عدد هفت به پرسپولیسی‌ها هم وفادار نبوده . این شماره نام علی پروین را برای قرمزها تداعی می‌کند اما همه فوتبالیست‌هایی که در سال‌های گذشته وارث شماره سلطان قرمزها بوده‌اند، خیلی زود به بن‌بست نزدیک شده‌اند. هفت، قربانیان زیادی در پرسپولیس گرفت. اواسط دهه شصت، «کورش لرستانی» اولین فوتبالیستی لقب گرفت که بعد از پروین به سراغ شماره هفت در پرسپولیس می‌رود. او مدتی بعد از این انتخاب جسورانه، افت کرد و از پرسپولیس جدا شد.  «محمود شافعی» در سال 1373 دومین هفت‌پوش قرمزها بعد از پروین شد اما این اتفاق فقط مربوط به یک مسابقه بود و اعتراض هوادارها، شافعی را کاملا پشیمان کرد. «عبدالله ریاحی» دیگر بازیکنی بود که نتوانست فشار این شماره را تحمل کند و در سطح اول فوتبال ایران باقی بماند. «حامد کاویانپور» و «حمید استیلی» خیلی زود از انتخاب این عدد پشیمان شدند و شماره‌های دیگری برای خودشان انتخاب کردند. آرزوی بزرک پروین، رسیدن شماره 7 به تنها پسرش بود. «محمد پروین» اما حتی به استانداردهای پدرش نزدیک هم نبود و در اوج جوانی با فوتبال خداحافظی کرد. ماجرا زمانی عجیب‌تر شد که شماره هفت در اختیار میثم سلیمانی قرار گرفت. بازیکنی که به محض دریافت این پیراهن تاریخی، مصدوم شد و حتی نتوانست در یک مسابقه نیز برای سرخپوشان به میدان برود. «حسین بادامکی» و «حمید علی عسکری» بازیکن دیگری به شمار می‌رفتند که از نحوست هفت فرار کردند و به اعداد 11 و 26 پناه بردند.

با «سروش رفیعی» به نظر می‌رسد هفت بالاخره صاحب مطلوب‌اش را پیدا کرده است. همه روایت‌های مربوط به این شماره اما موجب شده بود خانواده این بازیکن به شدت نگران پیراهن طلسم‌شده سروش باشند. رفیعی بعد از اولین بازی برای تیم برانکو، اعتراف کرد که خانواده‌اش با پوشیدن پیراهن هفت پرسپولیس مخالف بوده‌اند. سروش دوران بدی را در لباس قرمز سپری نکرد اما در پرسپولیس به کیفیت گذشته‌اش نرسید و در همین باشگاه بود که ناگهان از فهرست بازیکنان مدنظر کارلوس کی‌روش برای تیم ملی خط خورد. بعد از سروش رفیعی، هیچ بازیکنی ریسک پوشیدن شماره هفت پرسپولیس را نپذیرفت اما تنها این عدد نبود که پوشیدن‌اش به ریسک‌کردن نیاز داشت.

قرمزها در این فصل علاوه بر شماره هفت، هیچ بازیکنی را با شماره شش هم در اختیار ندارند. کمی بعد از آخرین بازی کریم باقری با لباس سرخ، «محمد نصرتی» شماره 6 پرسپولیس را در اختیار گرفت. ماندگارترین تصویر از این بازیکن برای سرخپوشان، حالا به شیث رضایی مربوط می‌شود. نصرتی بهترین بازی‌هایش را برای سرخپوشان در زمانی انجام داد که هنوز شش نمی‌پوشید. «محسن بنگر» صاحب بعدی این شماره بود. مدافعی که البته به سرعت در بین هوادارها محبوب شد اما سرانجام بعد از چند  فصل به خاطر اشتباه‌های متعددش در لیست خروجی برانکو قرار گرفت. بعد از بنگر، «آنتونی گولچ» عدد 6 را انتخاب کرد اما این بازیکن قبل از انجام اولین بازی رسمی‏، از سرخپوشان جدا شد.

سرنوشت عدد «هشت» در پرسپولیس نیز بی شباهت به6 نیست. ناصر محمدخانی، مجتبی محرمی، علی انصاریان و علی کریمی، ستاره‌های بزرگی هستند که زمانی با لباس شماره 8 برای پرسپولیس به میدان رفته‌اند اما هشت بعد از کریمی دیگر خوشبخت نشده است. «مارکو سپانوویچ» و «مهدی دغاغله» سرنوشت تلخ مشابهی در پرسپولیس داشتند. درست وقتی به نظر می‌رسید این روند با «احمد نوراللهی» تغییر خواهد کرد، این بازیکن سرباز شد و برای مدتی از باشگاه محبوب‌اش فاصله گرفت. احمد هنوز اجازه بازی در لباس قرمز در لیگ برتر را ندارد.

 

 

۳ ۲  
آی اسپورت
2017-12-17 17:10:00
نظر دهید

۲ نظر
علی زارع
يكشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶، ۱۹:۱۸
گزارش ویژه؟
عدد نحس؟
گوزن ؟ شقایق؟
۵
محمود
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۲:۰۴
اين مطالب چيه كار ميكنيد؟؟ تا اين حد خرافاتي كسب رو نديده بودم! فلان بازيكن مصدوم شد فلاني ال شد اون يكي بل شد چون ٨ و ٨ پوشيدن !
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر