فهرست
پیشگویی تنیس 2017: راجر یا رافا وداع می‌کنند؟
پیشگویی تنیس 2017: راجر یا رافا وداع می‌کنند؟

پیشگویی تنیس 2017: راجر یا رافا وداع می‌کنند؟

آی اسپورت – اسکای اسپورتس می خواهد به گوی جادوییش نگاهی بیندازد و پیش بینی کند در سال 2017 در دنیای تنیس چه رویدادهایی در انتظار ماست. اندی ماری دوست دارد در رتبه 1 باقی بماند، اما جوکوویچ احتمالا حرف هایی خواهد داشت. قدیمی هایی مانند فدرر و نادال ها به صحنه باز می گردند و امیدوارند دوباره تاثیرگذار ظاهر شوند. فدرر و نادال به ترتیب 17 و 14 گرند اسلم دارند و سال هاست به دنبال بهتر کردنِ رکورد خود هستند. و در نهایت چه کسی در 2017 پدیده خواهد شد؟ به چند اسم نگاه خواهیم کرد.

تکرار موفقیت برای ماری؟

حالا که ماری در کمپ تمرینی خود در میامی برای فصل جدید آماده می شود، بهتر از هر کس دیگری می داند جدی تری خطر در دنیای تنیس است. این مرد بریتانیایی دومین طلای المپیک خود را گرفت، ویمبلدون را برای بار دوم فتح کرد و سال فوق العاده 2016 را در رتبه 1 به پایان برد. او حالا در اوج قدرت خود به سر می برد و دلیلی ندارد تصور کنیم قرار است به زودی پایین کشیده شود. قهرمانی در اوپن استرالیا احتمالا اولین هدف جدیِ اوست. ماری در این تورنمنت 5 بار در فینال شکست خورده. در فرنچ اوپن هم می توان از او به عنوانِ مدعی اصلی یاد کرد. در 2016 هم آنجا به فینال رسید و از نوله شکست خورد. بعد هم که در ویمبلدون به دنبال دفاع از عنوان قهرمانی خواهد بود. در نهایت هم این مرد 29 ساله در نیویورک به دنبال یک قهرمانی دیگر خواهد رفت، جایی که همه چیز در 2012 از آن شروع شد.

جوکوویچ باز می گردد

شاید بوریس بکر دیگر اطراف او نباشد، اما مرد صرب به دنبال بازگشت به بهترین فرم خود خواهد بود تا شش ماه پایانی 2016 را فراموش کند. قبل از ماهِ ژوئن او کریر گرند اسلم خود را کامل کرد و توانست بالاخره در فرنچ اوپن هم قهرمان شود. احتمالا او دوباره با قدرت وارد اوپن استرالیا می شود و آن جا به دنبال رکورد شکنی خواهد بود. او می تواند برای هفتمین بار در این گرند اسلم قهرمان شود.

عصر راجر یا رافا تمام می شود؟

آیا یکی از این دو نفر در سال 2017 خداحافظی خواهد کرد؟ این دو اسطوره دنیای تنیس به ترتیب 5 و 3 سال است که دیگر گرند اسلمی نبرده اند. پس آیا می توان انتظار داشت که دوباره به این موفقیت برسند؟ فدرر اخیرا گفت که احساس می کند دوباره جوان شده و سرحال است. شکی نیست همه دوست دارند دوباره این مرد بزرگ را ببینند، کسی که آگوست امسال 36 ساله می شود. همه به نوعی دوست داریم او قبل از خداحافظی یک بار دیگر یک گرند اسلم را فتح کند.

بعد هم به نادال می رسیم، که اخیرا اعتماد به نفسش را شدیدا از دست داده و به خاطر مشکلات مچ مجبور بود فصلش را زود تر تمام کند. او اخیرا گفت: نمی دونم که آیا شانسی برای بردن گرند اسلم پونزدهم دارم یا نه، اما برمیگردم و براش میجنگم. آیا کسی حاضر است علیه نادال شرط ببندد؟

میلوس رائونیچ گرند اسلم می برد؟

شما اینجا زود تر از همه از او شنیدید. این مرد کانادایی با رسیدن به فینال ویمبلدون مطرح شد و در فینال فصل هم تا جمع 4 نفر پایانی بالا آمد. او شاید در 2016 به قهرمانی نرسیده باشد، اما سال جدید می تواند برای یکی از بهترین استعداد های نسل جدید یک چالش جدید باشد مربی سابق، جان مک انرو اعتماد به نفس لازم را به رائونیچ داد تا به جمع بزرگان برسد. حالا وقتش رسیده او قدم بعدی را بردارد. انتطار داشته باشید او در ملبورن و نیویورک به جام نزدیک شود، اما در حقیقت این ویمبلدون خواهد بود که در آن رائونیچ بیشترین شانس را دارد. با سرو قوی، گراند استروک های سنگین و تکنیک بالا در والی، چمن بهترین سطح برای موفق شدنِ رائونیچ است.

حواستان به این ها باشد

نیک کایرجیوس و لوکاس پویی همین حالا هم خودشان را ثابت کرده اند، اما 2017 می تواند سال بزرگی برایشان باشد. کایرجیوس 21 ساله به خاطر رویکرد ذهنی بد در بازی ها فصل را خوب تمام نکرد. اما می توان انتظار داشت کاپیتان استرالیا در دیویس کاپ یعنی لیتون هیویت تاثیر خوبی رویش بگذارد.

پوییِ 22 ساله هم بعد از شکست دادنِ نادال در نیویورک مطرح شد و از بعدِ آن بازی مرتب در رنکینگ بالا آمده. او جوان و تشنه موفقیت است و ابزار لازم برای شکست دادن بزرگان را دارد.

نسل بعدی دارد می آید

بعد از نسل طلایی پیت سمپراس، آندر آگاسی، جیم کوریر و اندی رادیک، آمریکا به شدت به دنبال یک نسل طلایی دیگر بوده. در 2017 احتمالا همه در مورد تیلور فریتز و فرانسس تیافائو حرف خواهند زد. فریتزِ 19 ساله به عنوان ستاره آینده ای تی پی در سال 2016 انتخاب شد. او فصل را در رتبه 76 به پایان رساند.

تیافائو 18 ساله هم حالا در رتبه 108 قرار دارد و امیدوار است الهام بخش آفریقایی – آمریکایی ها برای ورود به دنیای تنیس باشد. او آماده ورود به جمع بهترین های تنیس دنیاست.

۲    
آی اسپورت
2017-01-01 19:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر