فهرست
دیسلایک؛ شش اشتباه بزرگ داوری در دو بازی پخش زنده
دیسلایک؛ شش اشتباه بزرگ داوری در دو بازی پخش زنده

دیسلایک؛ شش اشتباه بزرگ داوری در دو بازی پخش زنده

آی اسپورت – اعتراض به داوری یکی از اتفاقات طبیعی و همیشگی فوتبال ایران است. اتفاقی که البته خوب نیست و نباید به صورت عادت دربیاید. با این وجود دفاع عجیب کمیته داوران از داورها و نادیده گرفتن اشتباهات آن‌ها باعث شده گاهی تعداد اشتباهات از سطح استاندارد بالاتر برود و صدای همه را در بیاورد.

کمیته داوران هر هفته قضاوت داورانش را آنالیز می‌کند و معمولا به این نتیجه می‌رسیم که در 8 بازی هر هفته یک یا نهایتا دو اشتباه تاثیرگذار از داوران سر می‌زند. اما کافی است فقط دو بازی بزرگ این هفته را که اتفاقا پخش مستقیم هم داشتند مرور کنیم تا ببینیم تعداد اشتباهات تاثیرگذار چقدر بوده!‌ ماجرا البته فقط به اشتباهات واضح و مسلم داوران مربوط می‌شود. یعنی اشتباهاتی که پی بردن به آن‌ها شاید نیازی به تکرار یا دیدن صحنه آهسته هم نداشته باشد.

در بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن در اوایل بازی یک خطای واضح روی علی علیپور انجام شد. آن هم چسبیده به خط محوطه جریمه. به عقیده کارشناسان این خطا مستوجب کارت زردهم بود. اما زاهدی فرد حتی خطا هم اعلام نکرد. در حالیکه این می‌توانست یک موقعیت گل مناسب برای پرسپولیس باشد. اشتباه بزرگ بعدی در صحنه مربوط به پنالتی ذوب‌آهن رخ داد. صحنه‌ای که هیچ کس نفهمید داور چرا خطای پنالتی اعلام کرد. حتی خود استنلی کی‌روش مهاجم ذوبی‌ها هم باورش نمی‌شد این صحنه منجر به پنالتی شده باشد. داور خوش شانس بود که پنالتی به گل تبدیل نشد و نتیجه تغییری نکرد وگرنه ممکن بود این اشتباه تبعات بدتری هم داشته باشد.

اما در بازی استقلال و پیکان اتفاقات عجیب‌تری رخ داد. در همان اوایل بازی مهاجم آفریقایی پیکان خطای شدیدی روی روزبه چشمی مرتکب شد. خطایی که به وضوح کارت قرمز داشت. اما پیام حیدری حتی کارت زرد هم نداد. این خطا خیلی شبیه خطایی بود که پل پوگبا در بازی آخر منچستر یونایتد انجام داد و از بازی اخراج شد. دقایقی بعد داور در صحنه‌ای که به نظر باز هم خطای مهاجم پیکان بود ناگهان اعلام پنالتی به سود این تیم کرد. این داور هم خوش شانس بود که کمک داور در این صحنه به داد او رسید و نظرش را عوض کرد. وگرنه معلوم نبود بعد از بازی و در صورت شکست استقلال چه انتقاداتی متوجه او می‌شد.

در نیمه دوم همین بازی یک پنالتی به سود استقلال اعلام نشد. مجتبی شیری مدافع پیکان در داخل محوطه با دست مانع حرکت امید نورافکن شد و این یک پنالتی واضح بود. اما داور باز هم نظر دیگری داشت. آخرین اشتباه بزرگ داور در این بازی در کارت زرد دومی بود که به ابوالفضل ابراهیمی هافبک پیکان داد و او را اخراج کرد. کارت زرد دوم خیلی سختگیرانه به نظر می‌رسید. داور می‌توانست یک تذکر جدی به هافبک خطاکار پیکان بدهد. چرا که او چند دقیقه پیش کارت زرد اول را گرفته بود. در ضمن موقعیت توپ و بازی هم طوری نبود که نیازی به کارت دادن باشد.

در مجموع در دو بازی مهم و پخش زنده این هفته 6 اشتباه بزرگ و تاثیرگذار از داوران سر زده است و این آمار عجیبی است. حالا باید منتظر ماند و دید واکنش کمیته داوران به این اتفاق چیست؟ آیا این اشتباهات را تائید و داوران را تنبیه می‌کند یا مثل سابق تعداد آن‌ها را کم و غیر موثر قلمداد می‌کند!‌

۵ ۴  
آی اسپورت
2017-12-05 14:45:00
نظر دهید

۴ نظر
مهدی
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶، ۱۷:۴۶
بازیهای آخر فصل طوری برنامه ریزی شده که لنگ با تیمهای ضعیف اونهم تو زمین خودش بازی کنه!! و استقلال با تیمهای قوی و تو زمین حریف باشه!!! اینهم مافیاگریه دیگه از تیمه مافیایی لنگ منحوس و بی افتخار!! دیگه خودتون قضاوت کنید.
اقای تاج هستم تو فدراسیون
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۰۳:۱۰
چرا ششششر وررر میگی خوبه قرعه کشی شانسیه اخه کیسه کش عقم مونده تیمت خراب کرده ترکون زده چرا میندازی گردن ما ای اسپورت میدونم تایید نمیکنی حرفمو ولی تایید کن
۲
احمد
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶، ۲۰:۲۱
عجیبه که این همه اشتباه داوری تاثیر گذار، تاکید می کنم تاثیر گذار، به ضرر استقلال رخ می ده ولی این مدیران شیفته صندلی و به ویژه حاج آقا افتخاری به روی مبارکشون نمیارند و در عوضش دنبال کارای طولانی تر کردن ریاست نصابیشون اند واقعا تف به این شیقتگان قدرت به هر قیمت...
امیرعباس
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۰۶:۴۲
یعنی استقلال فقط و فقط از همین دوتا بازی زپرتی سیاه جامگان و پیکان کلی از داوری خسارت دیده والا ماشالا به کمیته داوران!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر