فهرست
مصائب «پنجاک سیلات»
مصائب «پنجاک سیلات»

مصائب «پنجاک سیلات»

آی اسپورت - ایران در بازی‌های آسیایی جاکارتا تا اینجای کار که روز آخر مسابقات است، تقریبا همان مدال‌هایی را کسب کرده که تا حدود زیادی پیش‌بینی می‌شد؛ یعنی به نسبت بازی‌های آسیایی دوره گذشته، در برخی از رشته‌ها که به‌طور سنتی  صاحب مدال است، داشته‌های خود را یا افزایش داده و یا این‌که به‌نسبت شرایط جدید فنی و محیطی مسابقات مدال‌هایش با توانش برابری می‌کند. البته که در برخی از رشته‌های ورزشی؛ مثل تیر‌اندازی، دوچرخه سواری، بوکس و قایقرانی با ناکامی مواجه است که باید در جای خود مورد بررسی قرار گیرد. با این حساب در جدول مدال‌آوری همان جایی است که باید باشد؛ یعنی رتبه چهارمی و پنجمی، همانند دورهای اخیر بازی‌های آسیایی با تقریبا همان ۲۰مدال طلا که در گوانگجو و اینچئون کسب کرد.

با این‌حال در میانه مسابقات وقتی به روز برگزاری مسابقات «پنجاک سیلات» رسید، اندونزی توانست بیش از ۱۴مدال طلا کسب کند و خود را از پایین جدول به بالای کاروان ورزشی ایران؛ یعنی در رتبه چهارم برساند. درهمین زمان بود که مسوولان ورزشی، شروع به انتقاد از شرایط برگزاری مسابقات پنجاک سیلات کردند و حتی، رییس کمیته ملی المپیک از اعتراض ایران به شورای المپیک آسیا سخن گفت و وزیر ورزش از این رشته ورزشی با عنوان «مزرعه طلا» برای اندونزی در بازی‌های آسیایی نام برد. تا این‌جای کار می‌توان به مسوولان ورزشی حق داد که از پایین‌آمدن جایگاه ایران ناراحت باشند. اما در ادامه ما شاهد سخنانی هستیم که به‌نظر می‌رسد برای امروز نیست و یا اینکه کارکردی دوگانه با شرایط کاروان ورزشی ایران دارند، به این معنی که سخنان مطرح‌شده، بیشتر برای مصرف داخلی و بسط این تئوری همیشگی «نگذاشتند، موفق شویم» و یا «حق‌خوری ایران در مجامع بین‌المللی ورزشی» است. مجریان ورزشی تلویزیون هم که به‌طور خلق‌الساعه ‌روی آنتن زنده با کلمات احساسی و بدون بررسی همواره پشتیبان این تئوری هستند.

اما سوال جدی این‌جاست که آیا مدیران ورزش ایران نمی‌دانسته‌اند که قرار است «پنجاک سیلات» در بازی‌های آسیایی حضور داشته باشد و در زمان مسابقات متوجه این مساله شده اند؟! پاسخ به این دلیل منفی است که تیمی از ایران هم در این رشته ورزشی خاص شرکت کرده است. پس می‌دانسته‌اند، و آیا اعتراض کرده‌اند؟! پاسخ بازهم مثبت است. در دیداری که شیخ احمد، رییس شورای المپیک آسیا در چندماه قبل از تهران داشت، اتفاقا این مساله مطرح شد و شیخ احمد در پاسخ گفت که اندونزی میزبان مسابقات است و حضور رشته‌های مثل این امتیازی است که به این کشور براساس عرف بین‌المللی داده شده است.

رییس کویتی شورای المپیک آسیا گفته که روزی که شما هم میزبان باشید، دقیقا چنین امتیازی خواهید داشت. مسوولان ورزشی در آن زمان سکوت کردند اما اگر به ارجاع تاریخی که شیخ احمد داده مراجعه کنند،در بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴تهران، ایران میزبان بود در یکی از رشته‌های تیمی به هر‌کدام از بازیکنان مدال طلا اهدا و این تعداد مدال هم وارد جدول مسابقات شد یا رشته ورزشی کشتی فرنگی با علم به توانمندی ایران‌، مدال‌های زیادی را به سبد مدال های کشورمان افزود. ایران به لطف همین ترفند در بازی‌های آسیایی تهران با ۳۶طلا بالاتر از چین با ۳۳طلا در رتبه دوم قرار گرفت. به نظر می‌رسد که باید به میزبان مسابقات آسیایی ۲۰۱۸احترام بگذاریم؛ این کشور با صرف هزینه‌های میلیارد دلاری و با به میدان‌آوردن سرمایه‌های اجتماعی و مالی‌اش برای پذیرایی بیش از ۴۰روزه از فرهنگ‌های متنوع در مسابقات المپیک و پارالمپیک آسیایی، ورزش ملی را وارد مسابقات کرده که در کنار مدال‌آوری‌اش، اتفاقا به‌دلیل محبوبیت بالایی که دارد، هم‌گرایی و توفیق ملی را به‌همراه دارد.

همشهری ورزشی

۷ ۴  
آی اسپورت
2018-09-01 14:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
عطا - تبریز
شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
اون بازی های اسیایی ۷۴ شایعه است.تعداد مدال ها اونجا هم برای رشته های تیمی یه دونه حساب میشد
۳
بهراد
شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۲۷
شایعه نیست جناب عطا ،حقیقت محضه. یعنی واقعا شما باور میکنی ایران از چین بیشتر مدال طلا بگیره؟
۱
AVA-86
شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۴۱
جناب بهراد چین کمونیست در بازی های آسیایی 1974 در ورزش آسیا عددی نبود و حتی حضورش با پادرمیونی ایران در مسابقات انجام شد. به دلایل سیاسی بیشترکشورهای آسیایی تا اون سال چین تایپه رو خیلی بیشتر از چین کمونیست قبول داشتند و فقط اون کشور با اسم چین در مسابقات شرکت می کرد
۱
بهرنگ
يكشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷، ۰۹:۰۳
من نمیدونم این شایعه از کجا اومده. واقعا کافیه یه جستجوی ساده توی اینترنت بکنید. توی ویکیپدیا تعداد مدالها و تفکیک اونها اومده. برای طلای فوتبال و طلای واترپولو فقط 1 طلا محاسبه شده، نه 1 طلا برای هر ورزشکار. تنها تفاوت در این بوده که در وزنه برداری مثل مسابقات قهرمانی جهان مدالها در یکضرب، دوضرب و مجموع داده میشده
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر