فهرست
فرانسه‌ای با نژادهای مختلف/ رویای بدون مرز
فرانسه‌ای با نژادهای مختلف/ رویای بدون مرز

فرانسه‌ای با نژادهای مختلف/ رویای بدون مرز

آی اسپورت - این همان فرانسه‌ای است که عاشق آن هستیم. از نژادهای مختلف هستیم، ولی یک تیم هستیم. همه‌مان برای یک پرچم بازی می‌کنیم، چون بعد از پوشیدن پیراهن، همه‌چیز یکی می‌شود.» حرف‌های آنتوان گریزمن در مورد تیم ملی فرانسه خیلی واضح است. برای تمام منتقدان به استفاده از بازیکنان با ریشه آفریقایی یک پیغام مشخص داشت و به همه گفت که ما یک «تیم» هستیم. تیمی بدون مرز که در آن وجه اشتراک نه ریشه و نژاد بازیکنان، که تعلق خاطرشان است.

هوگو لوریس، کاپیتان تیم ملی فرانسه، شاید تیر آخر را زده باشد و به صورت مستقیم به اثرات اجتماعی این قهرمانی اشاره کرده است: «بسیار زیباست که می‌بینیم مردم فرانسه اینقدر متحد، خوشحال و مملو از خوشی هستند. این همان کشوری است که همیشه می‌خواهیم ببینیم. فوتبال این قدرت را دارد تا چنین تاثیری بگذارد.» کیلیان امباپه، نماینده جوانان آفریقایی‌الاصلی است که توانسته در جامعه میزبان به خوبی اثرگذار باشد و امیدوار است بخشی از مشکلات مردم را حل کرده باشد. امباپه در پایان بازی به خبرنگاران گفت: «بسیار خوشحالیم و باعث افتخار ما است که توانستیم مردم فرانسه را خوشحال کنیم. می‌دانستیم در راستای فراموش کردن اختلافات و مشکلات مردم، باید نقش‌مان را بازی و کمک کنیم.» منظور از اختلافات و مشکلات، نگاه بدی است که به مهاجران وجود دارد. راستگرایان در حال قدرت گرفتن هستند و ناسیونالیست‌ها اعتقاد چندانی به اینکه مهاجران از حقوق برابر با شهروندان بومی فرانسه داشته باشند، ندارند. همان نگاهی که برخی در سایر کشورها هم دارند و بدون اینکه بدانند این فوتبال بازی کردن چه تاثیری در شرایط اجتماعی مردم دارد، فقط نظر می‌دهند. دیدیه دشان، سرمربی تیم این قهرمانی را متعلق به همه و به خصوص بازیکنانش می‌داند. همان بازیکن‌هایی که دو‌سوم‌شان غیربومی هستند؛ «حالا این برد و این قهرمانی متعلق به من نیست. متعلق به این بازیکنان است. در این ۵۵ روز کارهای زیادی انجام دادیم. این یک تاجگذاری عالیرتبه است. مفتخریم که فرانسوی هستیم و آبی. پیروزی امروز به بازیکنان تعلق دارد.»

رویای فرانسه، رویایی بدون مرز بود. یک رویای بزرگ که تمام جامعه فرانسه را در بر گرفت. گلزنان بازی فینال برای فرانسه همه از مهاجران بودند. احتمالا اینقدری که برای ما تاکید روی این موضوع اهمیت دارد، برای خود اروپایی‌ها مساله وجود نداشته باشد. وقتی مهاجران به عنوان شهروند پذیرفته می‌شوند، نمی‌توان سایر حقوق‌شان را نادیده گرفت. یکی از حقوق اولیه هر انسانی هم فوتبال بازی کردن و رویای رسیدن به جام جهانی است. این موضوع برای فرانسوی‌ها آنقدر اهمیت دارد که داخل پیراهن‌شان- در قسمتی که پشت گردن قرار می‌گیرد- یک شعار زیبا نقش بسته است: «تفاوت‌های‌مان ما را متحد می‌کند.» حالا فرانسه قهرمان جهان است. بیست سال پیش هم با تکیه بر مهاجرینی مثل تورام و زیدان به قهرمانی رسیدند. این موضوع، نشانگر نهایت استفاده از پتانسیل‌های یک ملت است.

فرهنگستان فوتبال

۱۰    
آی اسپورت
2018-07-17 17:55:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر