فهرست
نه، کفاشیان تنها نیست!
نه، کفاشیان تنها نیست!

نه، کفاشیان تنها نیست!

آی‌اسپورت- علی کفاشیان نام آشنا و تکراری در ورزش ایران است. مردی که حضورش در بدنه ورزش از 4 دهه فراتر رفته و نامش شاید بیش از هر ستاره ای، به گوش رسیده. از ریاست فدراسیون دوومیدانی تا دبیرکل کمیته ملی المپیک و ریاست فدراسیون فوتبال و نایب رئیسی این فدراسیون، بسان یک دو امدادی است که کفاشیان در تمام این سال ها آن را پیموده؛ رشته ای که در آن تخصص دارد و البته می داند چگونه و با چه فرمولی چوب را به دست نفر بعدی به گونه ای برساند که حتی بعد از کناره گرفتن از این خط، باز هم نام او در این دوی امدادی پررنگ باشد.

هنوز امثال احسان حدادی مهمترین دوومیدانی کار تاریخ ایران از تاثیرات کفاشیان در سال های صدارتش بر فدراسیون دوومیدانی می گویند و هنوز المپین ها او را بهترین دبیرکل تاریخ کمیته می دانند. در فوتبال نیز آثار حضور او هنوز پابرجاست چرا که کفاشیان در دانشگاه ماستریخت هلند آموخته چگونه اثری از خود به جای بگذارد که آیندگان را تحت تاثیر قرار دهد.

از دوران کفاشیان در صندلی ریاست فدراسیون فوتبال ورای تمامی اتفاقات مثبت و منفی، خنده های هیستریکی به یادگار مانده که او را سلطان خنده ایران معرفی می کند. گویی کفاشیان بیش از هر کسی  به ضرب المثل «خنده بر هر درد بی درمان دواست» اعتقاد داشت و آن را سرلوحه مدیریت خود قرار داده بود. خنده هایی در پشت بلاهت ظاهری اش، فراست و زیرکی خاصی نهفته شده بود که یک کاور ضخیم بر روی تمامی شبهات و مشکلات فوتبال می کشید. 

چند سال بعد از آن خنده ها، اما حالا نایب رئیس سابق و رئیس فعلی فدراسیون فوتبال پرده را کنار زده تا بخش کوچکی از شبهات و فساد پنهان فوتبال رونمایی شود. فسادی که البته سال هاست در بدنه فوتبال به شکل زیرپوستی جریان دارد و حتی دامنه آن به راهروهای مجلس کشیده شد، اما ایادی قدرت و مصلحت اندیشی های بیهوده اجازه رونمایی از آن را ندادند. با این وجود یک قرارداد جنجالی سبب شده تا بخش کوچکی از این فساد سازمان یافته عیان شود. همان فسادی که سبب شد تا مدیر مالی فدراسیون که نسبت خویشاوندی با آقای رئیس وقت داشت، بازداشت و منفصل از خدمت شود و رئیس فدراسیون نیز بارها و بارها به دستگاه قضایی احضار شده و تمامی اسناد و مدارک اتاقش ضبط شود و حتی شبی را در بازداشت میهمان این نهاد باشد.

کفاشیان در برهه ای از دوران ریاستش، با پیش کشیدن بحث حق پخش رودروی صداوسیما قرار گرفت و همه باشگاه ها و مدیران فوتبال را با وعده پول قرارداد حق پخش وادار کرد تا زیر علم او سینه بزنند و با همین اهرم فشار تهدید کرد که دوربین ها را به استادیوم ها راه نمی دهد. تهدیدی که اگرچه اجرای آن غیرممکن بود اما فرصتی را پدید آورد تا او یک قرارداد خارجی با شرکتی به نام ام پی سیلوا برای حق پخش بازی های ملی منعقد کند که ارزش آن 350 هزار دلار بود. قراردادی که ریالی از آن وارد فدراسیون نشده و مشخص نیست که به جیب چه کسی یا کسانی رفته. رقمی که حالا با قیمت افسارگسیخته دلار سر به فلک می کشد و به عنوان یکی از اتهامات جدی پرونده فساد کفاشیان، محرومیت 5 ساله توسط کمیته اخلاق را برای او به همراه داشته.

رسانه ای شدن این پرونده و این محرومیت تنها گوشه کوچکی از فساد سازمان یافته در فدراسیون فوتبال است. جایی که ترنور مالی اش در سال چند صد برابر رقم این قرارداد بوده و این ۳۵۰ هزار دلار در قبال آن به نظر پول خردی بیش نیست. پول هایی فراوانی که در این فدراسیون منبع هزینه کرد و سرنوشت آن به هیچ وجه مشخص نیست اما هرگز درباره آن صحبتی نمی شود و سند یا مدرکی وجود ندارد که بتوان درباره آن بحث کرد و خواستار پاسخگویی شد. در فدراسیون فوتبال همه چیز پشت درهای بسته و در خفا می گذرد و خبری از شفافیت نیست، پس لاجرم نمی توان درباره آن حرفی زد یا توضیحی خواست یا حتی کسی را متهم کرد.

پشت این پرونده مبهم اما آنچه مغفول باقی مانده و در هیاهوی رسانه ای بوجود آمده از این فساد گم شده، آقای رئیس فعلی است. همو که در طول مدت 8 سال حضور کفاشیان در ریاست فدراسیون، دست راست و نایب رئیس او بود و تاثیرگذاری و جایگاهش در فدراسیون سابق، کمتر از رئیس نبود. مردی که با کمک و نفوذ رئیس قبلی توانست معرکه انتخابات را با حضور رقیب گردن کلفت و مدعی چون آجورلو با تمامی نفوذ و اعوان و انصارش به سود خود پایان دهد و کفاشیان با فرمول پوتین – مدودوف، دست راست خود را به جای خود نشاند و پاداش این خوش خدمتی را با ریاست کمیته فوتسال و نایب رئیسی فدراسیون گرفت. 

پرونده فساد ۳۵۰ هزار دلاری دوران کفاشیان ابهام بزرگی است که پای مهدی تاج از این معرکه بیرون نیست. چه آنکه در زمان این قرارداد او در فدراسیون سمت داشته و از ماجرا باخبر بوده و همین پرسش های فراوانی را پدید می آورد که چرا تاج در همان ایام این ماجرا را رسانه ای نکرده و در قبال آن سکوت کرده و چرا حاضر شده تا به رئیس متهم سابق در فدراسیونش سمتی اعطا کند؟

طنز تلخ ماجرا آنجاست که فردی به عنوان شاهد علیه کفاشیان و رفقا در کمیته اخلاق شهادت داده که یکی از علامت سئوال های بزرگ و ابهامات جدی فدراسیون مهدی تاج است؛ محمدرضا ساکت مردی که حتی قانون بازنشستگی هم سبب جدایی او از فدراسیون نشده و به عنوان دست راست تاج همه کاره فدراسیون است؛ از دبیرکل در سایه گرفته تا مشاور و سرپرست تیم ملی. مردی با کارنامه ای مشعشع که درباره او حرف های استخوان سوزی در محافل فوتبالی رواج دارد که گوش به گوش منتقل می شود.

فساد در فوتبال بسیار گسترده تر از یک قرارداد ۳۵۰ هزار دلاری است و ساده انگاری محض خواهد بود اگر بخواهیم باور کنیم که کفاشیان در این ماجرا تنها بوده و یا این محرومیت، نقطه پایانی بر فساد فوتبال است. فساد مدتهاست در فوتبال ریشه دوانده و تا مغز استخوان نفوذ کرده. این ماجرا سر دراز دارد.

۵    
آی اسپورت
2019-07-18 15:58:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر