فهرست
قاب روز؛ گاف استقلال در قرارداد مجید حسینی
قاب روز؛ گاف استقلال در قرارداد مجید حسینی

قاب روز؛ گاف استقلال در قرارداد مجید حسینی

آی اسپورت - مجيد حسينی به همه توافقات لازم با باشگاه ترابوزان تركيه رسيده و بايد او را پس از اميد ابراهيمی جدا شده بعدی آبی‎ها دانست. استقلالی‌ها كه قبلا توسط توفيقی به صراحت از يكساله بودن قرارداد حسينی در صورت پرداخت مبلغ يكصد هزار دلار براي رفتن به اروپا خبر داده بودند حالا مدعی هستند او با استقلال قرارداد دارد و نمی‌تواند از اين تيم جدا شود.

توفيقی در خرداد ماه و زمانی كه تحت فشار افكار عمومی و هواداران بابت گنجاندن بند فسخ در قرارداد نورافكن و مجيد حسينی قرار داشت در مصاحبه‌ای مفصل به دفاع از عملكرد خود پرداخت و گفت: «ما یا باید قید حسینی و نورافکن را می‌زدیم یا با آنها یکساله قرارداد می‌بستیم. حسینی در این دو سال دو مدیربرنامه عوض کرد نمی‌دانم الان بگویم یا نگویم اما مدیر برنامه او همان مدیر برنامه کاوه رضایی بود که ظاهرا با هم نسبت هم داشتند در جلسه ما و حسینی مهدی رحمتی، محمد خرمگاه و آقای افتخاری هم حضور داشتند که ما این بازیکن را راضی کنیم. سعی کردیم او را راضی کنیم که تو بازیکن استقلال هستی ولی طبیعی بود که او به سمت مدیر برنامه‌اش گرایش داشته باشد، ۷۰۰ میلیون قرارداد او بود و ۱۰۰ هزار دلار حق ترانسفر در قرارداد این بازیکن اعمال شد تا باشگاه سود ببرد اگر من این آپشن‌ها و ۵۰ و ۱۰۰ هزار دلارها را برای جدایی گذاشتم به خاطر این بود که چیزی به باشگاه برسد وگرنه باید در نشست قرارداد قید این بازیکنان را می‌زدیم.»

ادعای طرفين و گاف نگارشی استقلال

1
1

مجيد حسينی مدعی است قراردادش با پرداخت يكصد هزار دلار فسخ می‌شود. اين همان موضوعی است كه توفيقی هم به تاييد آن پرداخته اما افتخاری مدعی است در قرارداد اين بازيكن علاوه بر پرداخت يكصد هزار دلار، رضايت باشگاه استقلال هم وجود دارد. مرور قرارداد حسينی اما ما را به اشتباه وحشتناكی می‌رساند. استقلالی‎ها در نگارش بند قرارداد او شرط داشتن پيشنهاد را قيد نكرده‌اند بلكه شرط ترانسفر را آورده‌اند. آنها نوشته‌اند: «در صورت ترنسفر به خارج از كشور از اول خرداد ۹۷ تا اول مرداد ۹۷ با پرداخت يكصد هزار دلار آمريكا و پس از كسب رضايتنامه باشگاه براي پيشنهاد اروپايي و دويست هزار دلار آمريكا براي پيشنهاد آسيايي به باشگاه پرداخت خواهد شد.» يك كارشناس حقوقی كه نمی‌خواست نامش فاش شود در اين باره گفت: «در چنين مواردی می‌نويسند در صورت داشتن پيشنهاد اروپايي فلان مبلغ به باشگاه پرداخت مي‌شود. استقلال اما نوشته «در صورت ترانسفر» و اين بدان معناست كه ترانسفر مقدم بر پرداخت پول و رضايتنامه باشگاه است. توضيح ساده آن اين است كه بازيكن حق دارد ترانسفر شود و بعد پول را بپردازد و رضايتنامه صادر می‌‎شود. فارغ از ادبيات نامفهوم و پر ايراد اين بند، مشخصا استقلالی‎‌ها اختيار ترانسفر را به بازيكن داده‌اند و به نظر من حسيني مي‌تواند جدا شود ضمن اينكه مصاحبه جناب توفيقی هم حكايت از همين توافق دارد و قطعا هر مرجع حل اختلافی بخواهد به اين پرونده رسيدگي كند به اين مصاحبه هم توجه خواهد كرد.

مفهوم بند فسخ يا بند آزادسازی و مثال نيمار

اين كارشناس ادامه داد: «اساساً وقتی بند فسخ يا بند آزادسازی در قراردادها گنجانده می‌شود معنايش اين است كه باشگاه به آن بند رضايت داشته. قرارداد را باشگاه روی سربرگ خودش تنظيم می‌كند و به امضای بازيكن می‎رساند. نمی‌شود نوشت با پرداخت يكصد هزار دلار بازيكن آزاد می‌شود ولی جلب رضايت باشگاه هم شرط است!! اگر رضايت باشگاه شرط است و مثلا باشگاه يك ميليون دلار بخواهد اين پرسش مطرح می‌شود كه تكليف صد هزار دلار چه می‌شود و چرا آن عدد و رقم را گنجانده‌اند؟ بند فسخ يا آزادسازی در رويه فيفا فقط يك معنا دارد: «پول توافق شده را بپرداز و برو.» در ماجرای جدایی نيمار از بارسا هم اين رويه حاكم بود. نيمار پول را پرداخت كرد و جدا شد. رضايت و عدم رضايت بارسا مطرح نشد زيرا بارسا با گنجاندن آن بند رضايت خودش را اعلام كرده بود.

رضا شكاری نمونه داخلی اين ماجرا

داستان جدایی رضا شكاری از ذوب‌‎آهن و پيوستن او به روبين‌كازان هم شباهت زيادی به ماجرای مجيد حسينی دارد. در قرارداد شكاري آمده بود: «در صورت طرح پيشنهاد خارجی توسط كارگزار يكصد هزار دلار در وجه باشگاه ذوب‌آهن پرداخت خواهد شد رضايت‌نامه و آی‌تی‌سی توسط باشگاه صادر شود.» وقتی او مي‌خواست به روسيه برود ذوبي‌ها مي‌گفتند اين بند فقط مختص زمانی است كه كارگزار او كه پای قراردادش را امضا كرده پيشنهاد بياورد و نه هر كارگزاري و به هر شكلی اما شكاری فسخ كرد و رفت و به نظر می‎رسد هنوز يكصد هزار دلار را هم پرداخت نكرده باشند زيرا ذوبی‌ها اصرارداشتند دريافت اين مبلغ به معناي پذيرش فسخ است.فيفا اما ای‌تی‌سی او را صادر كرد و حالا در روسيه توپ مي‌زند.

سهم استقلال از ترانسفر حسينی

اگر حسينی قراردادش را يكطرفه فسخ كند و جدا شود استقلالی‌ها احتمالا سراغ كميته تعيين وضعيت خواهند رفت و به نظر می‌رسد اين بازيكن فقط محكوم به پرداخت يكصد هزار دلار خواهد شد. در رويه كميته تعيين وضعيت دلار با نرخ بانك مركزی و به مبلغ ۴۲۰۰ تومان محاسبه مي‌شود كه سهم استقلال از اين ترانسفر ۴۲۰ ميليون تومان است.

مدال نیوز

۱۰ ۹  
آی اسپورت
2018-07-13 16:29:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۹ نظر
مصطفی
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۲
توفیقی خاک بر سرت
سامام
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۰۶
راستی وزیر پرسپولیسی واسه مجید حسینی هم درخواست معافیت کرد و خیلی های دیگه ولی هواداران متوهم کیسه فقط اسم ترابی رو میگن خدایا اینا شفا نده بزار شاد باشیم
اس اس
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۰۲
آرزوهاتون رو نوشتید !! اتفاقا خیلی هم معنی میده ! اگه به بازیکن نیاز فنی نباشه میتونه با پرداخت 200 هزار دلار جدا شه وگرنه بازیکن استقلاله
۱ ۲
HHEE
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۲
تلاش یک کیسه کش کم برای نفهمیدن ابتدایی ترین موضوعات.
الهلال 6-2 پیروزی
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۵۲
نوشته های یک لنگی چوبله که از حسودی 4تا فینال اسیای استقلال خواب نداره
۴
حمیدرضا
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۰۸
اگه راست میگید پس چرا فسخ نمیکنه و باشگاه ترک پیشنهاد 300 هزار دلار برای فسخ داده ؟؟؟؟؟؟ استقلال همین الان هم بابت مذاکره و تحریک باشگاه ترک میتونه شکایت کنه و اگه یکطرفه فسخ کنه 4 ماه محروم میشه و حدود 1.5 ملیون دلار به استقلال میرسه
۱
چوبله 90
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۵۳
کاملا اشکار نوشته پس از کسب رضایت استقلال این کارشناس حقوقی نکنه حسین قدوسی بوده؟
۴
جواد
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۹
واقعا به اون کارشناس حقوقیتون یگبد حاجی خیلی ...استدلالش مرغ پخته خندش میگیره
جواد
جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۴۹
واقعا به اون کارشناس حقوقیتون یگبد حاجی خیلی ...استدلالش مرغ پخته خندش میگیره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر