فهرست
این همان تیم است
این همان تیم است

این همان تیم است

آی اسپورت- دوباره لیست تیم ملی، دوباره ستاره‌های نام آشنا و دوباره بحث و جدل درباره نفرات. این بار نوبت ویلموتس است که در این دایره قرار بگیرد. در این میان بیشتر از دعوت این و آن، بحث درباره سلیقه، نگاه و فلسفه مربی بلژیکی در افواه جریان دارد. اینکه ویلموتس چه سلیقه‌ای دارد و با چه دیدگاه و تفکری نفراتش را به تیم ملی دعوت می‌کند.

بسیاری با ذوق زدگی اعتقاد دارند که ویلموتس یک مربی منطقی است که نسبت به اتفاقات لیگ و اروپا واکنش منطقی دارد. برای طرفداران این نظریه دعوت از نفراتی چون محمد محبی و سیاوش یزدانی و یا حتی محمد نادری نشانه نگاه خریدارانه او به لیگ است اما این همه حقیقت ماجرا نیست. در پشت پرده این چند نام تازه وارد، لیست ویلموتس تماماً از نفراتی تشکیل شده که کی‌روش آنها را به تیم ملی دعوت می‌کرد.

مارک ویلموتس حالا در همان مسیری طی طریق می‌کند که پیش از این کارلوس کی‌روش ریل‌گذاری کرده بود. همان مسیری که ۸ سال تمام که مربی پرتغالی در آن شلتاق می‌کرد و حالا ویلموتس همان راه را ادامه می‌دهد. مردی که لیست تیم ملی را بیش و کم با همان نفرات سابق و ستاره‌های تیم کی‌روش می‌بندد اما در اصول و اجرای برنامه‌اش دو تفاوت اصلی با کی‌روش دارد.

ویلموتس در ابتدای مسیر یکی دو ستاره دانه‌درشت لیگ را به تیم ملی دعوت کرده؛ اتفاقی که به ادعای طرفدارانش مهم‌ترین وجه تمایز او با کی‌روش است اما فراموش نکنیم که کی‌روش پرتغالی برخلاف بی‌مهری ظاهری‌اش به لیگ در طول ۸ سال چه سورپرایزهای جالبی برایمان داشت و با همان تیزبینی‌اش نفراتی را به تیم ملی دعوت می‌کرد که به ذهن هیچکس خطور نمی‌کرد. از جمله ستاره‌های نسل جدید تیم ملی محصول همین نگاه تیزبین و سلیقه متفاوت مربی پرتغالی بودند که ناگهان از تیم‌های کوچک به تیم ملی دعوت شدند و همه را شگفت زده کردند.

اصل دوم در سلیقه ویلموتس اما رویکرد جالب او در دعوت از لژیونرهاست. آنچه مهم‌ترین وجه تمایز او و کی‌روش است. برای مربی پرتغالی صرف اتیکت لژیونر بودن برای حضور در تیم ملی کفایت می‌کرد و تمامی لژیونرها با هر کیفیتی ولو مصدوم، ناآماده و نیمکت نشین به تیم ملی دعوت می‌شدند اما ویلموتس رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته و لژیونر را تنها در شرایطی به تیم ملی دعوت می‌کند که شرایط ایده‌آلی داشته باشد، بیش و کم در ترکیب تیمش بازی کند و البته مصدوم و بی‌خانمان! نباشد.

عدم دعوت از علیرضا جهانبخش و سعید عزت‌اللهی که به رغم کیفیت بالایشان مدت‌هاست رنگ مستطیل سبز را ندیده‌اند و بازی نکرده‌اند، دقیقاً در همین راستاست. با وجود این تفاوت‌ها، سلیقه ویلموتس تقریباً تفاوتی با کی‌روش ندارد. یک منوی ثابت با همان جزئیات. همان همیشگی.
 

۳ ۱  
آی اسپورت
2019-11-11 14:15:00
نظر دهید

۱ نظر
اسمان
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸، ۱۵:۱۷
ویلموتس انگیزه لازم را نداره حتی حوصله نداره چندتا بازیکن جدیددعوت کنه.با همون تیم کیروش ادامه میده.
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر