فهرست
ماجراهای تور دروازه: از ملبورن تا دوحه
ماجراهای تور دروازه: از ملبورن تا دوحه

ماجراهای تور دروازه: از ملبورن تا دوحه

آی اسپورت - بازی ایران و استرالیا را به یاد بیاورید. همان حماسه ملبورن که حالا و پس از گذشت ۲۱ سال هم در خاطره‌ها مانده. نیمه دوم آن بازی معروف، اتفاق‌های ویژه‌ای را در خود جای داد. از وقت‌های تلف شده بازی تا تور دروازه‌ای که توسط یکی از هواداران پاره شد. آن هوادار یکی از اوباش‌هایی بود که چندین بار نیز چنین حرکت عجیبی را انجام داده و در این مسیر مشهور هم شده بود. این هوادار با آن حرکت خود باعث شد تا بازی برای دقایقی از سرعت بیفتد، بازیکنان ایران خودشان را پیدا کنند و در نهایت ضربه اصلی را به استرالیا بزنند. آن هم در شرایطی که بازی ۲-۰ دنبال می‌شد.

پاره شدن تور دروازه در ملبورن به سود تیم ملی ایران تمام شد. ساندرو پل- داور مجارستانی بازی- چند دقیقه وقت اضافه گرفت و البته احمدرضا عابدزاده هم این موقعیت را پیدا کرد تا با معلق‌های خود به سایر بازیکنان تیم ملی روحیه بدهد. خنده‌های او بعد از این اتفاق، هرگز فراموش نخواهد شد. ایران در دقایق پایانی قدرت خود را به استرالیا دیکته کرد و البته این اتفاق، یکی از دلایل ۸دقیقه وقت اضافه بود. ۸دقیقه‌ای که ایران را به جام جهانی ۱۹۹۸ رساند و باعث حذف استرالیا شد.

۲۱ سال بعد و در لیگ قهرمانان آسیا، یک بار دیگر این اتفاق برای یک تیم ایرانی رخ داد. السد و پرسپولیس دو تیمی بودند که در ورزشگاه جاسم‌ بن‌حمد برگزارکننده این بازی حساس بودند. اواسط نیمه دوم و وقتی فشار لسد برای به ثمر رساندن گل برتری افزایش یافته بود، تور دروازه پرسپولیس با مشکل عجیبی روبه‌رو شد و همین مسئله بازی را برای دقایقی از جریان انداخت.

در این صحنه حرکت بازیکنان السد از سمت چپ دفاع پرسپولیس و ضربه مهاجم این تیم پس از برخورد با بازیکنان میهمان به طناب پشت تور دروازه خورد و باعث پارگی آن شد. به همین دلیل داور بازی را متوقف کرد و بیش از یک دقیقه، بغداد بونجاح به همراه گابی تلاش کردند تا تور دروازه را به حالت عادی بازگردانند.

شاید اگر این اتفاق نمی‌افتاد و دقایقی از بازی به این شکل تلف نمی‌شد، داور وقت اضافی کمتری را در پایان مسابقه اعلام می‌کرد و السد نیز صاحب آن فرصت منجر به گل نمی‌شد. گلی که نخستین شکست پرسپولیس در لیگ قهرمانان ۲۰۱۸ را رقم زد و این تیم را به قعر جدول فرستاد.

در استرالیا، اتفاقی که برای تور دروازه افتاد به سود ایران تمام شد اما در قطر خلاف آن رقم خورد و پرسپولیس بازی را به السد واگذار کرد. موضوعی که ما را به ۲۱ سال پیش برگرداند. جایی که احمدرضا عابدزاده درون دروازه حضور داشت و نقشی موثر در صعود ایران به جام جهانی ایفا کرد.

۲    
آی اسپورت
2019-03-13 17:25:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر